Wylewka samopoziomująca – jak ją zrobić samodzielnie? Poradnik

Podziel się:
Wylewka samopoziomująca

Zanim przejdziesz do wykończenia podłogi, trzeba najpierw zadbać o to, aby posadzka była idealnie wyrównana. W tym celu stosuje różne metody, jednak coraz większą popularność zyskuje wylewka samopoziomująca, która stanowi solidny podkład podłogowy. Jak wygląda wygładzenie powierzchni wylewką samopoziomującą i ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Wylewka samopoziomująca – co to jest?

Wykończenie każdej powierzchni wymaga jej odpowiedniego wygładzenia. Wylewka samopoziomująca to półpłynna lub płynna masa z zaprawy cementowej lub anhydrytu (gips) wykorzystywana w budownictwie do wyrównania posadzki, która stanowi podkład podłogowy.

Jak wybrać wylewkę samopoziomującą?

Różne rodzaje wylewek samopoziomujących mają odmienne właściwości i zastosowanie. O wylewce samopoziomującej mówimy w przypadku wykończenia nowego pomieszczenia, podczas generalnego remontu kiedy podłoga wymaga odnowienia lub w przypadku, gdy ekipa budowlana nie zadbała odpowiednio o posadzkę i nie można wykończyć jej panelami lub wykładziną podłogową. Zatem kiedy wybrać adekwatny rodzaj wylewki samopoziomującej, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję?

Zobacz także: Zastosowanie betonu architektonicznego – płyty betonowe na ściany i podłogi

Wylewka samopoziomująca cementowa

Ten rodzaj wylewki składa się z masy cementowej, w której często znajdują się materiały typu włókna wzmacniające, tworząc solidny podkład podłogowy. Taka wylewka w zależności od potrzeb może służyć jako cienka jednomilimetrowa warstwa lub grubowarstwowe masy do nawet 10 cm grubości. Wylewka samopoziomująca cementowa nadaje się do powierzchni w lokalach użytkowych takich jak szkoła czy dom. Dodatkowo można ją zastosować także w miejscach narażonych na działanie wilgoci np. łazienka, ponieważ nie wchłania wody. Sprawdzi się także dobrze jako wylewka samopoziomująca do garażu.

Wylewka samopoziomująca anhydrytowa

W przypadku wylewki anhydrytowej można również zastosować ją w postaci cienko- i grubowarstwowej. W przeciwieństwie do cementowej wersji anhydrytowa nie nadaje się do pomieszczeń narażonych na działanie wody. Nie sprawdzi się także jako wylewka samopoziomująca na zewnątrz, ze względu na deszcz i śnieg. Jednak dużym plusem tego rodzaju wylewki jest to, że nagrzewa się o wiele szybciej, zatem jeśli planujesz w sypialni lub salonie zainwestować w ogrzewanie podłogowe postaw na wylewkę samopoziomującą anhydrytową.

Wylewka samopoziomująca – krok po kroku

Zanim przystąpi się do wykończenia podłogi, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię i przygotować wybraną wylewkę samopoziomującą. Jak krok po kroku samodzielnie się tym zająć?

  1. Porządnie oczyść powierzchnię z wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń oraz pozostałości klejów, farb itp.
  2. Zaszpachluj wszelkie ubytki, aby podłoże było równe.
  3. Wyznacz wysokość wylewki.
  4. Oczyszczone podłoże jest gotowe do gruntowania, dzięki temu podłoże będzie bardziej podatne na przyczepność i wylewka samopoziomująca się wchłonie.
  5. Gdy grunt już wyschnie, można przejść do dylatacji obwodowej. Ten krok polega na oddzieleniu taśmą miejsca, gdzie będzie rozlewana wylewka, a ścianami budynku. Dzięki temu unikniesz wszelkich pęknięć i zniekształceń posadzki.
  6. Następnie przygotuj wylewkę samopoziomującą zgodnie z instrukcją od producenta.
  7. Na czystą powierzchnię wylej przygotowaną masę i rozprowadź ją równomiernie za pomocą rakli.
  8. Kolczastym wałkiem odpowietrz masę, póki jest jeszcze mokra.
  9. Po wylaniu wylewki na odpowiednio wybraną grubość pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.
  10. Tak zaprawiona powierzchnia jest przygotowana na położenie paneli, płytek lub wykładziny dywanowej.

Ważne, aby zakupić wystarczającą ilość wylewki tak, by pokryła całą powierzchnię na odpowiednią grubość w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Zobacz także: Przewodnik krok po kroku do procesu budowy domu

Ile schnie wylewka samopoziomująca?

Po rozlaniu wylewki pomieszczenie jest wyłączone z użytkowania. Jak długo trwa schnięcie takiej wylewki? Czas schnięcia uwarunkowany jest głównie przez to jak gruba warstwa została położona na powierzchnię. Warstwa może mieć od 1 mm do 10 cm, zatem wylewka może utwardzać się od kilku godzin do nawet 7 dni.

Wylewka samopoziomująca cena

Sama wylewka samopoziomująca w worku, jako suchy proszek kosztuje w sklepach budowlanych w granicach 30-40 zł za 25-kilogramowy worek. Jednak cena zależy od tego czy wylewka jest szybkowiążąca i z czego się składa. Profesjonalne ekipy budowlane za samą robociznę bez materiałów liczą ok. 20-30 zł/m².

Wykonanie wylewki samopoziomującej to jedno z lepszych rozwiązań, kiedy chcesz wyrównać podłoże, szczególnie pod nowe panele. Porządnie wykonana posadzka to inwestycja na przyszłość, zatem zanim podejmiesz się zmian, zacznij od podstaw, czyli wylewki samopoziomującej.

Podobne artykuły