Jak urządzić pokój w prostokącie?

Podziel się:

Masz do dyspozycji pokój w prostokątnym kształcie? Jeśli tak, to jesteś ogromnym szczęściarzem, gdyż taki układ jest najprzyjemniejszy, najłatwiejszy i najbardziej wdzięczny w aranżacji. Utrudnieniem może być zbyt wąskie, a jednocześnie długie pomieszczenie, gdyż, jak wiadomo, prostokąt prostokątowi nierówny – może być bardzo zbliżony do kwadratu, gdy wszystkie ściany mają bardzo zbliżoną długość lub wręcz przeciwnie. Jednak niezależnie od metrażu, z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak urządzić pokój w prostokącie i na co zwrócić szczególną uwagę podczas aranżowania wnętrza w tym kształcie.

Gra świateł to podstawa

W prostokątnych pokojach niezwykle ważną rolę odgrywa światło – zarówno dzienne, jak i sztuczne. O ile trudno mówić o zmianie intensywności tego pierwszego, gdyż wszystko zależy od usytuowania okna i wielkości szyb, o tyle na ilość sztucznego światła możemy mieć już bezpośredni wpływ, wybierając odpowiednią liczbę lamp.

Jeśli okno znajduje się na węższej ścianie, to doskonałym wyborem będą żaluzje lub rolety dzień/noc w poziome pasy, co optycznie poszerzy to miejsce. Natomiast w zakamarkach, do których nie dociera światło słoneczne, należy zastosować lampy z mocniejszymi żarówkami, gdyż takie rozwiązanie również wizualnie powiększy przestrzeń.

Wybierz odpowiednie kolory

Bardzo często trudne w aranżacji wnętrza ze względu na niewymiarowe kształty, co dotyczy ciasnych czy zbyt wąskich pomieszczeń, można uratować przy wykorzystaniu odpowiednich kolorów. Dowodem na to są pomysły projektantów, które stają się dla większości z nas inspiracją.

Należy w tym przypadku kierować się prostą zasadą – ciemne ściany sprawiają wrażenie bliskości, a jasne wyglądają, jakby były od nas bardziej oddalone niż są w rzeczywistości. Dlatego też w prostokątnym pokoju najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor, a dłuższej na jaśniejszy – to znakomity sposób na wizualną zmianę proporcji.

Tapety, które korzystnie zmienią proporcje

Czy wiesz, że za pomocą niektórych tapet, w zasadzie ich wzorów, możesz zupełnie zmienić proporcje danego pokoju, który wizualnie będzie wydawał się szerszy niż w rzeczywistości. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się pasy – pionowe dodadzą pomieszczeniu wysokości, a poziome je rozszerzą. Ten sam motyw można zastosować na dodatkach dekoracyjnych, w tym na zasłonach, dywanach, poduszkach ozdobnych czy pościeli. Świetnym pomysłem, aby dodać wnętrzu głębi będzie także wykorzystanie fototapety z krajobrazem, dżunglą czy widocznym oknem.

Dobierz odpowiednie meble i znajdź dla nich właściwe miejsce

W prostokątnym pokoju warto ustawić wyłącznie te meble, które są niezbędne, dzięki czemu unikniesz wizualnego zagracenia przestrzeni. Zatem liczy się zasada „im mniej, tym lepiej”. Wybrane meble powinny mieć jasny odcień i jak najmniejsze wymiary – warto zatem stawiać na kwadratowe bryły, unikając długich a wysokich modeli. Oczywiście meble, które są szersze i niższe, nie powinny być ustawione na dłuższej ścianie, a w celu optycznego powiększenia przestrzeni warto postawić na błyszczące dodatki, które odbiją światło.

Szukasz drewnianego biurka do prostokątnego pokoju? Sprawdź ofertę meblezych.pl: https://meblezych.pl/biurka-do-gabinetu

Jakich błędów unikać w urządzaniu prostokątnego pokoju?

Niestety urządzanie pokoju w prostokątnym kształcie to nie lada wyzwanie, w którym czeka wiele pułapek. Największym błędem jest ustawianie dłuższych mebli pod dłuższą ścianą. Takie rozwiązanie tylko optycznie wydłuży pokój, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć.

Kolejnym jest stosowanie nieodpowiednich dodatków. Mowa między innymi o prostokątnych i wąskich dywanach, które przyczyniają się do pogłębienia tunelowego efektu aranżacji. Znacznie lepiej jest ustawiać meble poprzecznie do ścian, jak np. sofę czy biurko, a także stosować kwadratowe dywany. Ciekawym wyborem jest także zdecydowanie się na owalne bryły – okrągłe pufy, stoliki kawowe czy zaoblone meble wypoczynkowe.

Więcej inspiracji i porad znajdziesz na blogu meblezych.pl.

Podobne artykuły