Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Podziel się:
Dom energooszczedny

Dom energooszczędny 2021 to inwestycja, która cały czas zyskuje na popularności. Dbałość o jakość powietrza w połączeniu z wygodą i komfortem ciepłego domu to coś, w co warto zainwestować. W artykule wyjaśniamy, czym jest dom energooszczędny, jakie są zasady jego budowy i jakie korzyści płyną z posiadania takiego budynku.

Dom energooszczędny – czy jest znacznie droższy do wybudowania?

Dom energooszczędny – co to jest? Pojęciem tym określa się budynek charakteryzujący się niskimi kosztami utrzymania, które wynikają z zastosowanych metod budowy i użytych materiałów. Metody te mają zapobiegać głównie utracie ciepła z budynku. Mimo że dom energooszczędny pozwala na redukcję kosztów utrzymania, to wymaga sporej inwestycji podczas budowy. Postawienie budynku energooszczędnego jest droższe od postawienia tradycyjnego domu. Nie da się jednak dokładnie określić różnicy cenowej. Ze względu na dynamicznie zmieniające się ceny usług i materiałów budowlanych, a także na różnice w projektach, szacuje się, że budowa domu energooszczędnego może być droższa o kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy złotych.

Zobacz także: Wylewka samopoziomująca – jak ją zrobić samodzielnie? Poradnik

Co musi posiadać dom, by móc go nazywać energooszczędnym?

Aby nazwać jakiś budynek domem energooszczędnym, musi on spełniać pewne wymagania. Aspektów wpływających na redukcję utraty ciepła jest sporo, a poniżej przedstawiamy trzy kluczowe cechy budynku przyjaznego dla środowiska.

Dobra wentylacja

Najczęściej spotykany system wentylacyjny to wentylacja grawitacyjna. Nie może ona jednak funkcjonować w domach energooszczędnych, ponieważ pozwala na zbyt duże straty ciepła. W nowoczesnym budownictwie, w którym stawia się na jak największy poziom energooszczędności, stosuje się rekuperację. Jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Polega on na zamontowaniu w domu specjalnego urządzenia, rekuperatora, który odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i pozwala ponownie je wykorzystać. Dzięki temu spore ilości ciepła ponownie trafiają do domu, a nie są usuwane na zewnątrz.

wentylacja w domu

Ocieplenie domu

Ocieplenie energooszczędnego budynku to absolutnie kluczowa kwestia, bez której nie można mówić o oszczędności ciepła. To właśnie ocieplenie ścian, a nawet dachu, znacząco redukuje ilość uchodzącej temperatury. Zarówno domy tradycyjne, jak i energooszczędne ociepla się najczęściej styropianem lub wełną. W budynkach ekologicznych grubość warstwy izolującej na ścianie powinna mieć minimum kilkanaście centymetrów. Niekiedy stosuje się nawet 20-centymetrowe warstwy ocieplenia. Dach powinno się ocieplać jeszcze grubszą warstwą, ponieważ to właśnie u szczytu budynku dochodzi to największych strat ciepłego powietrza.

Dopasowane okna

Przy wyborze okien należy kierować się współczynnikiem przenikania ciepła przez okno. W skrócie określa się to jako Uw. To szczególnie istotne, jeśli zależy Ci na oknach o sporym rozmiarze, ponieważ te powodują największe utraty ciepła. Bardzo ważne jest także to, w jakich miejscach umieszczone zostaną poszczególne okna. Okna dużych rozmiarów ze względu na padanie promieni słonecznych powinny znajdować się od strony południowej. Po przeciwnej stronie, czyli od północy, okien powinno być mniej, a już z pewnością powinny one być mniejsze. Od tej strony należy unikać okien na całą ścianę.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Przemyślany projekt – jak uniknąć problemów, budując dom energooszczędny?

Domy energooszczędne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki temu, że zużycie energii jest w nich o wiele mniejsze niż w domach tradycyjnych, znaczna grupa osób decyduje się na rozpoczęcie ekologicznej budowy. Temat ten jednak wciąż jest dość świeży i łatwo popełnić błędy podczas planowania i realizowania takiego projektu. Poniżej omawiamy dwa sposoby na uniknięcie problemów dotyczących konstrukcji i kształtu domu energooszczędnego.

Przemyślany projekt – dom energooszczędny

Kształt i rozmiar domu

Dom energooszczędny powinien mieć jak najprostszą konstrukcję i możliwie jak najmniejszy rozmiar, oczywiście odpowiadający potrzebom mieszkańców. Prosta konstrukcja charakteryzuje się tym, że bryła budynku przypomina prostopadłościan bez zbędnych dodatków w postaci ganków, balkonów czy innych ozdobników. Dach powinien być maksymalnie dwuspadowy. Najlepiej, jeśli dom energooszczędny ma parter i przynajmniej pierwsze piętro.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Rozmieszczenie pokoi

Rozmieszczenie pokoi w budynku energooszczędnym jest nieco powiązane z oknami. Tam, gdzie można pozwolić sobie na większe przeszklenia, czyli od południa, warto zlokalizować np. salon czy jadalnię. Dzięki temu pomieszczenie będzie jasne i przytulne. Kuchnię, w której zwykle okna są dość małe lub nie ma ich wcale, można umieścić po przeciwnej stronie, od północy. Jeśli jest ona połączona z salonem, może znajdować się również od południa. Wtedy część północną warto wykorzystać np. na pokój gościnny, garderobę czy inne pomieszczenia gospodarcze. Aby rano witały Cię pierwsze promienie słońca, sypialnię warto urządzić od wschodu. W pobliżu powinny znajdować się łazienki.

Wiesz już, czym jest dom energooszczędny i co musi mieć, aby przyczyniać się do redukcji traconego ciepła. Z racji, że koszt jego budowy jest dość wysoki, można starać się o dofinansowanie na dom energooszczędny. Nawet kilkanaście tysięcy złotych może okazać się nieocenioną pomocą w tak dużej inwestycji.

Podobne artykuły