Fotele ogrodowe od A do Z – co musisz o nich wiedzieć?

Podziel się:

Marzy Ci się komfortowa strefa wypoczynkowa w ogrodzie lub na tarasie? Poza sofą czy narożnikiem chcesz ustawić jeszcze fotele ogrodowe? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli podjąć decyzję i wybrać najlepszy mebel. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!

Fotel ogrodowy – klasyczny, składany, a może bujany lub wiszący?

W pierwszej kolejności, zanim przejdziemy do wybierania szczegółowych parametrów, musimy zacząć od tego, jaki tak naprawdę chcemy fotel ogrodowy i co nam się podoba. Ważne jest także to, w jakim ma on być rozmiarze – ile przeznaczymy na niego miejsca, czy zmieścimy jeden fotel, a może dwa lub więcej? 

Weźmy pod uwagę również, czy chcemy mebel o obłym kształcie, czy może bardziej kanciasty? Ponadto fotele ogrodowe mogą one być utrzymane w klimacie nowoczesnym, klasycznym, boho albo minimalistycznym, zabudowane lub delikatniejsze, ażurowe. To sprawia, że bez problemu dopasujemy je do każdej aranżacji.

To jeszcze nie wszystko, gdyż mamy do wyboru również fotele ogrodowe bujane i fotele ogrodowe wiszące – na specjalnym stelażu. Prezentują się one bardzo oryginalnie i ciekawie, a przy tym umożliwiają jeszcze bardziej komfortowy wypoczynek.

Fotel ogrodowy – drewniany, rattanowy czy metalowy?

Kolejnym parametrem, którego nie możemy pominąć, jest oczywiście wybór materiału foteli ogrodowych. Najczęściej spotkamy się z fotelami ogrodowymi rattanowymi, fotelami ogrodowymi drewnianymi oraz wykonanymi z metalu lub tworzywa sztucznego. Każdy z nich prezentuje się nieco inaczej i ma nieco inne właściwości. 

Przykładowo fotele ogrodowe drewniane wymagają regularnej konserwacji. W przeciwnym razie się niszczą. Z drugiej strony dają duże pole do popisu, gdyż zawsze można pomalować je na dowolny kolor. Natomiast fotele ogrodowe rattanowe prezentują się wyjątkowo, jednak trzeba je chronić przed opadami deszczu. Łatwiejszy w utrzymaniu i odporny nawet na skrajne warunki atmosferyczne jest zdecydowanie technorattan. Dodatkowo nie nasiąka on wodą i nie puchnie. Nie trzeba też obawiać się o ewentualne odbarwienia.

Wygodny fotel ogrodowy, czyli kilka słów o poduszkach

Skoro wiemy już, w jakim stylu chcemy mieć zaaranżowaną przestrzeń na zewnątrz domu czy mieszkania, ile foteli ogrodowych pomieścimy i z czego mają być one zrobione, możemy przejść dalej. Pozostało jeszcze wybranie kolorystyki i innych udogodnień. 

I tak możemy mieć fotel jasny, ciemny, w jednym odcieniu lub kilku. Ważne jest ponadto, by fotel posiadał wygodne i szerokie podłokietniki. Do tego dużą uwagę musimy jeszcze zwrócić na siedzisko oraz wyprofilowane oparcie. Większość modeli wyposażono w specjalne poduszki, które powinny być odpowiednio grube, ale jednocześnie miękkie. Nie ma wątpliwości, że w ogromnym stopniu wpływają one na komfort wypoczynku. Praktyczniejsze są też poduszki ze zdejmowanymi pokrowcami, umożliwiające wypranie ich w razie potrzeby.

Dobrze jeszcze sprawdzić, czy fotele ogrodowe posiadają nakładki na nóżki, na przykład gumowe. Dzięki nim nie tylko możemy wygodnie przesuwać mebel z miejsca na miejsce, ale też spada ryzyko porysowania powierzchni tarasu bądź ogrodu – skoro już wykładamy ją płytkami lub deskami, nie chcemy nieestetycznych kresek. Jeśli wybrany fotel ogrodowy nie posiada takich nakładek, zawsze możemy je samodzielnie przykleić.

To już wszystko, co przygotowaliśmy w naszym poradniku. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci udanych zakupów, mając na uwadze powyższe wskazówki.

Podobne artykuły