Oszczędzaj na ogrzewaniu dzięki prawidłowemu ociepleniu domu. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać sprawdzony system ocieplenia budynku

Podziel się:
Kobieta marznie w swoim domu, ponieważ nie ma prawidłowego systemu ocieplenia.

Nawet najbardziej ekologiczny i nowoczesny system ogrzewania domu może nie wpłynąć na obniżenie rachunków za energię grzewczą, jeśli budynek będzie źle ocieplony. Wyprodukowana energia będzie bowiem szybko przedostawała się poza mury budynku, nie ogrzewając pomieszczeń. Jak to dokładnie działa i dlaczego prawidłowe ocieplenie domu jest tak ważne? Wyjaśniamy!

Z tekstu dowiesz się:

 • jak ocieplenie domu może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie,
 • dlaczego warto wybrać gotowe systemy ociepleń,
 • jaki system ocieplenia wybrać.

Bez względu na to, czy dopiero budujesz dom, czy chcesz przeprowadzić termomodernizację budynku, z pewnością wkrótce staniesz przed wyborem właściwego ogrzewania domu. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak i czym ogrzewać budynek, pomyśl, w jaki sposób zatrzymać to ciepło w środku. To zadanie pomoże Ci zrealizować ocieplenie domu.

Straty ciepła – w jaki sposób ocieplenie domu pozwala je zmniejszyć?

Czy wiesz, że przez ściany budynku może uciekać nawet 40% ciepła? To najbardziej newralgiczny element całego budynku. W tym niechlubnym rankingu ściany zajmują wyższą pozycję niż dach, który może generować do 20% strat ciepła, czy piwnica (10% strat ciepła). Choć nie widzisz fizycznie, jak energia grzewcza ucieka z Twojego domu, możesz to odczuć – dosłownie i w przenośni. W jaki sposób? Sprawdź:

 • Gdy zimą będziesz chciał ogrzać dom, zauważysz, że pomieszczenia bardzo długo się nagrzewają. Natomiast po wyłączeniu ogrzewania temperatura w domu szybko spada.
 • Twoje rachunki za ogrzewanie domu zaczną rosnąć, ponieważ do ocieplenia domu będziesz musiał zużyć więcej energii.

Ocieplenie domu, a dokładniej – ocieplenie ścian, można porównać do kurtki noszonej zimą. Jeśli jej zabraknie, szybko zmarzniesz. Ewentualnie będziesz musiał włożyć dużo energii w to, by cały czas się ruszać i nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Dokładnie w ten sam sposób będzie działać instalacja grzewcza, która bez prawidłowego ocieplenia będzie musiała pracować na znacznie wyższych obrotach.

Jakość ma znaczenie, czyli dlaczego warto stawiać na gotowy system ocieplenia?

Niektórzy uważają, że ocieplenie domu można zmontować samemu poprzez oddzielne dobieranie każdego produktu. To bardzo duży błąd. Na elewacji nie można układać tzw. składaków, nawet jeśli jesteś przekonany, że są to produkty bardzo dobrej jakości.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż gotowego systemu ocieplenia. Tylko w ten sposób zyskujesz gwarancję, że poszczególne elementy ocieplenia będą do siebie idealnie pasować. To z kolei zagwarantuje nie tylko najlepsze parametry termoizolacyjności, ale też trwałości. Pamiętaj bowiem, że termomodernizacja budynku istniejącego lub ocieplanie nowego domu to prace, które powinny skutkować poprawieniem efektywności energetycznej domu na długie lata.

Zwróć też uwagę, że w gotowym systemie ociepleń każdy element ma swoje określone zadanie:

 • środek gruntujący przygotowuje podłoże i zwiększa przyczepność systemu,
 • zaprawa klejowa nakładana na płyty termoizolacyjne pozwala trwale umocować termoizolację,
 • masa szpachlowa służy do wykonania warstwy zbrojonej
 • siatka zbrojąca wzmacnia konstrukcję i zabezpiecza przed pękaniem wierzchniej warstwy tynku,
 • tynk elewacyjny tworzy barierę ochronną i ozdabia ściany domu.

Jeśli któryś z tych składników jest niedopasowany do reszty, traci swoje właściwości. W efekcie ocieplenie domu przestaje spełniać swoje zadania.

Systemy ociepleń budynków – jakie rozwiązanie wybrać?

Przy wyborze systemu ocieplenia warto się kierować przede wszystkim jego renomą oraz tym, czy zestaw produktów został już przetestowany na innych elewacjach. Oba te warunki spełniają systemy ociepleń Caparol Capatect. Sprawdź, jaki masz wybór i czym różnią się od siebie poszczególne zestawy produktów:

 • Caparol Capatect Classic – standardowy system ocieplenia, najlepszy w swojej klasie. Został przetestowany na milionach metrów kwadratowych domów i jest najchętniej wybieranym zestawem. Sprawdzi się nie tylko na domach jednorodzinnych, ale też w budynkach wielorodzinnych.
 • Caparol Capatect Longlife – system, który został stworzony po to, byś mógł dłużej cieszyć się czystością i trwałością elewacji. Zastosowana w nim bezpyłowa technologia DUST FREE jest dodatkowo bezpiecznym rozwiązaniem dla środowiska.
 • Caparol Capatect Carbon – najlepszy, niezniszczalny system z odpornością na uderzenia mechaniczne do 60 J oraz gradobicie. To wszystko za sprawą technologii włókien węglowych. System jest polecany szczególnie przy bardzo ciemnych elewacjach.

Jeśli nie masz pewności, który z tych systemów będzie najlepszy do ocieplenia Twojego domu, skorzystaj z pomocy fachowca. Zapytaj o najlepsze rozwiązania architekta lub osobę, która będzie montować system ocieplenia. Pamiętaj też, by do tego zadania wynająć specjalistę, który doskonale wie, jak łączyć poszczególne elementy systemu. W ten sposób zyskasz pewność, że ściany Twojego domu skutecznie zablokują ciepło, a Ty będziesz mógł zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Podobne artykuły