Jak wykorzystać czerń w aranżacji kuchni?

Podziel się:
czerń w aranżacji kuchni

Moda na jasne kuchnie towarzyszyła nam przez dekady. Również w ciągu ostatnich kilku lat w kuchennych trendach prym wiodły style w aranżacji wnętrz, dla których charakterystyczne są jasne kolory jak na przykład klasyczny styl skandynawski. Ostatnio jednak do kuchennych aranżacji wkrada się coraz więcej ciemnych kolorów, a wśród nich ponadczasowa i elegancka czerń.

Czy czerń sprawdzi się w aranżacji kuchni? Wielu z nas nie wyobraża sobie kuchni w czerni, zwłaszcza jeśli ma ona niewielki metraż. Wydaje nam się, że ta barwa nie jest odpowiednia do kuchni i spowoduje, że jej wnętrze będzie ciemne, nieatrakcyjne, a nawet przytłaczające. Tymczasem wcale nie musi tak być. Kuchnia w czerni może być naprawdę gustowna i przyjemna w odbiorze. Oczywiście nie w każdej kuchni sprawdzą się wszystkie rozwiązania. Czerń to bardzo mocna barwa, którą trzeba odpowiednio grać we wnętrzach, aby uzyskać świetny efekt. Dlatego zakres, w jakim wykorzystamy ja w aranżacji kuchni, musimy dopasować do wielkości i kształtu pomieszczenia oraz naturalnych warunków świetlnych w nim panujących. Bardzo duże znaczenie ma też sposób zestawienia czerni z innymi kolorami. Przyjrzyjmy się bliżej kilku pomysłom na wykorzystanie czerni w kuchennej aranżacji.

Czarne ściany i podłogi w kuchni – czy to dobry pomysł?

Tak, chociaż pod pewnymi warunkami. Oczywiście całe czarne ściany i podłogi w kuchni to niezbyt dobry pomysł. Czerń na dużych powierzchniach nie jest też najlepszym wyborem do niewielkich kuchni, ponieważ jeszcze bardziej zmniejszy optycznie pomieszczenie i je zaciemni. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy całkowicie zrezygnować z czerni na ścianach i podłogach w kuchni o małym metrażu. Możemy ją zastosować w połączeniu z jasnymi barwami, co sprawi, że przestrzeń nabierze wyrazu, a jednocześnie nie będzie się wydawać ciemna i przytłaczająca.

Świetnym pomysłem jest na przykład położenie okładziny z biało czarnych płytek na podłogę kuchenną. Do wyboru mamy wiele ciekawych wariantów tego rozwiązania. Mogą to być płytki przeplatane- jedna biała, jedna czarna lub na przykład płytki wzorzyste, gdzie na białej płytce znajdują się czarne desenie lub na czarnej płytce białe desenie. Ciekawym pomysłem jest także ułożenie czarnego dekoru z kilku płytek w jednym lub dwóch miejscach białej podłogi bądź odwrotnie- białego dekoru w kilku miejscach czarnej połogi.

Czarne ściany i podłogi w kuchni

W przypadku czarnych płytek podłogowych do kuchni najmodniejsze trendy to:

  • płytki o bardzo dużych rozmiarach i regularnych kształtach- prostokątne lub kwadratowe,
  • małe płytki o nietypowych geometrycznych kształtach na przykład takich jak heksagony, trójkąty, romby czy diamenty.

Również na ścianach w kuchni czerń stosujmy umiarkowanie. Kruczoczarne ściany od podłogi do sufitu nie będą wyglądać dobrze. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest podkreślenie czarnym kolorem ściany tylko pewnych wybranych miejsc w kuchennej przestrzeni jak na przykład kawałka ściany nad zlewozmywakiem czy za kuchenką albo przy blacie roboczym. Możemy tutaj zdecydować się na wykorzystanie płytek ceramicznych, ale także pomalować ściany czarną farbą przeznaczoną do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności takich jak kuchnia czy położyć na ścianę dekoracyjne panele z tworzywa sztucznego.

Czarne meble kuchenne

Meble w kolorze czarnym będą się świetnie prezentować zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej kuchni, trzeba tylko wybrać szafki w odpowiednim stylu. To, na jakie się zdecydujemy, jest kwestią gustu, podczas dokonywania wyboru warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze zwróćmy uwagę na to, by meble były wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu będą one trwałe i będzie je łatwo utrzymać w czystości.

czerń w aranżacji kuchni

Po drugie wybierając czarne meble do kuchni, kierujmy się prostą zasadą, że te o matowych frontach będą najlepszym wyborem do większych kuchni, a te o błyszczących frontach to mniejszych kuchni. Lśniące fronty szafek pięknie odbijają światło, co wpływa korzystanie na wizualny odbiór przestrzeni i optycznie ją powiększa. Dlatego właśnie czarne meble z lśniącymi frontami nie spowodują optycznego zmniejszenia naszej kuchni.

Po trzecie pamiętajmy, by czarne meble zestawiać z jaśniejszymi elementami wykończenia i wyposażenia wnętrza. Jeśli marzymy o czarnych meblach kuchennych, to zrezygnujmy z czarnej podłogi i ścian. O wiele lepszy efekt uzyskamy, zestawiając czarne meble z kontrastującymi jasnymi dużymi powierzchniami.

Czarne dodatki do kuchni

Czarne dodatki kuchenne mogą być kolejnym ciemnym elementem w pomieszczeniu obok czarnych szafek kuchennych zestawionych z jasnymi ścianami i podłogami lub ciemnych ścian albo podłóg zestawionych z jasnymi meblami. Możemy je jednak wykorzystać również z powodzeniem jako jedyne czarne akcenty we wnętrzu. Jest to idealne rozwiązanie do kuchni o bardzo małym metrażu.

Zastosowanie jasnych barw na większych powierzchniach takich jak meble kuchenne, ściany oraz podłogi sprawi, że wnętrze będzie wydawać się jaśniejsze i przestronniejsze, z kolei czarne dodatki dodadzą mu charakteru i sprawią, że będzie wyglądać bardziej elegancko.

Czarne dodatki do kuchni

Czarnymi dodatkami do kuchni mogą być na przykład:

  • pojemniki do przechowywania żywności na przykład ryżu, makaronu, przypraw,
  • lampy,
  • ręczniki i ściereczki kuchenne,
  • garnki i patelnie,
  • sprzęty AGD w czarnym kolorze: kuchenka, lodówka, toster, blender czy kawiarka,
  • serwetki lub obrus na stole kuchennym,
  • czarne poduszki na krzesłach kuchennych,
  • żywe zioła w doniczkach z czarnymi osłonkami postawione na kuchennym parapecie.

Czarna kuchnia z pewnością spodoba się miłośnikom nieszablonowych i oryginalnych wnętrz. Odpowiednio grając tym kolorem we wnętrzu, z pewnością stworzymy nie tylko elegancką i praktyczną, ale także przytulną i przyjazną w odbiorze kuchnię. Kolor czarny pasuje do wielu ciekawych i modnych stylów w aranżacji wnętrz jak choćby dark nordic, styl industrialny, eklektyzm, modernizm czy minimalizm. Ponadto czerń jest barwą bardzo uniwersalną i ponadczasową. Niezależnie od tego, czy wykorzystamy ją w postaci elementów wykończenia kuchni, mebli, sprzętów kuchennych czy jedynie jako dodatki, możemy mieć pewność, że nasza kuchnia będzie zawsze na czasie. Wybierając do kuchni czerń w połączeniu z innymi klasycznymi i ponadczasowymi barwami takimi jak różne odcienie bieli, beże czy szarości, możemy mieć pewność, że nasza kuchnia będzie modna i stylowa przez lata.

Podobne artykuły