Maszyna wytrzymałościowa – rodzaje i zastosowanie

Podziel się:

Jakość używanych materiałów budowlanych wpływa na dwa bardzo ważne aspekty dla każdej inwestycji budowlanej. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, zarówno podczas budowy jak i użytkowania budynku. Drugi czynnik to trwałość konstrukcji budynku i jej odporność, chociażby na czynniki atmosferyczne. Podstawowym narzędziem sprawdzania trwałości różnych materiałów budowlanych są maszyny wytrzymałościowe. W naszym artykule wyjaśniamy dokładnie do czego służą oraz w jakich występują rodzajach. Charakteryzujemy też najpopularniejsze z nich – prasy wytrzymałościowe do betonu.

Do czego służą maszyny wytrzymałościowe

Jak podpowiada sama nazwa maszyny wytrzymałościowe służą do badania wytrzymałości różnych materiałów. Istota ich działania polega na poddawaniu próbki danego materiału działaniu siły, która powoduje jego naprężenia. Wywołuje to jako skutek odkształcenie danego materiału. A maszyna wytrzymałościowa mierzy jednocześnie jaka siła wywołała jakie odkształcenie. Najczęściej urządzenia te są stosowane przy sprawdzaniu wytrzymałości różnego rodzaju materiałów już na etapie ich produkcji. Prasy wytrzymałościowe mogą testować w ten sposób: tworzywa sztuczne, drewno, metale, kompozyty, ceramikę i różnego rodzaju materiału budowlane. Jeden z najpopularniejszych rodzajów maszyny wytrzymałościowej to np. prasa wytrzymałościowa do betonu.

Rodzaje maszyn wytrzymałościowych

Maszyny wytrzymałościowe możemy klasyfikować pod kątem dwóch czynników. Pierwszy z nich to rodzaj odkształceń jakie wywołuje maszyna wytrzymałościowa. Tutaj możemy wyróżnić:

  • zrywarki, które wywołują rozciągania materiału,
  • prasy, które stosowane są do ściskania materiału (np. prasy wytrzymałościowe do betonu),
  • maszyny uniwersalne, które łączą w sobie funkcje obu powyższych rodzajów maszyn wytrzymałościowych.

Drugi podział maszyn wytrzymałościowych dotyczy sposobu przeprowadzania testu. Maszyny i prasy statyczne badają odkształcenie danego materiału pod wpływem stałego działania danej siły rozłożonego w czasie. Z Kolei maszyny wytrzymałościowe dynamiczne sprawdzają jak na dany materiał wpływa krótkotrwałe ale intensywne przyłożenie danej siły.

Prasa do betonu – co ją wyróżnia

Jednym z najpopularniejszych rodzajów maszyn wytrzymałościowych jest prasa do betonu. Przykładowe rodzaje pras wytrzymałościowych do betony znajdziemy pod tym linkiem: https://viateco.eu/category/sprzedaz/betony/maszyny-wytrzymalosciowe/. Ten rodzaj maszyn wytrzymałościowych stosują zarówno laboratoria jak i bezpośrednio producenci betonu. Pierwsza grupa za pomocą pras wytrzymałościowych do betonu sprawdza jego trwałość i nadaje mu odpowiednią normę. Producenci natomiast za pomocą tego rodzaju maszyn wytrzymałościowych są w stanie określić czy dana partia materiału spełnia te normy i jest z nimi zgodna czy nie. Dwa powyższe przykłady zastosowania pras do betonu obrazują w jaki sposób najczęściej maszyny wytrzymałościowe są stosowane w budownictwie.

Innowacyjne rozwiązania w prasach wytrzymałościowych do betonu

Decydując się na zakup prasy wytrzymałościowej warto wybrać dostawcę, którego maszyny wytrzymałościowe stosują najnowsze rozwiązania techniczne. To ułatwi sterowanie nimi w codziennej pracy. Urządzenia oferowane przykładowo przez Viateco to maszyny wytrzymałościowe które mogą być sterowane automatycznie lub z komputera za pomocą odpowiedniego oprogramowania. W wybranych modelach można również korzystać ze sterowania stricte ręcznego lub półautomatycznego. Ponadto każda z maszyn wytrzymałościowych w ofercie tego dostawcy jest zgodna z przyjętymi dla jej rodzaju normami a sam sprzedawca tych pras wytrzymałościowych dysponuje certyfikatem jakości ISO 9001.

Podobne artykuły