Wypełnianie pęknięć wokół domu – jak wypełniać pęknięcia w ścianach, sufitach, drewnie, metalu i kamieniu?

Podziel się:
wypełnianie pęknięć w ścianie

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących wypełniania pęknięć w różnych materiałach, o różnych kształtach i rozmiarach. Na szczęście istnieją wypełniacze na każdą okazję, więc poniżej przygotowaliśmy ich listę.

Wypełnianie pęknięć na ścianach wewnętrznych

W przypadku drobnych, wewnętrznych, powierzchniowych pęknięć, głównie w tynku, rozwiązaniem jest zazwyczaj drobny wypełniacz powierzchniowy. Drobny wypełniacz można nakładać za pomocą gąbki, aby wcisnąć go w małe pęknięcia, a następnie bardzo lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Czasami pęknięcie jest nawet zbyt małe, aby w sensowny sposób zabrać jakikolwiek wypełniacz. W tym przypadku lepiej jest przejechać wzdłuż szczeliny za pomocą noża hobbystycznego, aby szczelina była nieco większa, dzięki czemu można mieć pewność, że wypełniacz dostaje się do środka.

Wypełnianie dużych pęknięć i otworów

W przypadku większych otworów należy użyć lekkiego wypełniacza One Strike. One Strike Filler jest świetnym nowym wypełniaczem, który jest wykonany z lekkich pęcherzyków polimerowych. Wypełnia nawet głębokie otwory i pęknięcia za pomocą jednej aplikacji, co pozwala uniknąć wyrównywania i wtórnego wypełniania. Nie kurczy się, nie pęka i nie zwisa, ale daje gładkie wykończenie, bez dużego szlifowania. Jest szybki, w ciągu 30 minut będzie gotowy do malowania lub tapetowania. Możesz użyć One Strike Filler do naprawy drewna, cegły, tynku, kamienia i tynkowania.

Ten typ wypełniacza najlepiej jest stosować wewnątrz pomieszczeń i, po raz kolejny, jeśli pęknięcie jest tylko małe czasami opłaca się poszerzyć go trochę nożem hobbystycznym. Jeśli pęknięcie lub otwór jest w płycie gipsowo-kartonowej lub innej powierzchni, która nie ma oparcia, trzeba będzie wprowadzić coś, aby zatrzymać wypełniacz.

Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?

Używanie pianki rozszerzającej w celu wypełnienia dużych szczelin i otworów

W przypadku bardzo dużych szczelin i otworów można spróbować wypełnić pianką rozprężającą. Jest to idealne rozwiązanie do wypełniania szczelin o niewygodnych kształtach, a zwłaszcza tych, które są głębokie. Długa dysza na rurze pozwala przedostać się bezpośrednio na koniec szczeliny, aby upewnić się, że jest ona całkowicie wypełniona, a sama pianka posiada doskonałe właściwości izolacyjne zarówno pod względem ciepła, jak i dźwięku.

Po wciśnięciu do szczeliny pianka rozszerza się do około 3 razy większej objętości. Po całkowitym rozszerzeniu można odciąć nadmiar piany, zeszlifować ją i udekorować, a nawet pokryć tynkiem lub gipsem. Jest to niezwykle wszechstronny materiał, aczkolwiek nieco niechlujny.

Najlepszym sposobem, aby oczyścić go z siebie i innych powierzchni, jest użycie opatentowanej pianki rozszerzającej. Zarówno te, jak i pianka, można znaleźć w każdym sklepie z narzędziami.

Wypełnianie pęknięć w drewnie

Istnieje wiele rodzajów wypełniaczy do drewna, a większość z nich zależy od koloru drewna. Są one dostępne we wszystkich kolorach drewna lub po prostu jasne i ciemne. Uniwersalny wypełniacz do drewna można łatwo nakładać za pomocą pistoletu aplikatora i można go szlifować i bejcować.

Drewno zewnętrzne posiada specjalny dwuczęściowy wypełniacz, który jest twardy jak skała w około 30 minut, może być szlifowany, wkręcany, przybijany i strugany. Ten dwuczęściowy wypełniacz można mieszać z różnymi barwnikami przed dodaniem utwardzacza, jak pokazano na filmie poniżej.

Pałeczki wypełniaczy do drewna mogą być używane do naprawy pęknięć i małych otworów w meblach. Dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do istniejących i spowodować niewidoczną naprawę stolika do kawy. Idealne rozwiązanie dla osób, które często bawią się na imprezach.

Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu

Wypełnianie pęknięć w sufitach

W przypadku sufitu lub innych pęknięć, które do tej pory otwierały się raz po raz, prawdopodobnie najlepiej jest użyć elastycznego wypełniacza w kształcie osłony dekoratora.

Do naniesienia tego wypełniacza wymagany jest pistolet aplikujący, który może być stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie. Decorators Caulk jest jak elastyczny wypełniacz w tubie, można go wcisnąć w narożniki i posprzątać zwilżając palec i przesuwając go po koraliku wypełniacza.

Dekoratory Caulk są szczególnie przydatne, gdy są stosowane na całym obwodzie pomieszczenia, w którym sufit styka się ze ścianami. Jest to najbardziej wrażliwy obszar sufitu dla pęknięć i elastyczny wypełniacz lub dekorator Caulk, będzie poruszać się ze ścianami i sufitami, aby uniknąć dalszych pęknięć. Dekorator Caulk zazwyczaj przychodzi w kolorze białym i brązowym.

Zobacz jak używać Decorators Caulk:

Wypełnianie pęknięć w metalu, kamieniu i betonie

Wypełnienie, uszczelnienie, połączenie i zastąpienie metalu, drewna, kamienia, betonu itd. 

Tego typu surowce mogą być w ciągu kilku minut szlifowane, obrabiane maszynowo, wiercone, gwintowane i polerowane. Są również odporne na wodę, słoną wodę, olej, benzynę, ciepło i zimno i mogą być stosowane do łączenia różnych materiałów i uszczelnień wycieków w stali, miedzi, ołowiu, azbestu i włókna szklanego.

Dostępne są specjalistyczne wypełniacze do metalu, z których jednym z naszych ulubionych jest naprawa metalu UniBond. Jest to, podobnie jak większość zestawów do naprawy metalu i kamienia, wypełniacz na bazie epoksydów, dlatego należy zadbać o to, abyś był całkowicie gotowy do wykonania naprawy, gdy wypełniacz jest wymieszany. Wypełniacz będzie twardy w kilka sekund.

Do naprawy kamienia, muru i betonu polecamy inny zestaw epoksydowy o nazwie Everbuild Epoxy SET 105. Jest to bardzo mocna zaprawa naprawcza, która jest odporna na działanie chemikaliów, ścieranie i uderzenia. Może być stosowana do naprawy kamienia, stali, cegły, jastrychu podłogowego i betonu.

Wypełnianie i naprawa pęknięć i otworów w zaprawie cementowej

Jeśli na połączeniach murów lub bloczków widoczne są oznaki pęknięć, to można je łatwo naprawić poprzez wycięcie wadliwych połączeń za pomocą dłuta do zatykania i ponowne wycelowanie za pomocą piasku i cementu.

Zobacz także: Rodzaje farb do ścian

Wypełnianie pęknięć i naprawa otworów w złączach płyt tarasowych

Normalnym jest, że ziemia się porusza. Kiedy ziemia się porusza, wszystko, co znajduje się na ziemi też się porusza. Może to nie być zauważalne, dopóki nie spojrzysz na coś w rodzaju patio, które jednego dnia jest w doskonałym stanie, ale następnego dnia wiele stawów pękło i wydaje się, że wypadło!

Środkiem zaradczym jest uzupełnienie otworów przy użyciu mieszanki suchego piasku i suchego cementu. Brak wilgoci w mieszance pozwala na bardzo powolne wysychanie, pobierając wilgoć z powietrza i ziemi. Powolne suszenie mieszanki pozostaje bardzo elastyczne i jest znacznie bardziej prawdopodobne, że pozostanie nienaruszona, gdy podłoże porusza się następnym razem.

Naprawa kręgów betonowych

Aby naprawić konkretne kręgi, wypełniacz musi być naprawdę dobry, jak również wykonanie tego musi być szybkie. Gdy tylko konkretne kręgi zaczną pękać, woda dostaje się do środka i zamarza, gdy jest zimno. Lód rozszerza się, powiększając pęknięcie, które wpuszcza coraz więcej wody. Trwa to do momentu, gdy krawędź betonowego stopnia odpadnie. 

Podobne artykuły