Montaż rolet bez wiercenia – czy to możliwe?

Podziel się:

Kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania i jeszcze nie jesteśmy pewni, jak chcielibyśmy je urządzić, nie chcemy naruszać konstrukcji ścian czy okien. Podobnie jest, kiedy decydujemy się na wynajem. W wielu miejscach jednak funkcjonowanie bez rolet może okazać się niemożliwe. W takim przypadku zastanawiamy się, czy możliwy jest montaż rolet bez wiercenia. Odpowiadamy na pytanie, czy istnieje taka opcja.

Czy rolety można zamontować bez wiercenia?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które umożliwiają montaż rolet bez wiercenia. Warto więc wiedzieć, że przedmioty takie da się zamocować bez konieczności naruszania struktury ściany czy okiennic. Rolety wewnętrzne mogą być zamontowane na specjalnych plastikowych uchwytach. Zazwyczaj doczepia się je do listwy z wałkiem, na którym rolowany jest materiał. Uchwyty takie wyglądają jak haczyki i są zakładane na skrzydło okienne. To jednak niejedyna możliwość montażu rolet bezinwazyjnych.

Wśród dostępnych rozwiązań można wymienić również uchwyty przedłużane, dzięki którym możemy zamocować roletę nieco niżej niż w przypadku standardowych rączek do rolet bezinwazyjnych. Ze względu na to, że takie produkty wyposażone są w możliwość regulacji szerokości, bez problemu można zamontować na nich różne rolety, również na grubszych skrzydłach okiennych.

Takie rozwiązanie nie tylko nie niszczy skrzydeł okiennych ani ścian, ale również gwarantuje dopasowanie do różnych grubości ram okiennych. Z tego powodu może być wykorzystane nie tylko w nowych czy wynajmowanych mieszkaniach, ale również wtedy, kiedy standardowy montaż rolet jest niemożliwy ze względów konstrukcyjnych.

Drugim sposobem montażu rolet bezinwazyjnych jest taśma dwustronna, którą przykleja się do kasety lub listwy podtrzymującej rolkę z materiałem. Skuteczność tego sposobu zależy jednak od dobrego przygotowania podłoża.

Co warto wiedzieć o roletach bezinwazyjnych?

Rolety bezinwazyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają ingerencji w strukturę ściany czy okiennic. Bardzo często konstrukcje takie wyposażone są w specjalne uchwyty znajdujące się w górnej części, które służą do mocowania produktu na ramie skrzydła okiennego. Rolety bezinwazyjne wbrew pozorom są dość wytrzymałe i jeżeli zostaną odpowiednio zamontowane, nie będą upadały na ziemię podczas użytkowania. Z tego powodu, modele takie można stosować nawet w przypadku ciężkich konstrukcji. Wśród rolet, które można zamontować bezinwazyjnie na skrzydle okiennym, wymienia się m.in. modele dzień/noc, plisowane, rzymskie czy materiałowe.

Zaletą rolet bezinwazyjnych jest również szybkość montażu. Można je bardzo łatwo zdjąć i założyć, co jest przydatne na przykład podczas mycia okien czy remontu pomieszczenia. Dodatkowo uchwyty bezinwazyjne można dopasować do każdego typu okna, a ich montaż odbywa się bez użycia narzędzi. Taką roletę można zamontować również na dowolnej wysokości, a więc na przykład omijając wywietrznik.

Jak zamontować rolety bezinwazyjne?

Montaż rolet bezinwazyjnych jest niezwykle prosty i intuicyjny. Z tego powodu z zadaniem tym z pewnością poradzi sobie nie tylko „złota rączka”, ale również osoba, która nigdy do tej pory nie wykonywała tego typu działań. Montaż rolet bezinwazyjnych z łatwością przeprowadza się samodzielnie, dzięki czemu zaraz po zakupie takiego produktu, możemy go zamocować i cieszyć się z prywatności lub cienia w pomieszczeniu. W zależności od typu uchwytu montaż może wyglądać nieco inaczej. Zawsze jednak do zestawu z roletą bezinwazyjną dołączona jest instrukcja obsługi, dzięki której krok po kroku jesteśmy przeprowadzani przez ten proces.

Aby zamontować rolety bezinwazyjne, zazwyczaj należy połączyć haczyki z zaczepami, a następnie z bokami rolet. W kolejnym kroku roletę należy umocować na skrzydle okiennym za pomocą tych haczyków. Przed ich nałożeniem trzeba jednak odkleić od nich taśmę montażową. Następnie docisnąć do ramy tak, aby jak najlepiej do niej przylegały. Teraz już wystarczy tylko przymocować łańcuszek do napinacza po prawej lub lewej stronie.

Praktyczne rozwiązanie

Rolety bezinwazyjne są obecnie niezwykle popularne i chętnie korzystają z nich konsumenci na całym świecie. Ich montaż jest prosty, szybki i bezproblemowy, dzięki czemu możemy go przeprowadzić samodzielnie. Dodatkowo konstrukcje te nie niszczą ramy okiennej i nie wymagają wiercenia ani innej ingerencji w ścianę.

Podobne artykuły