Jaka blachodachówka? Doradzimy, czym się kierować przy wyborze blachodachówki

Podziel się:

Są lekkie, świetnie wyglądają i stanowią równie efektowne pokrycie dachowe jak dachówki ceramiczne. Z tych względów blachodachówki modułowe oraz cięte na wymiar cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Jednak do krycia dachów warto wybierać jedynie te, które wyróżniają wyśrubowane parametry techniczne. Podpowiadamy, w jakie dachówki z blachy zainwestować.

Blachodachówka – rodzaje

Pokrycia dachowe mogą być wykańczane blachodachówkami różniącymi się między sobą wyglądem. Na powierzchni dachu mogą znaleźć się:

  • blachodachówki płaskie – pasują one zwłaszcza do nowoczesnego budownictwa;
  • blachy trapezowe – świetnie sprawdzają się zarówno na elewacjach, jak i na dachach – mają estetyczny wygląd i są często wybierane do wykańczania domów jednorodzinnych;
  • blachodachówki faliste, z ozdobnymi żłobieniami – ich wygląd nawiązuje do tradycyjnych, ceramicznych dachówek. Są cenione zarówno za wytrzymałość, jak i efektowny wygląd.

Wśród pokryć dachowych z blachy wyróżnia się też blachodachówki panelowe i cięte na wymiar. Te pierwsze to moduły gotowe do montażu na więźbie. Natomiast te drugie to arkusze blachy, które mają wymiary wskazane przez inwestora.

Blachodachówka – cena

Cena blachodachówki nie powinna zaważyć na decyzji o jej zakupie. Niektóre z nich kosztują kilkadziesiąt, a inne ponad 100 złotych za m².

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy:

  • do ich produkcji zostały wykorzystane blachy powlekane powłokami ochronnymi i czy wykonano je z solidnej stali. Tylko zakup takich blachodachówek jest dobrą inwestycją – są one odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i korozję;
  • będą pasowały do estetyki budynku – blachy na dach powinny być wybrane pod kątem stopnia skomplikowania pokrycia dachowego oraz tego, czy mają znaleźć się na dachu nowoczesnego obiektu, czy tradycyjnego domu jednorodzinnego.

Blachodachówka – rdzeń

Przyglądając się blachodachówce, uwagę skupia warstwa dekoracyjna i ochronna. Chroni ona rdzeń – element, który ma kluczowe znaczenie zarówno dla wytrzymałości, jak i elastyczności. Zgodnie z normami PN-EN 14782 oraz PN-EN 508-1 jego grubość powinna wynosić przynajmniej 0,5 mm w przypadku blach powlekanych. To, czy blachodachówka będzie solidna, zależy również od stali, z której wykonano rdzeń. Powinna ona pochodzić od sprawdzonego producenta, z dobrego zakładu hutniczego.

Blachodachówka – montaż

Pokrycie blaszane jest nie tylko przystępniejsze cenowo w stosunku do dachówek ceramicznych, ale też łatwiejsze i tańsze w montażu.

Blachodachówka modułowa a cięta na wymiar

Blaszane pokrycia modułowe i cięte na wymiar wyglądają równie efektownie, ale decydując się na jedne z nich, trzeba być świadomym sposobu ich mocowania i zwymiarowania więźby dachowej.

Do montażu blachodachówek modułowych wystarczą dwie osoby. Pokrycie można układać na najbardziej skomplikowanych dachach, a realizacja całego przedsięwzięcia przebiega wyjątkowo sprawnie. Inwestor otrzymuje od producenta gotowe, lekkie moduły o niewielkich rozmiarach, które niezwykle łatwo się układa. Aby pokryć średniej wielkości dach, zwykle wystarczą blachy mieszczące się na jednej palecie.

Blachodachówki w formie arkuszy ciętych na wymiar sprawdzają się w przypadku dużych, mało skomplikowanych oraz jedno i dwuspadowych pokryć dachowych. Po ich ułożeniu na więźbie dach zyskuje jednorodną strukturę.

Jaka blachodachówka najlepsza?

Do zakupu blachodachówek powinna przekonać ich trwałość, wysoka jakość rdzenia oraz powłoki ochronnej. Takie dachówki z blachy stalowej oferuje producent Florian Centrum. To produkty zabezpieczane warstwami poliuretanu, poliestru lub powłokami hybrydowymi. Nie tylko zdobią i zapewniają szczelność dachu ale również są maksymalnie odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Objęte nawet 50-letnią gwarancją, stanowią doskonałą inwestycję na przyszłość i efektowny wygląd.

Podobne artykuły