Jak pomalować ściany?

Podziel się:

Przystąpienie do malowania często odbywa się z marszu, a wówczas efekty nie są ani trwałe, ani satysfakcjonujące wizualnie. Odświeżenie pomieszczenia za pomocą nowej farby nie jest trudne, aczkolwiek poprawne wykonanie prac zależy w głównej mierze od tego, w jakim stanie znajdują się ściany i sufit. Każdą powierzchnię można dobrze pomalować, jednak te najbardziej zniszczone będą zwyczajnie wymagały większej staranności i nakładu sił. Jak dobrze pomalować ściany? Wskazówki poniżej.

Jak przygotować ściany do malowania?

Skuteczne nałożenie farby jest uwarunkowane działaniami poprzedzającymi. Trwałość efektu zależy od sumiennego przygotowania malowanej powierzchni, a do niezbędnych czynności zalicza się:

  • Zrywanie tapet – oczyszczenie ściany z resztek papieru znacząco ułatwi użycie pary wodnej.
  • Usunięcie farby klejowej – pomocne będzie zwilżanie i zeskrobywanie pozostałości szpachelką.
  • Usunięcie lamperii – problematyczna kwestia, bardzo często związana z uszkodzeniem ściany. Zastosowanie preparatów zmiękczających może uprościć i skrócić prace.

Jeśli w pokoju znajdują się meble i inne przedmioty, które w trakcie malowania mogą ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu, należy je wynieść przed podjęciem jakichkolwiek działań na ścianach i suficie. Zdarza się, iż niektórych mebli nie można usunąć, wówczas trzeba przesunąć je w okolice środka pomieszczenia i zakryć folią ochronną. Podobnie rzecz ma się z oknami i innymi wrażliwymi miejscami lub przedmiotami.

Zobacz także: Jak malować na lakierze? Przygotowanie podłogi

Mycie ścian przed malowaniem

Ściany gotowe do malowania niemal od razu należą do rzadkości. W normalnych warunkach przed nałożeniem nowej farby niezbędne będzie ich oczyszczenie – nie tylko ze wspomnianych wyżej pozostałości po poprzednich remontach, ale też ze zwykłego brudu i innych zanieczyszczeń. Konieczne będzie pozbycie się kurzu, pajęczyn i pyłów z powierzchni ścian, a idealnie sprawdzi się w tym miotełka lub zwykła ściereczka. Jeśli stwierdzona zostanie obecność pleśni i grzybów, niezbędne okaże się zastosowanie specyfików grzybobójczych, które najczęściej trzeba miejscowo nałożyć, pozostawić na określony czas i zmyć, aczkolwiek przed użyciem tego typu preparatów zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta. Pozostałe nieczystości (głównie tłuste plamy) z łatwością zmyte zostaną przy pomocy mydła malarskiego i gąbki.

Oczyszczenie ścian nieco wydłuża cały proces, ponieważ po myciu należy pozostawić je do całkowitego wyschnięcia, aby móc kontynuować prace.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Przed przystąpieniem do gruntowania przydatne może okazać się opukiwanie ściany. Sprawdza się w ten sposób, czy miejscowo tynk nie odspoił się od powierzchni, na którą został nałożony. Brak charakterystycznego odgłosu pozwala na kontynuację prac – w przeciwnym razie miejsce to należy pokryć nowym tynkiem. Wszelkie nierówności powinny zostać wyszlifowane, a oczyszczoną w ten sposób ścianę będzie można zagruntować.

Pomimo, iż gruntowanie nie zawsze jest niezbędne, to jednak warto je wykonać. Ściany mają wówczas:

  • taką samą (mniejszą) chłonność
  • jednolitą fakturę
  • lepszą przyczepność (w kontekście malowania), co przekłada się na mniejsze zużycie farby
  • większe utwardzenie

Nałożony pędzlem lub wałkiem grunt schnie średnio około 4 godziny, a po tym czasie można przystąpić do malowania farbą powierzchniową.

Zobacz także: Jak pomalować kominek?

Malowanie wałkiem

Malowanie za pomocą wałka jest wygodne i skraca czas jego trwania. Warto namoczyć wałek w wodzie i mocno go odwirować przed pierwszym użyciem – uchroni to ścianę przed pojedynczymi kosmkami materiału (resztki runa) nałożonymi na ścianę razem z farbą. Każdorazowo na wałek należy nabierać taką samą ilość farby (do wysokości runa) i starannie odcisnąć nadmiar w kuwecie lub na kratce. Ruchy dłoni powinny być delikatnie, możliwie bez mocniejszego dociskania włosia do malowanej powierzchni. Odpowiednia ilość farby i ruchy w kierunku góra-dół zapobiegną powstawaniu smug na ścianach.

Jaki wałek wybrać do malowania ścian?

Smugi mogą powstawać także w wyniku używania niewłaściwego wałka. Prawidłowy wybór wałka zależy przede wszystkim od tego, jaka powierzchnia będzie nim malowana – im bardziej gładka, tym lepiej sprawdzi się krótkie włosie i odwrotnie: najbardziej chropowate i nierówne, jak np. ściany z cegły, sprzyjają narzędziom o długim włosiu. Wymiary narzędzia dobrać trzeba do wielkości malowanej powierzchni – jej wielkość powinna się przekładać na jego grubość i szerokość.

Materiał, z którego wykonany jest wałek również jest istotny. Farby lateksowe dobrze jest nakładać wałkiem ze sznurka, natomiast wodorozcieńczalne najlepiej współgrają z mikrofibrą, a wełniane i welurowe zaleca się stosować do malowania farbami rozpuszczalnikowymi.

Malowanie ścian pistoletem

Malowanie wymaga doświadczenia, a szczególnie prawdziwe jest to twierdzenie w przypadku metody natryskowej. Rozwiązanie to jest alternatywą dla prac za pomocą pędzla i wałka, a sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku nierównych, porowatych powierzchni, które trudno byłoby równomiernie pokryć farbą tradycyjnymi metodami. Sztukaterie i ozdobne gzymsy mogłyby zostać oszpecone przez nałożenie na nie nadmiernej ilości farby, dlatego też natrysk – charakteryzujący się rozrzutem pod ciśnieniem cienkiej warstwy kryjącej – uchroni tego typu dekoracje przed np. zatkaniem wzorów.

Jak pomalować sufit?

Przygotowanie sufitu do malowania nie różni się zasadniczo od pozostałych ścian. Dodatkowym działaniem jest odcięcie go od pozostałych malowanych powierzchni za pomocą taśmy malarskiej, aby nie mogło dojść do wzajemnych zabrudzeń w przypadku mniej precyzyjnych ruchów pędzla lub wałka. Prace zacząć należy od narożnika przy oknie i prowadzić wzdłuż krótszego boku. W trakcie malowania sufitu robienie przerw jest ryzykowne, gdyż jest on szczególnie podatny na powstawanie smug, a ryzyko takie wzrasta w sytuacji, w której poszczególne fragmenty schną w różnych odstępach czasowych.

Sufit maluje się pasami, a każde kolejne muszą być prostopadłe do wcześniejszych. Rekomenduje się, aby prace malarskie na suficie wykonywać w pierwszej kolejności – zmniejsza to prawdopodobieństwo zachlapania pomalowanych wcześniej powierzchni.

Podobne artykuły