Wykończenie narożników ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Podziel się:

Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem łatwym w obróbce i montażu. Jednak wykonanie ścian w technologii suchej zabudowy nie kończy się na mocowaniu płyt na placki gipsu lub na mocowaniu ich do stelaża z profili. Płyty gipsowo-kartonowe należy również wykończyć masą szpachlową oraz taśmą zbrojącą. Dotyczy to miejsc łączenia płyt oraz mocowania wkrętów. Konieczne jest również wykończenie narożników ścian z płyt g-k – wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Czym wykończyć narożniki ścian z płyt g-k?

Wykończenie narożników ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest konieczne, ponieważ są to miejsca o stosunkowo dużej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Obok właściwego wykończenia narożników wykonawca musi zastosować odpowiednie materiały. W zależności od rodzaju i stopnia narażenia na uszkodzenia należy wybrać narożniki aluminiowe lub taśmę narożnikową z metalową wkładką.

Taśma narożnikowa z metalową wkładką zalecana jest do narożników wykonanych pod kątem innym niż 90 stopni i bez dużego ryzyka uszkodzenia. Siniat proponuje taśmy Comfort przeznaczone do wyprowadzania i wzmacniania naroży wewnętrznych i zewnętrznych, również w miejscach narażonych na wilgoć, gdzie taśmy papierowe mogą ulec zniszczeniu. Z wykorzystaniem taśmy łatwo wyrównać, wyprostować i usztywnić połączenie płyt g-k.

Narożniki aluminiowe stosowane są do narożników wykonanych pod kątem 90 stopni i szczególnie narażonych na uszkodzenia (np. ściany korytarza). Narożniki perforowane aluminiowe zaleca się również do wykańczania narożników zewnętrznych.

Wykończenie narożników ścian z płyt g-k z wykorzystaniem narożnika aluminiowego

Obok narożników aluminiowych (np. 13 × 23 mm, 20 × 20 mm o długości 2,5 lub 3 m) wykonawca musi przygotować nożyce do blachy, które pozwolą przyciąć materiał do odpowiedniej długości. Należy też zaopatrzyć się w poziomicę, szpachelkę lub pacę oraz gips szpachlowy. W zależności od warunków i preferencji w ofercie Siniat inwestor znajdzie kilka rodzajów mas szpachlowych:

  • Masa szpachlowa Nida Start i Nida Duo – masy gipsowe dostępne w formie proszkowej przeznaczone do rozrobienia.
  • Masa szpachlowa Nida Multi task –masa szpachlowa gotowa do aplikacji.
  • Masa szpachlowa Nida Hydromix – gotowa masa szpachlowa przeznaczona do aplikacji w pomieszczeniach mokrych i długookresowo wilgotnych

Montaż narożników aluminiowych krok po kroku:

  1. Przytnij narożniki aluminiowe do żądanej długości za pomocą nożyc do blachy.
  2. Rozrób masę szpachlową zgodnie z instrukcją producenta, którą znajdziesz na opakowaniu produktu (dotyczy tylko gipsu szpachlowego Nida Start i Nida Duo) lub wykorzystaj gotową masę szpachlową Nida Multi task
  3. Rozprowadź gips szpachlowy wzdłuż zabezpieczanych naroży z wykorzystaniem szpachelki lub pacy.
  4. Osadź narożnik w rozprowadzonej masie szpachlowej (wciśnij narożnik do momentu, aż masa zacznie wydostawać się przez otwory w narożnikach).
  5. Rozciągnij masę gipsową, która wydostała się przez perforację wzdłuż zewnętrznej powierzchni narożnika do momentu uzyskania gładkiej powierzchni.
  6. Użyj poziomicy i sprawdź pion oraz poziom narożnika.
  7. Odczekaj, aż masa szpachlowa wyschnie i wygładź powierzchnię papierem ściernym.
  8. Pokryj ścianę preparatem gruntującym i wykończ wybranym materiałem (np. tapeta, farba).

Wykończenie narożników ścian z płyt g-k z wykorzystaniem taśmy narożnikowej z wkładką metalową

Taśma najlepiej sprawdzi się w miejscach o mniejszej podatności na uszkodzenia. Materiału używa się zwłaszcza do połączeń między płytami o kącie innym niż kąt prosty (np. naroża rozwarte, ostre). Obok taśmy Comfort należy przygotować nożyce do blachy, szpachelkę oraz masę szpachlową:

  • Masa szpachlowa Nida Start, Nida Duo i Nida Max – masy gipsowe dostępne są w formie proszkowej przeznaczonej do rozrobienia lub gotowa masa szpachlowa Nida Multi task
  • Masa szpachlowa Nida Hydromix – gotowa masa gipsowa przeznaczona do pomieszczeń mokrych i długookresowo wilgotnych

Montaż taśmy narożnikowej krok po kroku:

  1. Przytnij taśmę narożnikową na żądaną długość za pomocą nożyc do blachy.
  2. Zwilż taśmę narożnikową, pozostawiając ją na kilka minut w czystej wodzie.
  3. Nałóż gips szpachlowy szpachelką na obrabiane krawędzie płyt gipsowo-kartonowych.
  4. Wciśnij szpachelką w masę szpachlową taśmę narożnikową metalową wkładką w stronę podłoża (uważaj, aby nie uszkodzić metalowej wkładki i nie zostawić pęcherzy powietrza pod taśmą).
  5. Nałóż szpachelką kolejną warstwę masy gipsowej.
  6. Poczekaj do wyschnięcia gipsu szpachlowego, a następnie wygładź powierzchnię papierem ściernym.
  7. Nałóż na ścianę preparat gruntujący i wykończ wybranym materiałem (np. tapeta, farba).

Wykończenie narożników ścian z płyt gipsowo-kartonowych nie jest więc szczególnie trudne i skomplikowane. Wykonawca z podstawowym doświadczeniem budowlanym powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Natomiast kluczowe znaczenie ma użycie odpowiednich materiałów – narożników lub taśmy i masy szpachlowej. Pozwoli to solidnie i trwale zabezpieczyć narożniki ścian i sufitów wznoszonych w technologii suchej zabudowy.

Podobne artykuły