Odległość od telewizora – kalkulator

Podziel się:

Przy zakupie telewizora obok jego funkcji i wielkości, warto również pomyśleć o tym, by oglądanie było wygodne. Wpływ na to ma odległość telewizora, która powiązana jest z rodzajem ekranu. Im nowszy model, tym dystans można skrócić. Istnieje również kalkulator odległości TV, który w tym wypadku będzie pomocny.

Wielkość telewizora oraz rodzaj ekranu 

Aby oglądanie telewizji było komfortowe, należy dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj ekranu. Mają one również wpływ na odległość od telewizora. Przy starszych odbiornikach, odległość musiała być niewielka, natomiast przy coraz nowszych modelach dystans ten się zwiększał. Aktualnie wystarczy, gdy dystans ten jest dwa razy większy od szerokości ekranu telewizora. Natomiast nie może być od niego cztery razy większy. To ogólna zasada, więc nie zawsze się sprawdza. W tym celu najlepiej skorzystać z kalkulatora odległości od telewizora.

Odległość telewizora — uniwersalne zasady

Pierwszą kwestią, nad którą trzeba się zastanowić, jest ustawienie mebli. Dopiero po ich ustawieniu można decydować się na odpowiedni telewizor. Jeśli jednak jest możliwość przestawienia kanapy, wówczas nie trzeba tego brać pod uwagę. Jak się okazuje, nie tylko ustawienie kanapy ma znaczenie. Ważna jest również rozdzielczość ekranu. Duża rozdzielczość pozwala na oglądanie telewizora z bliższej odległości. W małych pomieszczeniach dobrym wyborem będzie telewizor o wysokiej rozdzielczości. 

Odległość od telewizora — kalkulator

Według kalkulatora odległości telewizora odległość powinna być obliczona w taki sposób:

  • rozdzielczość Full HD — jeden cal przekątnej to 4 do nawet 4,5 cm
  • rozdzielczość Ultra HD (czyli 4K) — jeden cal przekątnej to 2,1 cm 

W praktyce wygląda to tak, że telewizor o rozdzielczości Full HD pozwala na 60, a nawet 80 cali. Przy ultra HD sytuacja wygląda trochę inaczej. W tym wypadku telewizor może mieć nawet 140 cali, będąc ustawionym w dokładnie takiej samej odległości. Optymalne ustawienie to 2 metry odległości od kanapy. Jeżeli odległość od telewizora od kanapy jest nie duża, wówczas najlepiej sprawdzają się telewizory Full HD.

Gdzie umieścić telewizor? 

Niektórzy wolą telewizor umiejscowić na specjalnej szafce, inni wybierają podwieszenie na ścianie, przy pomocy odpowiedniego uchwytu czy też specjalnej półki pod TV. Decydując się na któreś z tych rozwiązań, trzeba wybrać odpowiednio dużą ścianę w salonie. Kanapa musi być również ustawiona naprzeciwko telewizora. Kluczowym elementem jest również odpowiedni dostęp do kontaktu, odpowiednie oświetlenie oraz wysokość telewizora. Wszystkie te czynniki pozwalają na komfortowe oglądanie telewizji.

Wybór telewizora — co jeszcze jest ważne? 

Oprócz wielkości i rozdzielczości warto również wziąć pod uwagę jego wygląd. Najlepiej, jeżeli będzie się on dobrze komponował z resztą przedmiotów w pokoju. Pusta ściana w salonie umożliwia wybranie telewizora o różnych rozmiarach. Nie można jednak przesadzać z jego wielkością. Zbyt duży telewizor będzie przytłaczał pomieszczenie. Jeżeli pod telewizorem ma być postawiony na półce albo szafce, wówczas lepszym wyborem będzie większy telewizor, aby nie męczyć wzroku. Na to, w jakiej odległości od kanapy może się znajdować telewizor, wpływa jego rozmiar oraz rozdzielczość. Co prawda, istnieją ogólne zasady, ale nie sprawdzają się one w każdym przypadku. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora odległości telewizora.

Podobne artykuły