Podcinka i inne metody osuszania budynków 

Podziel się:

Osuszanie fundamentów czy też murów w wyższych partiach budynku może się odbywać na wiele sposobów. Warto przybliżyć nieco najpopularniejsze metody, takie jak podcinka i iniekcja. Z poniższego artykułu dowiesz się także, skąd zwykle bierze się wilgoć w budynkach i jak dopasować metodę osuszania do źródła wody.

Podciąganie kapilarne i inne przyczyny wilgoci

Należy zacząć od tego, że wilgoć w budynku może mieć różnorodne pochodzenie. Najbardziej oczywiste jest rzecz jasna zalanie. Jeśli do niego dojdzie, nikt nie ma wątpliwości, skąd wzięła się wilgoć. W takiej sytuacji zwykle wystarczy zabieg z użyciem osuszaczy. Można je kupić lub wynająć. Ponadto działają firmy, które kompleksowo realizują usługę osuszania.

Kolejny powód wilgoci to wyciek z instalacji. W ścianach znajduje się wiele instalacji, w tym również wodna i kanalizacyjna. Jeśli dojdzie do wycieku, konieczne jest osuszanie. Również w tym przypadku sprawdzi się osuszacz. Oczywiście trzeba też naprawić instalację.

Kolejnym powodem, dla którego w ścianach może się pojawić wilgoć, jest podciąganie kapilarne. Niewątpliwie w tej sytuacji problem jest największy. Tutaj nie wystarczy już zwykły osuszacz. Niezbędna jest podcinka, iniekcja lub inna zaawansowana metoda izolacji. Otóż podciąganie kapilarne to podciąganie wody z gleby w górę murów. Woda przenika szczelinami ze względu na niedostateczną izolację.

Podcinka i iniekcja

Najpopularniejsze metody walki z podciąganiem kapilarnym to podcinka i iniekcja. Podcinka to inaczej osuszanie metodą cięcia czy też podcinania. Metoda ta wymaga wykonania cięcia w murach. Mowa o poziomym cięciu, które w żaden sposób nie zaburza struktury budynku. Innymi słowy, profesjonalne wykonanie zabiegu jest w pełni bezpieczne. Następnie, kiedy szczelina jest już gotowa, wystarczy włożyć w nią płytę izolacyjną. Później pozostaje już jedynie wykonać prace wykończeniowe. Czy metoda ta jest skuteczna? Okazuje się, że bardzo. Szacunkowy czas działania wykonanej w tej sposób izolacji to 100 lat. Jednocześnie wbrew pozorom metoda nie jest wcale bardzo trudna do przeprowadzenia, pod warunkiem, że zajmują się tym fachowcy.

Kolejny sposób na osuszanie murów to iniekcja. W tym przypadku nie wykonuje się cięcia. Do przeprowadzenia iniekcji niezbędna jest specjalna substancja, która posiada wyjątkową właściwość, jaką jest spulchnianie pod wpływem kontaktu z wodą. Substancja ta zostaje wstrzyknięta w mury, gdzie po kontakcie z wodą pęcznieje, zatykając tym samym wszelkie szczeliny. Należy zaznaczyć, że podobnie jak podcinka, jest to skuteczna metoda izolacji. Niemniej jednak nie jest tak trwała. Już po kilku latach mury tracą szczelność. Konieczne jest wtedy ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Zarówno podcinka, jak i iniekcja to metody polecane w przypadku osuszania murów, które ucierpiały z powodu podciągania kapilarnego. Iniekcja to metoda prostsza i jednorazowo mniej kosztowna. Jednak jest uciążliwa i w ostatecznym rozrachunku kosztuje więcej, ponieważ zabieg trzeba regularnie powtarzać.

Podobne artykuły