Narzędzia, które przydają się jesienią w ogrodzie

Podziel się:

Jesień to czas, w którym w wielu ogrodach wykonuje się prace porządkowe. W tym celu konieczne jest wykorzystanie specjalnych narzędzi, które znacznie ułatwiają kolejne czynności. Jakie akcesoria sprawdzą się najlepiej w trakcie jesiennych porządków w ogrodzie?

Drobne akcesoria do ogrodu

W ogrodzie wykorzystuje się przede wszystkim drobne akcesoria ręczne. Często po sezonie letnim konieczne jest usunięcie niektórych fragmentów roślin, które zdążyły już obumrzeć. W tym celu wykorzystuje się m.in. sekatory. Pozwalają one na pozbycie się np. uschniętych kwiatostanów czy traw. Takie zabiegi pozwalają na odpowiednie przygotowanie roślin do sezonu zimowego oraz nadanie im odpowiedniego kształtu.

Kolejnym akcesorium ręcznym nieodłącznie kojarzącym się ze sprzątaniem w ogrodzie jesienią są oczywiście grabie. Pozwalają one na usunięcie nadmiaru liści, które mogłyby gnić pod warstwą śniegu. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku trawnika. Pozostawione liście sprawiają, że wiosną w połaci trawy mogą pojawić się puste miejsca.

Drobne, ręczne akcesoria do ogrodu można znaleźć m.in. w sklepie Bradas. Takie produkty z powodzeniem przetrwają wiele sezonów, sprawdzając się w pielęgnacji ogrodu zarówno jesienią, jak i zimą.

Automatyczne narzędzia na jesień

W trakcie prac porządkowych wykonywanych w ogrodzie jesienią wykorzystuje się także automatyczne maszyny. Przyspieszają one wiele działań, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim w przypadku większych terenów, a także obszarów w przestrzeniach publicznych. Wśród takich urządzeń można wyróżnić m.in.:

  • dmuchawy do liści,
  • glebogryzarki,
  • wertykulatory,
  • kosiarki.

Dmuchawy do liści pozwalają na sprzątnięcie trawnika bez konieczności korzystania z grabi. To znacznie mniej pracochłonne rozwiązanie. Urządzenia te działają w pełni automatycznie – wywiewają liście w dane miejsce silnym strumieniem powietrza. Następnie wystarczy zebrać je do worków.

Glebogryzarki i wertykulatory pozwalają natomiast na odpowiednie przygotowanie gleby do sezonu zimowego. Jej napowietrzenie wpływa pozytywnie na stan trawy. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym może ona odrosnąć wiosną w gęstych, zielonych kępkach.

Kosiarki są natomiast wykorzystywane do ostatnich cięć trawy. Trzeba jednak pamiętać, by nie skracać jej na długość mniejszą niż 4 cm. W innym przypadku trawa może ulec uszkodzeniu pod wpływem mrozów, które w Polsce wciąż potrafią być bardzo uciążliwe. W trudno dostępnych przestrzeniach zamiast kosiarek znacznie lepiej sprawdzą się podkaszarki. Są idealnym wyborem, jeśli chcesz skosić trawę wokół rabat, kamieni i chodników.

Profesjonalne akcesoria do ogrodu

Jesień jest też czasem, w którego trakcie można zbadać pH gleby. Decyduje się na to niewiele osób, ale raz na kilka lat warto sprawdzić tę kwestię. Każda roślina ma zupełnie inne wymagania środowiskowe. Mowa tu także o trawie. Jeśli trawnik w Twoim ogrodzie jest mało okazały, zbadanie pH gleby może okazać się sposobem na poradzenie sobie z tym problemem. Na tej podstawie można wybrać odpowiednie nawozy, które pozwolą na wyrównanie odczynu ziemi.

Wartość pH mierzy się za pomocą specjalnych mierników. To niewielkie, proste urządzenia wyposażone w sondę. Należy umieścić je w wilgotnym gruncie. Wyniki pokazują się już po kilku minutach. Takie pomiary są bardzo przydatne zarówno w przypadku trawników, jak i ogródków warzywno-owocowych. Miernik można wykorzystać też do zmierzenia pH gleby w doniczkach, zwłaszcza jeśli hodujesz rośliny o specyficznych wymaganiach środowiskowych.

Podobne artykuły