Funkcjonalny system do budowy domu to taki, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a przy tym nie sprawia trudności w montażu. Zaawansowane wyroby budowlane powinny także gwarantować osiągnięcie odpowiedniego komfortu użytkowania budynku.
Pustaki ceramiczne poryzowane to elementy murowe o najkorzystniejszej konfiguracji parametrów. Wyroby tego typu charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością na ściskanie, a przy tym mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła i są odporne na działanie wilgoci. Wśród elementów ceramicznego systemu do budowy domu należy wskazać także stropy gęstożebrowe oraz nadproża.
Spis treści
Dobry materiał murowy, czyli jaki?
Ściany budynków o różnym przeznaczeniu w przeważającej większości przypadków są wykonywane w technologii murowanej. Na rynku materiałów budowlanych są dostępne różne wyroby służące do wznoszenia przegród pionowych, które są odmienne pod wieloma względami. Na co zwracać uwagę, planując wybór elementów murowych do budowy domu? Poniżej przedstawiamy krótką listę podstawowych parametrów.
- Wytrzymałość na ściskanie – parametr, który bezpośrednio wpływa na ogólną nośność ścian konstrukcyjnych. Im większa wytrzymałość pojedynczego elementu murowego, tym wyższy budynek może zostać wzniesiony z użyciem danego systemu.
- Izolacyjność termiczna – parametr dotyczący ograniczania strat ciepła z wnętrza budynku. Im lepsza izolacyjność cieplna elementów murowych, tym cieńszy może być materiał izolacyjny.
- Paroprzepuszczalność – cecha, dzięki której wilgoć nagromadzona we wnętrzu budynku może być odprowadzona poza obiekt.
- Odporność na ogień – parametr zapewniający bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Dla wszystkich inwestorów ceniących sobie najwyższą jakość oraz chcących zapewnić maksymalną efektywność obiektom mieszkalnym najlepszym rozwiązaniem będzie dom z Porothermu – kompleksowego systemu umożliwiającego wykonanie najważniejszych przegród konstrukcyjnych i działowych.
Czym charakteryzuje się dom z Porothermu?
Dom z Porothermu to budynek, który z pewnością może zostać sklasyfikowany jako kompletny. Warto pamiętać, że pod nazwą Porotherm występują nie tylko elementy służące do wznoszenia ścian, ale także wyroby umożliwiające wykonanie innych elementów konstrukcyjnych budynków. Użycie elementów z ceramiki poryzowanej do wykonania przegród pionowych gwarantuje wykonanie ich w maksymalnie wysokim standardzie energooszczędności. Zastosowanie stropów gęstożebrowych Porotherm jako elementów w naturalny sposób pasujących do pustaków gwarantuje odpowiednie ukształtowanie węzłów, a przy tym znacznie przyspiesza etap prac konstrukcyjnych. Uzupełnieniem systemów ściennych oraz stropów gęstożebrowych są nadproża ceramiczne, które cechują się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi, a jednocześnie nie pogarszają wskaźników termicznych ściany, co jest charakterystyczne dla nadproży monolitycznych.