Zabudowa przedpokoju – inspiracje i pomysły

Podziel się:
zabudowa przedpokoju

Zabudowa przedpokoju to często stosowany sposób aranżowania tego problematycznego obszaru mieszkania. Jako pierwsze pomieszczenie w domu, jest też wizytówką gospodarzy. Wąski, nieustawny korytarz może dzięki temu zyskać na użyteczności i wyglądzie. Konieczne jest jednak znalezienie koncepcji dobranej do danego mieszkania. Szukasz inspiracji do zabudowy przedpokoju? Nie wiesz, jakich błędów się wystrzegać? W tym poradniku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Zabudowa przedpokoju – wady i zalety

Zabudowa przedpokoju jest sposobem na zwiększenie funkcjonalności pomieszczenia, które jest prawdopodobnie najbardziej niewdzięcznym do zaaranżowania obszarem domu. Kreatywne wykorzystanie przestrzeni w tym miejscu ma bardzo wiele zalet. Nieliczne wady tego rozwiązania zauważalne są jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Zalety zabudowy przedpokoju

Przedpokój, ze względu na swoją budowę, jest zwykle miejscem trudnym do urządzenia. Długi, wąski korytarz nie pozwala na urządzenie go w dowolny sposób. Problem ten jest widoczny, szczególnie gdy metraż mieszkania jest niewielki. Umieszczenie zabudowanej szafy pozwala zaoszczędzić miejsce na tej zwykle mocno ograniczonej przestrzeni.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni to główna, ale nie jedyna zaleta zabudowy korytarza. Aranżacje tego typu poprawiają wygląd pomieszczenia. Dzięki temu można ukryć wieszaki i półki wraz ze znajdującymi się na nich ubraniami. Co więcej, niekiedy w ten sposób można zyskać dodatkowe miejsce na buty i ubrania.

Zabudowa przedpokoju to także doskonała metoda na wprowadzenie wizualnego ładu. Schowana we wnęce odzież i inne przedmioty (np. parasole, torby czy plecaki) dają poczucie porządku. W ten sposób korytarz staje się też spójny stylistycznie z wystrojem pozostałych pomieszczeń.

Zobacz także: Karnisze sufitowe – idealne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń

Wady zabudowy przedpokoju

Minusy, jakie ma zabudowany korytarz w domu, związane są przede wszystkim z remontem. Wykonanych w ten sposób mebli nie można przesunąć. Jeżeli konieczne okazanie się przeprowadzenie renowacji mieszkania, konieczny będzie ich demontaż. W przypadku całkowitej przebudowy pomieszczenia istnieje ryzyko, że nie będą one pasować do nowej aranżacji.

Problem z niedopasowaniem mebli na wymiar zauważyć mogą również wszyscy ci, którzy planują przeprowadzkę. Sprzęty pod zabudowę rzadko bowiem mają gabaryty zgodne z wymiarami przedpokoju w nowym lokum.

Osoby, które zastanawiają się nad zabudową przedpokoju, zniechęcić może również koszt takiego przedsięwzięcia. Niezbędne w takiej sytuacji jest zamówienie mebli na wymiar. Cena sprzętów tworzonych na indywidualne zamówienie jest wyższa niż produkowanych masowo mebli ze sklepów. Czas realizacji usługi jest ponadto dłuższy niż dostawa sprzętów z salonu meblowego.

Kiedy sprawdzi się zabudowa przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju jest dobrym pomysłem przede wszystkim w mieszkaniach o małym metrażu. Najlepszym przykładem jest przedpokój w bloku. W wielu domach wielorodzinnych powierzchnia użytkowa jest nieduża, a najbardziej problematycznym miejscem jest właśnie przedpokój.

Wąski korytarz w mieszkaniu jest mało ustawny. W wyjątkowo ciasnych pomieszczeniach postawienie mebli doprowadziłoby do zablokowania ciągu komunikacyjnego. W takich sytuacjach umieszczenie we wnęce szafy pod zabudowę jest w zasadzie jedynym rozwiązaniem.

Z zabudowy przedpokoju skorzystać mogą nie tylko posiadacze małych mieszkań. Korytarz w domu lub mieszkaniu o większej powierzchni również stanie się praktyczniejszy. Dodatkowy obszar uzyskany dzięki meblom w zabudowie można wykorzystać np. na ociekacz na buty.

Jak przeprowadzić zabudowę przedpokoju?

Podstawowym kryterium zabudowy przedpokoju jest zmierzenie głębokości wnęki, w której ma być postawiony mebel. Najlepiej, gdyby wymiar ten wynosił co najmniej 60 cm. Taka głębokość pozwoli na wygodne umieszczenie wewnątrz odzieży. Wąska szafa może nie pomieścić ich w całości, przez co wystawać z niej będą np. rękawy kurtek.

Sama garderoba do przedpokoju nie musi być też meblem. Równie dobrze sprawdzą się drzwi do wnęki zamontowane na prowadnicy. Taka przesuwna przegroda zajmuje niewiele miejsca, a do tego jej wykonanie na wymiar jest tańsze niż całej szafy. Wówczas w środku wystarczy zamontować drążki na wieszaki. Te jednak nie powinny być zbyt długie. Powieszenie dużej ilości odzieży na drążku dłuższym niż 1 m skutkować będzie jego przeciążeniem. W rezultacie może się on złamać.

Funkcjonalna szafa wnękowa to miejsce, w którym mieszczą się również buty i pomniejsze elementy ubioru. W dolnej partii szafy warto więc wygospodarować przestrzeń na obuwie. Nad drążkiem można stworzyć półkę na czapki, rękawiczki, szaliki itp.

Aranżacje przedpokoju – inspiracje i pomysły

Szafa wnękowa nie jest jedynym sposobem na praktyczne wykorzystanie miejsca w korytarzu. Co więcej, funkcjonalność tego mebla można rozszerzyć, dzięki czemu ubieranie się będzie jeszcze bardziej komfortowe. Dobór właściwej kolorystyki pozwoli z kolei uzyskać korzystny wygląd przedpokoju.

Lustro w szafie

Szafa do przedpokoju może zostać wyposażona w lustro. Ten element wystroju spełnia wtedy dwie funkcje: użytkową i estetyczną. Pierwsza z nich to oczywiście możliwość przejrzenia się przed wyjściem z domu. Drugie zastosowanie sprawia, że korytarz jest lepiej oświetlony, co jest istotne w tym zwykle pozbawionym okien miejscu. Oprócz tego lustro optycznie je powiększy.

Siedzisko do przedpokoju

Przedpokój z siedziskiem to dobra alternatywa dla osób, którym szafa nie jest potrzebna. Mebel taki sprawdzi się również, gdy wnęka jest zbyt niska lub wąska, by umieścić w niej garderobę. Siedzisko, poza ułatwionym zakładaniem butów, może być też schowkiem na różne przedmioty. W tym celu, zamiast ławki, we wnękę można wstawić skrzynię obitą od góry tapicerką.

Jasne kolory

Oprócz łazienki najciemniejszym miejscem w domu jest zazwyczaj właśnie przedpokój. Aranżacje tego pomieszczenia, które często można zobaczyć w katalogach, nie przypadkiem są jasne. Takie barwy rozświetlają korytarz i czynią go optycznie większym. Efekt ten można wzmocnić, wstawiając w drzwi szafy lustro.

Jak unikać błędów przy zabudowie przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju wymaga pamiętania o dwóch zasadach – zachowaniu drożności przejścia i właściwym dostępie do wymaganych prawem urządzeń pomiarowych. Oprócz tego warto zadbać o właściwe oświetlenie tego miejsca i znajdujących się w szafie rzeczy.

Blokowanie drzwi do pokoi

Błędem, którego skutki wymagać będą zmiany koncepcji zabudowy przedpokoju, mogą być otwierane na zewnątrz drzwi szafy. W wyjątkowo wąskich korytarzach mogą być one przeszkodą i zahaczać o drzwi do np. łazienki czy pokoju dziennego. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi.

Łatwy dostęp do liczników

Przedpokój to też miejsce, w którym na ogół zamontowane są liczniki gazu i energii elektrycznej. Osoby, które z pobudek estetycznych zdecydują się je zabudować, powinny pamiętać, że dostęp do nich powinien być prosty ze względów bezpieczeństwa. Jest to konieczne na wypadek kontroli przeprowadzanej przez pracownika gazowni lub elektrowni.

Niedostateczne oświetlenie garderoby

Jednym z częściej popełnianych błędów jest nieoświetlona w środku szafa. Na przedpokój przypada na ogół najmniej światła ze wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, przez co szybkie odnalezienie rzeczy w ciemnej garderobie może być trudne. Rozwiązaniem jest montaż lamp w jej wnętrzu. Tańszą alternatywą są taśmy LED, które kupić można już za kilkanaście złotych.

Zabudowa przedpokoju jest świetnym sposobem na zagospodarowanie tej często niewielkiej powierzchni. Dzięki temu zyskać można dodatkowe centymetry przestrzeni, które pozwolą na swobodne przechodzenie do innych pomieszczeń. Szafa wnękowa to również pretekst do ciekawego zaaranżowania korytarza i uczynienia go miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale i stylowym.

Podobne artykuły