Malowanie płytek – skuteczna metamorfoza kuchni

Podziel się:

Wielokrotnie chcąc w jakikolwiek sposób odświeżyć kuchnię, pojawia się obawa o koszty takiej metamorfozy. Jak wiadomo remont dwóch najbardziej newralgicznych pomieszczeń jak kuchnia i łazienka z reguły wiąże się z dużymi inwestycjami, które pochłaniają bardzo dużo pieniędzy. Ale jest inny sposób na skuteczną zmianę wyglądu naszej kuchni. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg specjalnie stworzonych farb, które przeznaczone są do malowania płytek kuchennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza kuchnia w krótkim czasie może zadziwić powiewem świeżości nie tylko domowników, ale i gości.

Farba do malowania płytek – jaką wybrać?

Po podjęciu decyzji o metamorfozie naszej kuchni najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór farby, dzięki której nasza kuchnia będzie wyglądać jak nowa bez potrzeby skuwania i kładzenia nowych kafelek. Ze względu na specyficzną powierzchnię, jaką posiada płytka ceramiczna, zwykła farba nie ma szans utrzymania się na śliskiej powierzchni. Właśnie na potrzeby malowania takich i innych powierzchni, stworzono specjalne farby, które doskonale nadają się do malowania zarówno płytek ceramicznych, jak i kaloryferów czy sprzętów AGD. W procesie wyboru farby należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład farby. Farba powinna by albo epoksydowa, albo alkidowo-uretanowa. Obecnie szukając odpowiedniej do kafelek farby, łatwo jest zlokalizować odpowiedni produkt ze względu na fakt, iż są one na etykiecie opisane jako „farba do kafelek ceramicznych”.

Malowanie płytek – przygotowanie podłoża

Odpowiednie wykonanie pracy, jaką jest malowanie płytek zarówno podłogowych, jak i ściennych zależy od poprawnego przygotowania podłoża i powierzchni, które będą malowane. Na samym wstępie wszystkie malowane kafle należy porządnie wyczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń, a następnie porządnie odtłuścić. Do odtłuszczania kafelek świetnie nada się płyn do mycia naczyń, który obficie należy nałożyć na kafelki. Kolejną częścią pracy jest wytarcie ręcznikiem papierowym mokrej powierzchni i poczekanie do całkowitego wyschnięcia. W zależności od tego, jaką farbę do płytek wybraliśmy, konieczne może okazać się  nałożenie warstwy podkładowej, która również jest do kupienia w sklepie budowlanym zarówno w postaci proszku, który należy zmieszać z wodą, jak i postaci płynnej, od razu gotowej do nałożenia. Większość farb do płytek jednakże nie wymaga stosowania podkładu, więc przez dokonaniem zakupu, warto sprawdzić etykietę w poszukiwaniu informacji, czy podkład jest niezbędny.

Zobacz także: Rodzaje farb do ścian

Nakładanie farby na płytki – krok po kroku

Użycie farby do kafelek wymaga dokładnego wymieszania składników farby. Najlepszym sposobem na pomalowanie powierzchni będzie użycie wałków oraz pędzli, które będą przydatne w niedostępnych miejscach jak kandy i progi. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że farba powinna być położona w dwóch warstwach, z czego druga warstwa powinna zostać nałożona po 6 godzinach co najmniej. Druga warstwa powinna być nałożona z należytą dokładnością, a farba ze względu na swoje właściwości powinna zostać pozostawiona do wyschnięcia przez okres od 7 do aż 21 dni w zależności od rodzaju farby. Dopiero po takim okresie farba będzie miała odpowiednią barwę i wytrzymałość, która gwarantuje świetny efekt końcowy.

Podobne artykuły