Jak ukryć rury w małej łazience? Sprawdź nasz poradnik!

Podziel się:
jak ukryć rury w małej łazience

Łazienka do prawidłowego działania potrzebuje bardzo wiele różnego rodzaju rur: rury sanitarne, rury grzewcze i czasami rury z gazem. Zazwyczaj gołe rury nie wyglądają zbyt estetycznie i dlatego wiele osób szuka sposobu na ich zakrycie. Jest kilka sprawdzonych sposobów na zamaskowanie rur w łazience, które opisane są w poniższym artykule.

Jak ukryć rury w małej łazience? Zabudowa rur

Planując zabudowę rur w łazience, zazwyczaj stajemy przed dylematem, w jaki sposób to zrobić. Z jednej strony budując konstrukcję z płyt gipsowych, zmniejszamy i tak małą powierzchnię łazienki, ale z drugiej strony zabudowa daje nam nowe możliwości aranżacji. Zabudowanie płytami rur sprawi, że pojawią się nowe przestrzenie, nowa miejsca na półki, miejsca na szafę czy też zabudowane lustro.

Zabudowując rury biegnące pod sufitem, zyskujemy nowe możliwości zamontowania punktowego oświetlenia, które nadaje charakteru każdej łazience. Wykonania zabudowy z płyt gipsowych jest dość proste. Na podłodze i suficie montuje się specjalne profile, tworząc konstrukcję, do której potem przykręcane są płyty kartonowo gipsowe.

Kolejnym etapem jest zamaskowanie specjalną taśmą wszelkich łączeń pomiędzy płytami jak do ścian. Wybór płyt kartonowo-gipsowych jest dość duży. Oprócz tradycyjnych prostokątów można znaleźć np. łuki lub pilastry. Pozwala to stworzyć niezapomniany klimat w łazience. Płyty kartonowo-gipsowe można malować lub układać na nich płytki ceramiczne. Do zabudowy należy wybrać specjalne płyty wodoodporne.

Zobacz także: Strefy w łazience – jak stworzyć funkcjonalny układ?

Na co zwrócić uwagę przy zabudowie rur?

Nie każdą rurę można zabudować na stałe. Niektóre wymagają łatwego dostępu. W takiej sytuacji należy zdecydować się na konstrukcję, którą łatwo można rozebrać lub na specjalne ekrany przyczepiane na magnes.

Zabudowując rury stalowe, warto je zabezpieczyć specjalną farbą antykorozyjną. Rur miedzianych nie powinno umieszczać się i zatynkować w wydrążonych bruzdach. Rury z gazem powinny być poprowadzone na zewnątrz, nie można ich niczym zabudowywać.

Maskowanie rur bez zabudowy – nasze sposoby

Zabudowa rur nie zawsze jest możliwa. Czasem poprowadzone są one w taki sposób, że musimy szukać innych rozwiązań. Możemy próbować zabudować je w meblach, zasłonić półkami lub wręcz przeciwnie z rur stworzyć element dekoracyjny. Poniżej kilka kolejnych podpowiedzi co zrobić z rurami w małej łazience.

Rury w meblach

W przypadku bardzo małych łazienek, gdzie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota, doskonałym pomysłem jest zabudowanie rur meblami. Szczególnie łatwo w ten sposób ukryć będzie rury, które poprowadzone są w rogach lub przy suficie. Oczywiście warunkiem jest możliwość montażu mebli w tym konkretnym miejscu.

Jeżeli warunki niezbędne do montażu mebli łazienkowych mamy spełnione, to czas na projekt i zamówienie mebli do łazienki. Na przykład możemy ustawić półki do samego sufitu, a to umożliwi nam zasłonięcie rur pod sufitem. Narożna szafka pomoże zakryć rury w rogu i zyskać dużo dodatkowej przestrzeni. Zazwyczaj w takich szafkach przechowuje się chemię gospodarczą lub zapasowy papier toaletowy.

Ważnym elementem przy projektowaniu i zamawianiu mebli łazienkowych jest wycięcie otworów na rury. W ten sposób można dostosować meble łazienkowe do konkretnego układu rur w łazience. Oczywiście najlepiej, aby te otwory przygotował stolarz na etapie wykonywania mebli na zamówienie.

Półka nad rurą

To bardzo praktyczne rozwiązanie. Rurę możemy zamaskować półką, która będzie jednocześnie praktycznym dodatkiem, na którym można ustawić przybory toaletowe. Tego rodzaju półka pozwoli jedynie zamaskować rury, które biegną poziomo. Ważne jest również co w rurze płynie. Jeżeli woda, to można zabudować rurę dowolnie. Jeżeli jednak jest to rura z gazem, to wówczas nie można jej zabudować z każdej strony.

Rury jako dekoracja

Jednak maskowanie rur nie zawsze jest konieczne. Czasem warto wykorzystać rurę jako element ozdobny i dekoracyjny w naszej łazience. Dość popularnym jest motyw marynistyczny i można na przykład otoczyć rurę siatką rybacką. Do tego pasują idealnie uzupełniające motywy jak muszle czy też tematyczna fototapeta.

Drugim ciekawym pomysłem na ozdobienie rury w łazience jest wykorzystanie taśmy LED. Taka taśma z diodami będzie ciekawym dodatkiem, podświetlającym rurę. Wybierając taśmę led należy sprawdzić, czy nie jest pokryta żelem, ponieważ pod wpływem wilgoci wcześniej czy później taśma się rozwarstwi,

Co prawda rury w łazience mogą być szpecącym problemem, ale jest wiele ciekawych i sprawdzonych sposobów na ich zakrycie lub przerobienia na ozdoby. Ilość i ich układ w każdej łazience jest sprawą indywidualną i trudno znaleźć jedno wspólne rozwiązanie, ale ogólne schematy radzenia sobie z problemem opisane są w artykule.

Planując ukrycie rur w łazience, z jednej strony zyskujemy na estetyce pomieszczenia, a z drugiej strony bardzo często zyskujemy dodatkową przestrzeń. Dlatego na rury warto spojrzeć przez pryzmat tego, jakie dają nam możliwości aranżacji.

Podobne artykuły