Praca na wysokościach wymaga zastosowania specjalnych urządzeń, nie tylko ze względu na wygodę, ale przede wszystkim, ze względu na bezpieczeństwo wykonawców. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań na budowach jest podnośnik koszowy. W artykule przedstawimy, jak polskie budownictwo wykorzystuje możliwości podnośników koszowych przy codziennych pracach!
Spis treści
Czym są podnośniki koszowe?
Podnośniki koszowe, znane również jako zwyżki lub podesty ruchome, to urządzenia stosowane do podnoszenia ludzi, sprzętu i materiałów na wysokość. Są one powszechnie używane w budownictwie, utrzymaniu nieruchomości, przemyśle, a także w wielu innych dziedzinach, gdzie konieczny jest bezpieczny dostęp do trudno osiągalnych miejsc na wysokości. Podnośniki koszowe składają się z platformy z barierkami, w której budowlańcy, sprzęt oraz przedmioty są podnoszone. Za wznoszenie kosza z platformą odpowiada mechanizm podnośnikowy, który unosząc platformę, umożliwia dostęp do różnych wysokości. Mechanizm podnośnikowy może być zbudowany według różnych konstrukcji tj. teleskopowej, teleskopowo-przegubowej, nożycowej lub masztowej. W zależności od rodzaju konstrukcji wyróżniamy kilka rodzajów podnośników koszowych, takich jak podnośniki nożycowe, podnośniki teleskopowe, podnośniki przegubowe oraz masztowe. Każdy rodzaj ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Każdy sprawdzi się w nieco innych warunkach. Podnośniki koszowe mogą pracować zarówno na zewnętrznych placach budów (spalinowe), jak i we wnętrzach (elektryczne).
Podnośnik koszowy i jego zastosowanie w budownictwie
Podnośniki koszowe są wykorzystywane w budownictwie do wielu różnych zadań, najczęściej są to:
- Konstrukcyjne i montażowe prace na wysokościach: Podnośniki koszowe są niezbędne, gdy wykonuje się prace na wysokościach, na przykład podczas budowy hal, magazynów, wieżowców, mostów czy wiaduktów. Wykorzystuje się je przy wszelkiego rodzaju prac konstrukcyjnych, wykonaniu dachów oraz przy pracach zbrojeniowych.
- Prace instalacyjne i montażowe: Podnośniki koszowe są używane do montażu różnych elementów tj. płyty elewacyjne, okna, systemy rynnowe, systemy wentylacyjne i klimatyzacje, instalacje elektryczne, instalacje alarmowe, systemy p.poż., oświetlenie wewnętrzne, a także inne montaże np. linii produkcyjnych, systemów fotowoltaicznych w nowych zakładach.
- Prace konserwacyjne i remontowe: Podnośniki koszowe są wykorzystywane do prac konserwacyjnych i remontowych, które wymagają dostępu do trudno dostępnych miejsc, mowa tutaj o elewacjach budynków, fasadach, czy konstrukcje stalowe.
- Prace malarskie i renowacyjne: Podnośniki koszowe są używane podczas prac malarskich i renowacyjnych, szczególnie przy malowaniu wysokich pomieszczeń, np. kościołów.
- Instalacja i konserwacja konstrukcji reklamowych oraz reklam: Podnośniki koszowe są również używane do instalacji konstrukcji reklamowych, konserwacji dużych billboardów oraz reklam na wysokościach.
- Prace związane z drzewami: W przypadku dużych projektów budowlanych, podnośniki koszowe mogą być używane do przycinania/wycinania drzew i usuwania gałęzi, które mogą stanowić zagrożenie dla pracowników lub utrudniać prace na terenie przy budynku.
- Prace związane z liniami energetycznymi: Podnośniki koszowe są używane do instalacji, konserwacji i naprawy linii energetycznych oraz wewnętrznych systemów oświetlenia i telekomunikacji na inwestycjach osiedlowych.
- Prace rozbiórkowe i demontażowe: Warto dodać, że zarówno jak w przypadku wszelkiego rodzaju montaży podnośniki koszowe wykorzystywane są na budowach także do demontaży konstrukcji oraz instalacji.
- Inspekcje i kontrole: Z pomocą podnośników koszowych dokonuje się przeglądów technicznych, odbiorów oraz inspekcji budynków.
Podnośniki koszowe umożliwiają bezpieczny dostęp do różnych miejsc podczas wznoszenia, wykańczania, inspekcji, remontów oraz rozbiórki budynków. Mogą być używane do podnoszenia pracowników, narzędzi i materiałów na wysokość, co ułatwia wykonywanie precyzyjnych czynności na wysokościach. Są niezastąpione podczas wykonywania wszelkich prac na zewnątrz i wewnątrz budynków. Umożliwiają dostęp do trudno osiągalnych dla innego sprzętu miejsc. Podnośniki koszowe umożliwiają naszym pracownikom bezpieczne i skuteczne wykonanie wszelkich zadań na budowach!
Wynajem podnośników koszowych
Wynajem podnośników koszowych to doskonała opcja, pozwalająca na ułatwienie wielu prac budowlanych bez konieczności inwestycji we własne urządzenie. Polskie firmy zachęcamy do skorzystania z oferty naszej krajowej wypożyczalni podnośników AA Herkules. Oferta wynajmów jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb klienta, a flota firmy składa się z kilkuset podnośników koszowych prawie każdego rodzaju. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu na stronie podnosnikikoszowe.pl