Jak zrobić kompostownik i dlaczego warto z niego korzystać?

Podziel się:

Chociaż coraz więcej osób decyduje się na zakup lub samodzielne zrobienie kompostownika, to wciąż nie wszyscy korzystają z tego rozwiązania. Jest to ogromny błąd, szczególnie że wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu, aby można było wykonać kompostownik, co pozwala uniknąć dodatkowych wydatków. Pozwoli to wykorzystać resztki organiczne do uzyskania kompostu. Ten natomiast przyda się na każdej działce i w każdym ogrodzie, zwłaszcza że można nim nawozić nie tylko warzywa, ale również rośliny ogrodowe i ozdobne, drzewa, oraz wiele innych roślin.

  1. Dlaczego warto mieć kompostownik domowy?
  2. Czy warto postawić kompostownik murowany?
  3. Drewniany kompostownik z palet
  4. Naturalny nawóz z beczki

W jaki sposób zabrać się za samodzielne przygotowanie kompostownika, aby uzyskać praktyczny efekt? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Przedstawiamy dwa proste i tanie sposoby na zrobienie kompostownika, który w zupełności wystarczy na codzienne potrzeby.

Dlaczego warto mieć kompostownik domowy?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się nad tym, czy zainwestować w kompostownik lub przygotować go we własnym zakresie, powinieneś sprawdzić aktualne ceny nawozów. Niestety, z każdym rokiem są one coraz droższe i nic nie wskazuje na to, aby coś się miało w tej kwestii zmienić. Skoro więc można wykorzystać resztki warzyw i inne odpady organiczne do tego, aby uzyskać darmowy nawóz, to błędem jest z tego nie skorzystać. Przydomowy kompostownik wcale nie musi być duży i zabierać cennego miejsca. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór nowego produktu z tworzywa sztucznego, który można kupić w wielu sklepach z artykułami ogrodowymi.

Po co jednak tracić pieniądze na kompostownik plastikowy, jeżeli można w krótkim czasie zbudować domowy kompostownik drewniany, który wystarczy do tego, aby przeprowadzić proces kompostowania? Kolejnym argumentem przemawiającym za regularnym używaniem kompostownika jest to, że dzięki temu można zmniejszyć ilość wyrzucanych odpadów, co oznacza kolejne oszczędności związane z wywozem śmieci.

Czy warto postawić kompostownik murowany?

Najtrwalszy jest kompostownik murowany, jednak takie rozwiązanie warto polecić osobom, które mają nadmiar materiałów budowlanych. W przeciwnym razie zakup wszystkich potrzebnych rzeczy może podnieść koszt kompostownika. Osoby, które chcą zbudować taki kompostownik ogrodowy, muszą się również liczyć z tym, że będzie to bardziej czasochłonne, a jeżeli z jakiegoś powodu pojawi się kiedyś konieczność przeniesienia kompostownika w inne miejsce, to mogą wówczas wystąpić pewne trudności. Dużo lepszym wyborem jest ogrodowy kompostownik wykonany z niepotrzebnych palet lub beczki. Nawet jeżeli ktoś nie ma dostępu do palet, to bez problemu znajdzie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania dostawcę, który dowiezie używane palety za naprawdę niewielkie pieniądze.

Drewniany kompostownik z palet

Do przygotowania kompostownika niezbędne będą wyłącznie takie narzędzia, które każdy powinien mieć w garażu. Warto więc przygotować sobie młotek, piłę, wiertarkę, wkrętarkę, gwoździe lub wkręty oraz grabię i łopatę. To wszystko! Następnie, w zależności od tego, jaki chcesz mieć w ogrodzie kompostownik, należy zorganizować palety lub beczkę.

W przypadku drewnianego kompostownika wystarczą zaledwie cztery palety. Jedną z nich należy skrócić o około 1/3 długości. Następnie trzeba ustawić pozostałe palety pod kątem prostym i pozbijać je gwoździami lub poskręcać wkrętami, co dodatkowo ułatwi pracę. Przednia ścianka kompostownika powinna zostać wykonana z przyciętej palety, co ułatwi wyjmowanie materiału, który przeszedł proces rozkładu. To w zasadzie wszystko, co trzeba wykonać, aby samodzielnie zrobić drewniany kompostownik z palet. Można oczywiście jeszcze pomyśleć o przygotowaniu pokrywy, na którą wystarczy kilka desek. Jeżeli będą za długie, można je dociąć piłą. Takie kompostowniki drewniane świetnie sprawdzą się na działkowych ogródkach oraz w przydomowych ogrodach. 

Naturalny nawóz z beczki

Alternatywą dla wariantu wykonanego z palet jest wykorzystanie beczki, co pozwala zrobić kompostownik domowy w jeszcze prostszy sposób. Tak naprawdę potrzebny jest jedynie dość duży pojemnik plastikowy (świetnie nadaje się wspomniana beczka), z którego należy odciąć dno. Następnie należy pamiętać o nawierceniu dużej ilości otworów, ponieważ bez tego zawartość nie będzie miała zapewnionej wentylacji niezbędnej do tego, aby można było uzyskać wartościowy nawóz. Takie rozwiązanie jest nieco mniej efektywne, ale za to dużo prostsze.

Bez względu na to, jaki kompostownik wybierzesz, pamiętaj o tym, aby postawić go w miejscu, w którym będzie trochę cienia. To pokazuje, że można bez ponoszenia prawie żadnych kosztów zbudować kompostowniki otwarte, które poprawią strukturę gleby i zapewnią dostęp do naturalnego nawozu. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych porad na temat tego, jak zrobić kompostownik, koniecznie zapoznaj się z artykułem, w którym szczegółowo opisano cały proces. Nawet mały kompostownik domowy sprawi, że warzywa, kwiaty i wszystkie inne rośliny będą lepiej rosły, o ile oczywiście będzie się regularnie korzystało z uzyskanego kompostu.

Podobne artykuły