Styl angielski w domu. Co warto wiedzieć o stylu angielskim we wnętrzach? Wskazówki i inspiracje!

Podziel się:
Styl angielski

Drewniane okładziny, abażury, czy tapeta w kwiaty to jedne z elementów stylu angielskiego, który łączy w sobie elegancję i przytulny klimat rodem z angielskich wiosek z czasów wiktoriańskich. Nie brakuje tu dbałości o detale, kanap z miękkimi poduszkami i grubych zasłon. Jest to więc idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie dozę romantycznego stylu w połączeniu z brytyjskim szykiem. W tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżować wnętrza domu w stylu angielskim.

Styl angielski – charakterystyka

Styl angielski odnosi się nie tylko do wystroju wnętrz, ale także do projektów domów, których charakterystyczny wygląd przypomina angielskie wioski (które dziś możemy zobaczyć m.in. w Cotswolds Hills) z czasów panowania królowej Wiktorii. Projektując tak mieszkanie, można cofnąć się do XVIII wieku i poczuć niczym angielska arystokracja. Wystrój w tym stylu cechuje się przede wszystkim ciepłem, rodzinną, przytulną atmosferą, słowem wszystkim, co w języku angielskim zawiera wyraz „cozy”.

Na styl angielski składają się nie tylko detale, takie jak wiszące na ścianach obrazy w drewnianych ramach lub drewniane okładziny ścienne. Aby stworzyć przytulny nastrój, konieczny jest również odpowiedni dobór kolorów. Królują tu beże, kremowe i pastelowe odcienie, niekiedy pudrowy róż czy jasna zieleń. Choć stylowi angielskiemu daleko to minimalizmu, zachowuje pewną ponadczasową prostotę. Mnogość dekoracji nie sprawia, że wystrój staje się kiczowaty – wręcz przeciwnie. Dobrze zaprojektowany dom czy mieszkanie w stylu angielskim tworzą harmonijną całość. Ważny element wystroju stanowi oświetlenie. Niektórzy stawiają na kryształowe żyrandole, inni na lampy z abażurem. Przy suficie, wokół lamp można postawić na gipsowe wykończenia lub udekorować nimi połączenie ścian z sufitem. 

styl angielski - kuchnia

Kuchnia – styl angielski

Drewniane wykończenia, przeszklone szafki i miękkie obicia krzeseł – to wszystko tworzy sielankowy klimat kuchni w angielskim stylu, w której aż chce się zasiąść przy dużym drewnianym stole do rodzinnego obiadu lub wypić popołudniową herbatę na miękkich poduszkach. W kuchni w angielskim stylu dominują jasne kolory ścian i mebli, a nawet jasne odcienie drewna. Nie oznacza to, że taki wystrój jest prosty i minimalistyczny – całość dopełniają złote gzymsy przy szafkach, kredensy z przeszkleniami, za którymi prezentuje się elegancka zastawa, a także motywy florystyczne na obiciach krzeseł, ścierkach, firanach. Istotny element to także dodatki. Blaty kuchenne w stylu angielskim rzadko stoją puste, umieszczone na nich są bowiem liczne pojemniki na kawę, herbatę, kosze na świeże owoce lub słoiczki z przyprawami.

Zobacz także: Styl skandynawski – czym się charakteryzuje? Najpiękniejsze wnętrza w stylu skandynawskim

Meble kuchenne – styl angielski

Mimo że całość wystroju dopełniana jest przez odpowiedni i wyważony dobór dodatków, to meble kuchenne same w sobie również tworzą harmonijną całość. Ważne, aby sprzęty AGD, typu lodówka czy mikrofala również wpisywały się w styl angielski (można w tym celu zastosować zabudowę). Istotnym elementem w angielskiej kuchni jest wyspa, przeważnie z drewnianym blatem, a także duży drewniany stół jadalniany, przy którym będzie zasiadać cała rodzina. Charakterystyczną częścią kuchni jest duży, niekiedy żeliwny zlew – najczęściej znajduje się przy oknie.

Kuchnia – styl angielski nowoczesny

Czym w tradycyjny, rustykalny charakter stylu angielskiego można wprowadzić nieco współczesności? Nic prostszego! Zwłaszcza gdy nie chcemy aż tak bardzo dostosowywać wszystkich mebli, w tym również wspomnianych wcześniej sprzętów. Nowoczesny styl angielski w kuchni można uzyskać stawiając na złote lub srebrne wykończenia i rezygnując z kwiecistych ozdób z lnu. Odcienie bieli czy beżu można połączyć z nieco bardziej nowoczesnymi kolorami typu granat, jednak cały czas zachowując drewniany, angielski styl.

Styl angielski – salon

Salon w domu w stylu angielskim stanowi jego główny punkt – można powiedzieć – serce domu. To tu najbardziej odczuwalna jest przytulna atmosferą, którą tworzą trzy najważniejsze elementy: kanapa z licznymi poduszkami, najlepiej w stylu chesterfield, kominek oraz pokaźna biblioteczka w nieco kolonialnym stylu. Całości dopełniają grube zasłony, które zwisają aż do samej podłogi, witryny bądź kredensy z finezyjnymi wykończeniami i stolik kawowy z kabriolowymi łóżkami. Na ścianach wiszą pamiątkowe zdjęcia, obrazy z pejzażami, a wokół głównej sofy porozstawiane są fotele z wysokimi zagłówkami oraz podnóżkami. Wszystko to tworzy rodzinną, spokojną atmosferę, w której ma się ochotę zasiąść na miękkich poduszkach i z filiżanką kawy lub herbaty poczytać lekturę z księgozbioru.

styl angielski - salon

Łazienka – styl angielski

Łazienka zaprojektowana w stylu angielskim również stanowi ostoję przytulnego klimatu. Jej głównym elementem jest oczywiście duża, najczęściej wolnostojąca wanna, także na kabriolowych nóżkach. Na posadzce można wyłożyć drewnopodobne panele lub płytki z fantazyjnymi wzorami lub ułożone w szachownicę. Charakterystyczne metalowe zdobienia przypadają również na umywalkę, wieszaki na ręczniki oraz retro baterię w wannie. W niektórych łazienkach jest również miejsce na kominek – to krok w najwierniejsze odwzorowanie charakteru wiktoriańskich salonów kąpielowych.

Romantyczny styl dopełniają również ściany łazienki. Przeważnie projektowana jest w jasnych barwach, niekiedy nawet stosuje się tapetę z kwiecistymi, różanymi wzorami. Aby nie podążyć zbyt daleko w stronę przepychu, można zrezygnować z tapety i postawić na wzory jedynie na zasłonach przy oknie.

Zobacz także: Dekoracje do pokoju dziecka – ozdoby, które pokocha Twoja pociecha

Styl angielski – sypialnia

Ostatnim pomieszczeniem, zwieńczającym przewodnik po projektowaniu domu bądź mieszkania w stylu angielskim jest sypialnia. Pokój ten chyba najbardziej kojarzy się z wypoczynkiem, dlatego panuje tu wyjątkowo zaciszny nastrój, w którym niewątpliwie najważniejszym meblem jest duże łóżko z baldachimem lub z finezyjnie wykończonym zagłówkiem. U nóg łóżka powinna znajdować się drewniana ława ze schowkiem, a po jego bokach szafki nocne z eleganckimi lampkami w wiktoriańskim stylu. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wykusz lub wnęka przy oknie, warto zaaranżować w niej dodatkowy przytulny kącik, montując kanapę z poduszkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w salonie.

A co z dekoracjami w sypialni? Nie będzie w tym zaskoczenia, że głównym elementem ponownie będą motywy florystyczne – albo na tapecie, na zasłonach lub na pościeli. Ważne, aby wszystko tworzyło wspólną, harmonijną całość. W kącie można postawić mniejszy regał z książkami lub toaletkę, a także komodę w stylu angielskim.

Projektowanie domu w stylu angielskim nie jest trudną czynnością, lecz wymaga bezwzględnego trzymania się zasady umiaru. Choć w tym stylu często łączono ze sobą różne wzory, warto pamiętać o harmonii, która ma panować w takim wnętrzu. Jeśli więc chcesz, aby Twój dom był przytulny i stwarzał idealne warunki do odpoczynku, postaw na styl angielski.

Podobne artykuły