Pleśń w domu to częsty problem. Pojawia się zazwyczaj w łazienkach i innych miejscach, w których wilgotność powietrza jest naturalnie wysoka. Charakterystyczne, ciemne wykwity na ścianach, suficie lub fugach między płytkami wyglądają bardzo nieestetycznie. Jednak nie jest to największy problem. Pozbycie się grzyba z mieszkania jest konieczne z uwagi na jej szkodliwy wpływ na zdrowie. Jak zatem skutecznie zlikwidować pleśń w domu i nie dopuścić do jej ponownego rozwoju?
Spis treści
Czym jest pleśń w domu?
Mianem pleśni określa się potocznie różne gatunki pasożytniczych grzybów. Ich zarodniki unoszą się w powietrzu, przez co grzyb może kolonizować miejsca stosunkowo odległe od pierwotnej lokalizacji. W ciepłych i wilgotnych miejscach kiełkowanie zarodników może rozpocząć się już po kilku godzinach, co w krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju dużych kolonii.
Niewielkie wymagania oraz prosta budowa tych organizmów sprawiają, że mogą rozwijać się na niemal każdym podłożu. Choć najczęściej ma to miejsce na jedzeniu i ziemi w doniczkach, jednak w przypadku słabo wentylowanych pomieszczeń, w których dodatkowo panuje wysoka wilgotność powietrza, mogą rozwinąć się również na meblach, a nawet ścianach.
Pleśń w mieszkaniu – przyczyny
Pleśń w domu pojawia się tam, gdzie panują warunki odpowiednie dla jej rozwoju – odpowiedni poziom tlenu, wysoka wilgotność oraz stosunkowo wysoka temperatura. Jej rozwojowi sprzyja też rzadkie wietrzenie pomieszczeń oraz nieskuteczna, zazwyczaj grawitacyjna wentylacja. Prowadzi to do zbierania się wilgotności wewnątrz pomieszczenia, najczęściej w takich miejscach jak okolice okien, miejsca nad kuchenkami lub zakamarki w łazienkach. Powstawanie pleśni w domu może być też skutkiem takich problemów, jak nieszczelny dach, pęknięta rura lub różne wady konstrukcyjne. Warunkiem pozbycia się pleśni z mieszkania jest więc usunięcie opisanych problemów.
Grzyb w domu – jak się go pozbyć?
Zlikwidowanie pleśni w domu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli zostanie przeprowadzone niedokładnie, problem ma tendencje do nawracania. Dlatego warto przede wszystkim mu zapobiegać poprzez dbanie o odpowiedni poziom wilgotności oraz temperaturę w mieszkaniu.
Zdarza się jednak, że działania te nie wystarczą i ciemne wykwity i tak się pojawią. Wówczas trzeba podjąć działania mające na celu pozbycie się grzyba z domu, co można osiągnąć za pomocą różnych preparatów chemicznych – domowych i profesjonalnych.
Jak zlikwidować pleść z domu? Domowe sposoby
Jeśli problem w domu pojawia się po raz pierwszy, pomocne mogą być domowe środki na pleśń w domu. Należy do nich głównie pasta z sody oczyszczonej i wody, którą należy wcierać w czyszczone miejsca, ocet, płyn do mycia naczyń, a nawet zwykła pasta do zębów. Dobre efekty można też zaobserwować, stosując wodny roztwór olejku z drzewa herbacianego.
Co ważne – stosując jakiekolwiek środki na pleśń w domu należy nosić gumowe rękawiczki. Dotyczy to nie tylko preparatów profesjonalnych, ale również domowych.
Specjalistyczne preparaty na pleśń w domu
Domowe środki mogą się okazać jednak nieskuteczne. Problem może także nawracać. W takich sytuacjach należy sięgnąć po specjalistyczne środki do dezynfekcji. Wiele z nich jest prostych w użyciu – wystarczy nałożyć preparat na pleśń w domu i zmyć po upływie czasu podanego na opakowaniu. Aby wzmocnić efekt działania takich substancji, warto zastosować także impregnat, który zabezpieczy powierzchnię oraz wspomagająco środki do dezynfekcji takie jak TECcare Control, np. do odkażenia przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.
Zdarza się jednak, że problem jest na tyle rozwinięty, że również przy użyciu specjalistycznych środków nie uda się pozbyć pleśni z domu. Wówczas konieczne może być przeprowadzenie prac remontowych, wiążących się m.in. z usunięciem fug i silikonowych uszczelnień, a w przypadku ścian – skuciem warstwy tynku. Po ich usunięciu należy na dane miejsce nałożyć specjalistyczny środek grzybobójczy oraz dokładnie osuszyć powierzchnię.
Jak pozbyć się pleśni z mieszkania? Oczyszczacze i sterylizatory powietrza
Domowe oczyszczacze powietrza nie są w stanie usunąć z powietrza nadmiernej ilości wilgoci ani całkowicie wyeliminować zarodników pleśni. Pewną pomocą mogą być modele z jonizatorami powietrza.
Urządzeniami, które umożliwiają skuteczne pozbycie się pleśni z domu, a dokładniej – jej zarodników unoszących się w powietrzu – są sterylizatory powietrza. Służą one także do eliminacji pyłów, kurzu, bakterii, wirusów. Z tego powodu warto zastosować je w trakcie i po zabiegach mających na celu usunięcie pleśni w domu. Dzięki nim zarodniki zostaną usunięte, co nie tylko zapobiegnie nawrotom problemu. Jest to też skuteczny sposób na to, by powietrze w domu było higieniczne i bezpieczne.