Ołowiane kołnierze kominowe łącznie z przodem i fartuchem bocznym

Podziel się:
Ołowiane kołnierze kominowe

W tym projekcie dowiesz się, w jaki sposób dopasować blachę przednią i fartuch boczny podczas obróbki blacharskiej komina, aby zapewnić wodoszczelność zarówno komina, jak i dachu. Dowiesz się również o stopniowej obróbce blacharskiej ołowiu oraz uszczelnianiu szczelin zaprawy murarskiej i spryskiwaczy ołowianych.

Celem obróbek kominowych ołowianych jest stworzenie wodoszczelnego mostu pomiędzy bokami, przodem i tyłem komina oraz konstrukcją dachu i jest on zazwyczaj zbudowany z ołowiu.

Istnieją trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy montażu obróbek blacharskich ołowianych.

  • Przenikanie wody na skutek działania grawitacji
  • Przenikanie wody na skutek działania wiatru
  • Przenikanie wody w wyniku działania napięcia powierzchniowego z wodą

W przypadku montażu obróbek blacharskich do komina należy zawsze rozpoczynać od najniższego punktu widocznego komina nad gotowym dachem. Wynika to z faktu, że grawitacja odprowadza wodę w dół, więc górna część każdego połączenia powinna zachodzić na sekcję pod spodem, tak jak w przypadku samych dachówek.

Fartuch: Błyskotliwa obróbka blacharska

obróbka kominowa

Celem przedniego fartucha ołowiowego jest szczelne połączenie komina z gotowym dachem. Niezależnie od tego, czy gotowy dach jest wykonany z dachówki czy łupka, procedura montażu przedniego fartucha będzie taka sama.

Twój przedni fartuch ołowiany będzie musiał być wycięty w warstwę zaprawy z cegły lub kamienia, więc podczas wycinania fartucha trzeba będzie ustalić, w którą warstwę zaprawy zamierzasz go zamocować. W ten sposób otrzymacie Państwo wysokość, na jaką należy przyciąć fartuch (zwykle około 50-100 mm w górę istniejącego komina). Ten wymiar pomoże Ci ustalić, który kurs należy wyciąć, aby zaakceptować ołów.

Zobacz także: Blachodachówka czy dachówka? Które pokrycie dachu lepiej się sprawdzi?

W celu przyjęcia fartucha ołowiowego należy wyciąć warstwę zaprawy. Można wynająć małą szlifierkę kątową, która jest dostarczana ze specjalną tarczą tnącą, specjalnie zaprojektowaną do usuwania zaprawy z warstw zaprawy podczas jednej operacji cięcia.

Gdy już będziesz gotowy do zainstalowania fartucha ołowiowego, będziesz potrzebował małych, złożonych gwoździ ołowianych lub klinów (możesz je wyciąć samodzielnie lub kupić gotowe), aby wbić je w wyciętą warstwę zaprawy, aby utrzymać fartuch w miejscu, aż będzie gotowy do wycelowania lub uszczelnienia na stałe w miejscu. Fartuch ołowiany musi również powrócić w górę po obu stronach komina. Zwroty te ostatecznie zostaną pokryte przez boczne kołnierze ołowiane, gdy są one zainstalowane, co sprawia, że ołowiane kołnierze kominowe są kompletne i wodoszczelne.

kołnierze kominowe

Stopniowa obróbka blacharska ołowiana

Blachy ołowiane są to obróbki blacharskie, które sprawiają, że strona komina jest szczelna; podążają one za nachyleniem dachu aż do tylnej części komina i powracają wokół tylnej części komina.

Są one nazywane stopniami, ponieważ używają i są cięte w ceglane warstwy komina w rosnącej wysokości, dlatego też wyglądają jak stopnie.

Boczna obróbka blacharska może być wycięta z wykonanego profilu lub utworzona metodą warstwową (obróbka przeciwbieżna) tak, że każdy element obróbki blacharskiej na zakładkach, a drugi element nadal wytwarza obróbkę blacharską wyglądającą na wykończoną.

Obie te metody będą wodoszczelne, ale metoda profilu da większą obronę, ponieważ jest wykonana z jednego kawałka (mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności).

Zobacz także: Projekt dachu – jak wybrać dach odpowiedni do Twojego domu?

Bez względu na to, jaką metodę zastosujesz, obróbka blacharska ołowiana powinna zawsze pokrywać co najmniej 150 mm od powierzchni cegły w poprzek dachówek lub łupków.

Przed wykonaniem stopniowanej obróbki blacharskiej należy zainstalować zlewkę ołowiową, która będzie wypływać na bok komina na łatach dachowych i w dół dachu pod dachówkami w celu usunięcia wody. Jest to wtórna warstwa ochronna.

Po zamontowaniu tej części kołnierza ołowiowego można zamontować kołnierz ołowiany.

W przypadku montażu pojedynczej obróbki blacharskiej kominowej, przy użyciu poszczególnych warstw obróbki blacharskiej, najlepiej jest położyć jednocześnie dachówkę i obróbkę blacharską ołowiową. Każda warstwa obróbki blacharskiej jest następnie przykryta dachówką podczas pracy w górę boku komina. Zapobiega to późniejszemu wchodzeniu na dach i schodzeniu z niego. Drabiny dachowe są koniecznością – zestawy haków drabinkowych są dostępne do zakupu lub wynajęcia odpowiedniej drabiny dachowej.

Istnieją również inne sposoby zabezpieczenia ołowiu w wygaszonych warstwach zaprawy, ponieważ spoinowanie zaprawy może ostatecznie upaść z powodu ciepła (rozszerzanie się i kurczenie) i ekspozycji na słońce. Zaprawa murarska może być bardzo dobra w przyleganiu do muru, ale nie do wygładzenia powierzchni ołowiu. Istnieje wiele produktów uszczelniających dostępnych na rynku teraz, które zastępują potrzebę lub wykorzystania do wskazywania zaprawy są bardziej elastyczne, odporne na wysoką temperaturę i lepiej związać się z murów i ołowiu. Mogą być również oznaczone kolorami, aby dopasować je do istniejącego lub wymaganego wykończenia.

obróbka kominowa

Obróbka kominowa

Sprawdź nasze porady, jak zamontować ołowianą warstwę przeciwwilgociową komina, aby zapewnić wodoszczelną barierę.

Zalecany do stosowania jest kod 4 / 5 w zależności od masy nad tacą ołowianą.

Taca ołowiana stosowana w kominie jest wodoszczelną barierą, która zapobiega przedostawaniu się wody do konstrukcji ceglanej z góry. Zazwyczaj są one umieszczane na etapie budowy budynku, ponieważ jest to kosztowna procedura, którą należy zastosować w przypadku już zbudowanego komina.

Bez względu na lokalizację konstrukcji komina, ołowiana taca powinna być umieszczona 150 mm nad najniższym punktem kominów, gdzie jest to możliwe, lub po bokach, jeśli komin jest umieszczony na kalenicy. Ołowiane tace powinny również zawierać podpórkę w miejscu, w którym styka się z przewodem kominowym. Powinien to być minimalny skok w górę wynoszący 50 mm.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Obrót w górę jest konieczny, aby wilgoć, która może gromadzić się na tacy, nie mogła się przedostać na dół. Taca ołowiana powinna być również pomalowana na obu powierzchniach farbą bitumiczną, a otwory powinny być umieszczone w taki sposób, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci powyżej tacy ołowiowej.

Opcjonalna taca ołowiana może być zainstalowana tuż pod każdą nasadką kominową jako dodatkowa linia obrony przed przedostawaniem się wody do konstrukcji.

Dla ułatwienia zrozumienia tego typu prac, polecamy obejrzeć jeden z filmików, który przedstawia obróbkę komina:

Podobne artykuły