Plexi w biznesie – 3 możliwości wykorzystania

Podziel się:

Plexi w biznesie obecne jest już od niemal 90 lat. W roku 1933 szkło akrylowe po raz pierwszy trafiło do sprzedaży pod handlową nazwą Plexiglas. Przez te niecałe 9 dekad ze szkła akrylowego korzystały przeróżne branże, znajdując dla tego tworzywa coraz nowsze zastosowania. Dziś, mimo upływu wielu lat, plexi w przemyśle i biznesie jest nadal szeroko stosowana. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego plexi ma tyle zastosowań i w jaki sposób można dziś wykorzystać to tworzywo, to zapraszamy do lektury.

Plexi w przemyśle i biznesie – skąd wzięła się popularność tego materiału?

Na wstępie warto napisać kilka słów o właściwościach plexi, które przyczyniły się do tak dużej popularności tego materiału. Co sprawia, że jest tak wiele zastosowań dla plexi w biznesie?

  • Plexi cechuje się bardzo wysoką przezroczystością, porównywalna z klasycznym szkłem, a nawet szkłem optiwhite. W przypadku plexi o grubości 2 mm przepuszczalność światła wynosi ponad 92%. Parametr ten spada w przypadku grubszych płyt jedynie nieznacznie. Dzięki temu często wykorzystuje się osłony z plexi.
  • Udarność plexi, czyli odporność na uderzenia jest ponad 10 razy większa niż udarność szkła. Jest to więc materiał, który może z powodzeniem zastąpić szkło w miejscach narażonych na działanie dużych sił.
  • Kolejna zaleta plexi, która zdecydowała o popularności tego materiału to łatwa obróbka. Plexi można ciąć, wiercić w niej otwory, a nawet wyginać ją pod wpływem wysokiej temperatury. 
  • Plexi to także materiał bardzo lekki. Szyba z plexi jest o połowę lżejsza od szyby szklanej. Ma to niebagatelne znaczenie na przykład przy wykorzystaniu plexi jako materiału na świetliki dachowe czy inne elementy konstrukcyjne.

Osłony z plexi w sklepie i biurze

Jeśli chodzi o konkretne zastosowania plexi w biznesie, to z jednym z nich w ciągu ostatnich kilku lat miał do czynienia niemal każdy. Chodzi oczywiście o antywirusowe osłony z plexi w sklepach, biurach czy urzędach. Bardzo dobra przezroczystość tego materiału w połączeniu z niewielkim ciężarem i możliwością łatwej obróbki sprawiły, że osłony z plexi stały się bardzo pomocne w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem COVID-19. Z jednej strony takie osłony nie zakłócają kontaktu wzrokowego z klientem, z drugiej stanowią skuteczną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów przenoszonych drogą kropelkową. Takie osłony z plexi można stosunkowo łatwo wykonać samodzielnie lub zamówić gotowy do montażu na ladzie czy biurku produkt na przykład na stronie https://plasticexpress.pl/.

Plexi w przemyśle

W zasadzie od początku swojej obecności na rynku plexi jest również szeroko wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Tworzywo to służy na przykład jako materiał do budowy takich obiektów przemysłowych jak, chociażby hale magazynowe czy produkcyjne. Plexi służy w takich konstrukcjach głównie jako szyby w świetlikach dachowych czy przeszkleniach. Plexi w przemyśle służy również jako materiał na różnego rodzaju osłony czy izolacje chroniące operatorów maszyn i różnego rodzaju urządzeń. Takie zastosowanie tego tworzywa jest możliwe przede wszystkim dzięki wysokiej udarności plexi. Jeśli planujecie wykorzystać akryl w przemyśle, to może zainteresować Was hurtownia plexi.  Realizuje ona duże zamówienia plexi w modelu b2b. 

Szyby samochodowe akrylowe – czy to możliwe?

Z plexi już od dawna korzysta również branża motoryzacyjna. Szyby samochodowe akrylowe stosowane są w niektórych specjalistycznych pojazdach. Z plexi możecie zrobić na przykład szybę do przyczepy kempingowej czy kampera. Decydując się na takie zastosowanie, musicie jednak pamiętać, że powierzchnia plexi jest stosunkowo wrażliwa na zarysowania. Na rynku są już jednak dostępne specjalne rodzaje szkła akrylowego, wzbogacone o warstwę chroniącą przed zarysowaniami.

W motoryzacji materiał ten wykorzystuje się również do produkcji owiewek do motocykli czy innych jednośladów. Stosunkowo popularnym zastosowaniem tego tworzywa są także szyby w jachtach z akrylu, czy szyby w samolotach z akrylu.

Podobne artykuły