Więźba dachowa: jaką wybrać?

Podziel się:

Więźba dachowa stanowi podstawę spadzistego dachu. Więźbę dachową należy traktować jako zwieńczenie budowy na przykład domu jednorodzinnego. Taką konstrukcję dachu można też spotkać w kamienicach. Szkielet dachu służy między innymi do ułożenia poszycia (takiego jak papa), umieszczenia izolacji termicznej i hydrologicznej. Drewniana konstrukcja dachu to spory wydatek. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze więźby dachowej. 

  1. Więźba dachowa dla każdego inwestora
  2. Rodzaje więźby dachowej

Więźba dachowa nazywana jest kręgosłupem dachu. Przenosi obciążenie, jakie generuje pokrycie dachowe, na ściany nośne. Do budowy więźby dachowej w wersji tradycyjnej wykorzystywane są różne rodzaje drewna (sosnowe lub świerkowe). Coraz większą popularnością cieszy się więźba dachowa prefabrykowana. Ten rodzaj więźby w szczególności jest rekomendowany dla inwestorów, dla których istotne są sprawy ekologiczne. Dla większości osób najważniejsza jest jednak oszczędność czasu i pieniędzy. Po prawidłowym montażu można przejść do kładzenia pokrycia dachowego. Warto pamiętać, że na poddaszach użytkowych montowane są okna dachowe. 

Więźba dachowa dla każdego inwestora

Więźba dachowa prefabrykowana ma wiele zalet. Ten innowacyjny typ konstrukcji dachu skraca czas budowy domu. W dzisiejszych czasach to bardzo ważne, gdyż rozwlekła w czasie budowa może łączyć się z niemożliwymi do przewidzenia wzrostami cen. Przekonali się o tym inwestorzy, którzy budowali swoje domy w czasie kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce kilkanaście lat temu. Współcześnie szalejąca inflacja i powszechnie panosząca się drożyzna, wymusza na inwestorach szybką realizację inwestycji. Więźba dachowa może być zaimpregnowana (przeciw owadom, pleśniom i grzybom). Prefabrykowana konstrukcja dachowa wyróżnia się nie tylko trwałością, ale i doskonałą estetyką wykonania. 

Rodzaje więźby dachowej

Jeśli chodzi o tradycyjną więźbę dachową, to występuje ona w kilku rodzajach. Są to:

  • więźba krokwiowo-jętkowa
  • więźba płatwiowo-jętkowa
  • więźba jętkowa
  • więźba krokwiowa

Wybierając więźbę dachową, warto zdecydować się na tańsze rozwiązania, zwłaszcza że będzie można z nich korzystać przez wiele lat. Więźby prefabrykowane mają większość elementów składanych w fabryce. Taka opcja jest interesująca dla inwestorów, którzy chcą jak najszybciej wprowadzić się do własnego domu. To również znakomita propozycja dla deweloperów. Ekonomia, estetyka, czas i trwałość przemawiają za wybraniem innowacyjnej więźby dachowej prefabrykowanej.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły