Jak wyposażyć mieszkanie przeznaczone pod wynajem?

Podziel się:

Wygląd i wyposażenie mieszkania na wynajem mają kluczowe znaczenie dla potencjalnych lokatorów. Dlatego, jeśli chcesz aby nie stało ono puste, a było zamieszkałe przez cały czas, warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. Nie zawsze wymaga to dużych nakładów finansowych. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Pamiętaj, że współcześni najemcy oczekują odpowiedniego standardu, który pozwoli zamienić wynajmowane mieszkanie w przytulną przestrzeń do życia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Na początek

Na samym początku najważniejsze jest określenie tego, jak chcesz wynająć mieszkanie i kogo szukasz. Inne są oczekiwania najemców, którym zależy na całym mieszkaniu, od tych którzy potrzebują tylko pokoju. Inaczej urządzisz mieszkanie pod parę, rodzinę czy singla. A jeszcze inaczej wygląda sprawa przy najmie długoterminowym i krótkookresowym.

Standardowe wyposażenie

Niezależnie od rodzaju wynajmu w lokalach przeznaczonych dla najemców warto zadbać o podstawowe wyposażenie, które może wpłynąć na cenę i popularność lokalu. Wręcz wymagane jest wyposażenie kuchni czy łazienki. To dwa pomieszczenia, na które wynajmujący najczęściej zwracają uwagę. Mówimy tutaj o kuchence, piekarniku, lodówce, czajniku elektrycznym, odkurzaczu czy pralce oraz wannie/prysznicu. Dużym plusem podnoszącym atrakcyjność mieszkania na pewno będzie zmywarka, mikrofalówka czy ekspres do kawy, a w łazience dodatkowa szafka na kosmetyki.

Podstawą jest również zadbanie o oświetlenie mieszkania. Żarówka na kablu może potęgować wrażenie tymczasowego wynajmu. Im bardziej „domowo” urządzisz mieszkanie, tym lepiej zachęcisz potencjalnych lokatorów do niego.

Pozostałe wyposażenie

Wyposażenie, jak małe AGD, pościele, garnki czy sztućce będą zależały od tego, jaki model wynajmu preferujesz. Są one istotne, szczególnie przy wynajmie krótkoterminowym, gdzie goście są tylko chwile i nie zabierają ze sobą tego typu rzeczy. Tutaj możesz wzorować się na tym, co dostępne jest w hotelach czy hostelach, tzn. suszarka, żelazko, pościel, deska do prasowania, naczynia itd.

Jeśli planujesz najem długoterminowy tego typu rzeczy okażą się raczej zbędne, gdyż wiele osób woli posiadać własne urządzenia czy sztućce, nie wspominając o pościeli, dodatkach i dekoracjach. To pozwala na personalizację wnętrza i choć trochę sprawia, że nowi mieszkańcy mogą poczuć się „jak u siebie”.

Umeblowanie

Podstawową przy wynajmowaniu mieszkania jest odpowiednie jego umeblowanie. W naszym kraju przeważnie takie lokale są wyposażone w łóżko/łóżka, szafy i komody. Jest to najwygodniejsza opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją samodzielną drogę życiową. A tego typu wyposażenie może być sporym kosztem na start dla wielu młodych ludzi. Wiele osób dopiero przy zakupie własnego mieszkania czy domu decyduje się na kupno własnego wyposażenia. Jeśli chcesz wynajmować same pokoje, tym bardziej powinny być one wyposażone w niezbędne, wymienione wyżej elementy.

Zdarzają się na rynku propozycje również mieszkań nieumeblowanych, gdzie nowi lokatorzy mogą przynieść swoje wyposażenie. Są one natomiast kierowane raczej do zamożnych lokatorów, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na zakup własnej nieruchomości. Zwykle też wynajmują lokale na okres dłuższy niż rok. Przeprowadzka ze swoimi meblami jest o wiele trudniejsza, niż bez nich.

Szukasz mieszkania na wynajem? Sprawdź: wynajem mieszkania Lublin.

Podobne artykuły