Taśmy ścierne do szlifierek

Podziel się:

Taśmy ścierne zwane również pasami bezkońcowymi to narzędzia wykorzystywane w różnego typu szlifierkach taśmowych – stacjonarnych, jak też ręcznych.

Nazwa „szlifierka taśmowa” pochodzi od wykorzystywanego w niej narzędzia roboczego – taśmy ściernej, zwanej również pasem bezkońcowym. Inne popularne nazwy tych narzędzi to taśma do szlifierki taśmowej, papier ścierny do szlifierki taśmowej, papier do szlifierki taśmowej. Jak wiadomo, do szlifierek taśmowych zalicza się bardzo dużą grupę maszyn stacjonarnych o różnym zaawansowaniu technicznym i stopniu skomplikowania: od prostych szlifierek taśmowych, potrzebujących do swojej obsługi operatora, do szlifierskich centrów obróbczych sterowanych numerycznie, w których proces szlifowania jest w pełni zautomatyzowany. Wśród stacjonarnych szlifierek taśmowych wyróżnia się oddzielne ich typy: szlifierki bezkłowe, taśmowe stołowe, szerokotaśmowe, do szlifowania kształtowego, powierzchniowego lub krawędziowego. Taśmy ścierne jednakże z powodzeniem wykorzystuje się nie tylko w stacjonarnych szlifierkach taśmowych, ale także w ręcznych, należących do grupy elektronarzędzi. Przy wyborze ważne jest aby wybierać produkty od sprawdzonych producentów takich jak na przykład Klingspor.

Najważniejsze parametry taśmy do szlifierki taśmowej

Narzędzia te produkuje się na bazie nasypowych materiałów ściernych mających podkłady z papieru ciężkiego D (gramatura 140-150 g/m2), E (200-230 g/m2) i F (270 g/m2), płótna lekkiego (J), lekkiego elastycznego (JF), ciężkiego (X), ciężkiego elastycznego (XF), ciężkiej tkaniny poliestrowej (Y) i włókniny szlifierskiej wzmocnionej. Każda taśma do szlifierki taśmowej, oprócz włókninowej, ma spoiwo z żywicy syntetycznej. Narzędzia te nie tylko różnicuje typ podkładu, ale także użyte ziarno ścierne, którym może być elektrokorund, elektrokorund cyrkonowy, elektrokorund ceramiczny lub węglik krzemu. Kolejnym parametrem różnicującym te produkty jest ich granulacja, której zakres jest bardzo szeroki i wynosi od P24 do P600. Następną ważną cechą, która charakteryzuje papier ścierny do szlifierki taśmowej, jest rodzaj nasypu. W narzędziach tych stosuje się wszystkie 3 jego typy: otwarty, w którym pokrycie ziarnem ściernym powierzchni czynnej papieru do szlifierki taśmowej wynosi 50-70%, półotwarty (70-90%) i zamknięty (100%).

Pod względem budowy taśma do szlifierki taśmowej to nic innego jak pas ścierny połączony dwoma swoimi końcami. Z tego powodu nazywa się go też pasem bezkońcowym. Połączenie zastosowane w papierze ściernym do szlifierki taśmowej ma kluczowe znaczenie zarówno dla jakości szlifowania, jak też dla żywotności tych narzędzi, która jest jednym z istotnych czynników określających opłacalność ich stosowania. Taśmę do szlifierki taśmowej łączy się ukośnie na zakładkę albo na styk. Złącza te są standaryzowane – zakładkowe przybierają formę F1, F2 lub F5, zaś stykowe w przypadku pasów papierowych, płóciennych i poliestrowych – F3G, F4G, F6G, F7G, natomiast w wypadku włókninowych – 3W/4W.

Papier ścierny do szlifierki taśmowej stacjonarnej ma szereg standaryzowanych wymiarów dostosowanych do popularnych na rynku maszyn, zarówno dla przemysłu drzewnego jak i metalowego. Pozostałe wymiary są wykonywane na zamówienie klienta.

Ważną cześć oferty rynkowej, między innymi znanego producenta, firmy Klingspor, są taśmy do szlifierki taśmowej ręcznej lub pilnika taśmowego, czyli inaczej mówiąc do elektronarzędzi. Ich  wymiary są standaryzowane – szerokość w przypadku szlifierek taśmowych wynosi 60, 65, 75 albo 100 mm (szerokość), zaś długość – 400, 410, 457, 508, 533, 560 lub 610 mm. Natomiast w wypadku pilników – odpowiednio 9, 10 lub 20 mm oraz 330, 520 lub 533 mm. Taśmy do elektronarzędzi są szeroko dostępne i polecane wielu rodzajów prac: od renowacji mebli do obróbki spawów.

Zastosowania taśmy do szlifierki taśmowej

Narzędziami tymi, w zależności od ich wykonania, można szlifować praktycznie wszystkie rodzaje materiałów, do których obróbki powierzchniowej stosuje się nasypowe materiały ścierne – od stali węglowych, nierdzewnych i stopowych, przez metale nieżelazne, drewno, MDF, sklejki, płyty wiórowe, gumę, szkło, do tworzyw sztucznych, farb, lakierów, szpachli, ceramiki itd.

Wśród papieru ściernego do szlifierki taśmowej szerokie zastosowanie znajdują też standaryzowane papiery do ręcznych szlifierek taśmowych i pilników. W przypadku pierwszej z maszyn doskonale sprawdzają się one w szlifierskiej obróbce drewna, metali, w tym nieżelaznych, farb, lakierów itp., zaś w wypadku drugiej – metali, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, kamienia i szkła.

Podobne artykuły