Ekskluzywny domek letniskowy z kontenerów. Sprawdź czym są całoroczne domki kontenerowe, jakie mają zalety, a także do czego można je wykorzystać

Podziel się:
Ekskluzywny domek letniskowy z kontenerów

Letniskowe domki kontenerowe to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w budownictwie. Choć nie jest jeszcze on szeroko wykorzystywany, na rynku istnieje sporo firm, które oferują tego typu konstrukcje. Domki z kontenerów, mogą służyć również jako całoroczna konstrukcja idealnie nadają się jako domki do wypoczynku na działce lub w innym ciekawym miejscu. Zatem czym są takie domki, jakie mają korzyści i kiedy możemy ich używać? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy poniżej.

Czym są letniskowe domki kontenerowe?

Domki letniskowe z kontenerów to ekskluzywne konstrukcje mieszkalne, które transportuje się i ustawia na działkach, parcelach czy terenach rekreacyjnych — i w dowolnych przystosowanych do tego miejscach. Domki takie wykonane są na bazie zużytych lub nowych kontenerów morskich. Posiadają one izolację, a także węzeł elektryczny i wodne, a także klimatyzację i wszystkie udogodnienia. Są one przystosowane do całorocznego mieszkania i są dostępne w różnych wielkościach od kilku do kilkunastu m2.

Domki takie wykonuje się w wysokim standardzie oraz w różnych opcjach. Podstawowe będą jedynie posiadały ocieplenie, a także izolację, a te w najbardziej zaawansowanych opcjach, mogą być urządzone pod klucz i posiadać nawet wszystkie sprzęty domowe. Domki te posiadają również różny design i wykończenie a także dostępne w różnych konfiguracjach.

Cały proces powstawania odbywa się w fabryce firmy, która zajmuje się ich konstruowaniem. Gotowy domek czyli kontener lub kilka kontenerów transportuje się w całości na działkę, na której mają zostać zainstalowane, a następnie ustawia się je na ziemi a także podłącza do nich media. Domki te są gotowe do użytku już w ciągu kilku godzin po ustawieniu na działce.

dom letniskowy z kontenerów

Proces ich nabywania jest bardzo prosty. Przede wszystkim wystarczy znaleźć firmę, która zajmuje się tego typu działalnością, a także wybrać odpowiedni domek kontenerowy. Poszczególne firmy mogą oferować różne typy domków, a więc nie powinniśmy mieć problemu z wyborem tego, który będzie pasował dla nas najlepiej. 

Po wybraniu odpowiednich parametrów w domku np. wielkości, klimatyzacji, rodzaju ocieplenia, czy konstrukcji, zamawiamy taki domek i płacimy za niego. Przeważnie pojedynczy segment kontenerowy w zależności od standardu wyposażenia będzie kosztował od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po złożeniu zamówienia najczęściej w ciągu kilku — kilkunastu tygodni kontener zostaje przetransportowany z firmy na wskazaną działkę na terenie całej Polski.

Kiedy wykorzystuje się domki kontenerowe

Domki kontenerowe przede wszystkim wykorzystuje się w celach rekreacyjno mieszkalnych. Są to gotowe domy, które stawia się najczęściej na działkach rekreacyjnych np. w górach lub nad morzem. Nadają się one idealnie do celów rekreacyjnych, gdzie będziemy mieszkać w nich jedynie przez pewien czas w roku. Z jednej strony oferują wysoki standard, a z drugiej strony nie wymagają aż tak dużych kosztów, jak wybudowanie domu w tradycyjnym budownictwie. 

Domki kontenerowe wykorzystuje się również do mieszkania tymczasowego. Teoretycznie można mieszkać w nich przez cały rok, lecz głównym problemem jest mała ich powierzchnia – wystarczająca do celów rekreacyjnych, ale która jest nieco zbyt mała do mieszkania standardowego. Ekskluzywne domki letniskowe na bazie kontenerów możemy używać zatem praktycznie w tych wszystkich miejscach, w których posiadamy własną ziemię i gdzie istnieje odpowiednio dużo miejsca, aby je postawić. Na ich ustawienie nie potrzebujemy zezwoleń na budowę, a także licznej dokumentacji związanej z budową.

Zalety domków kontenerowych

Kontenery mieszkalne stylizowane na domki wakacyjne przede wszystkim sprawdzą się idealnie w tej roli pod względem ekonomicznym i łatwości zamówienia. Chcąc kupić taki domek, możemy zrobić to praktycznie od ręki tak jak z każdym innym produktem czy towarem. Nie musimy ponosić kosztów jego budowy, które w standardowym budownictwie byłyby dużo wyższe, a także samodzielnie zajmować się tym procesem.

domek letniskowy z kontenerów

Letniskowe domki kontenerowe są również dostępne w dużej ilości wersji. Oznacza to, iż możemy bardzo łatwo wybrać najkorzystniejszą wersję dla nas, a także konfigurację takiego domku i dostosować zamówienie do naszych możliwości, preferencji czy sytuacji. Domki takie, mogą być nawet w pełni wyposażone, a więc jeśli chcemy skorzystać z nich dosyć szybko, możemy zrobić to bez większego problemu. Same domki kontenerowe w zupełności wystarczają na komfortowe spędzenie kilku tygodni, lub nawet miesięcy w roku. Zapewniają one pełną funkcjonalność zarówno pod względem komfortu cieplnego, elementów użytkowych czy walorów mieszkalnych.

Sporym plusem ekskluzywnych domków letniskowych wykonanych z kontenerów jest możliwość ich adaptacji. Posiadając taki domek, możemy zamówić go z różnym wykończeniem zewnętrznym lub wewnętrznych a także wykończyć go samodzielnie. Możemy również postawić go w dowolnym miejscu, a także transportować go i zmieniać jego położenie. Choć ekskluzywne domki letniskowe budowane są na bazie zwykłych kontenerów mieszkalnych, nie różnią się przeważnie standardem i jakością wykonania oraz w dalszym ciągu umożliwiają bardzo łatwe przewożenie w różne miejsca.

Bardzo dużą zaletą letniskowych domków kontenerowych jest ich wytrzymałość. Wbrew pozorom domki takie są dużo wytrzymalsze od konstrukcji murowanych czy drewnianych. Doskonale pokazują to trudne warunki atmosferyczne, z jakimi zmagają się tego typu konstrukcje. Najlepiej jest to widoczne w miejscach na świecie, które dotykają huragany czy tajfuny. Bardzo często konstrukcje drewniane i murowane ulegają uszkodzeniu, a domki kontenerowe pozostają jako jedyne z nielicznych nieuszkodzone w okolicy. Nie musimy zatem obawiać się o bezpieczeństwo konstrukcji, gdyż stoi ono na bardzo wysokim poziomie. Elementem, o którym również warto wspomnieć przy tym temacie, jest łatwość instalacji takiego domku letniskowego. Jego ustawienie nie powoduje degradacji terenu wokół, a także nie wymagane jest specjalne przygotowanie podłoża, czy posiadanie dużej działki. Są to spore plusy dla osób, którym szczególnie zależy na szybkim pozyskaniu komfortowego miejsca wypoczynku.

Podobne artykuły