Nietypowe profile PVC do okien, czyli jakie?

Podziel się:

Jakie okna montuje się najczęściej? Jedno- lub dwuskrzydłowe o kwadratowym albo prostokątnym kształcie. Nie znaczy to jednak, że nie można kupić okrągłych, półokrągłych lub trapezowych profili okiennych. Wielu producentów wykonuje na zamówienie również okna o niecodziennych kształtach. A czy takie profile spełniają aktualne normy termoizolacyjne?

Każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych jest w stanie wyprodukować np. okna o prostokątnym kształcie, z dwoma skrzydłami, z których jedno będzie funkcjonalne – rozwierno-uchylne, a drugie nieotwierane. Wszyscy mają w swojej ofercie także przesuwne profile PVC do drzwi balkonowych albo świetliki dachowe. Jednak nie wszędzie da się zamówić okna o nietypowych kształtach.

Nietypowych, czyli jakich?

Jakie kształty mogą mieć profile PVC do okien?

Tak naprawdę dowolnych. Profile PVC do okien mogą być okrągłe, półokrągłe, trapezowe lub trójkątne. Czasami spotyka się również okna prostokątne zwieńczone łukiem – te wpisują się w styl tradycyjnego budownictwa albo trójkątem – te montuje się np. w nowoczesnych stodołach, żeby uzyskać efekt szklanej ściany.

Niektórym klientom zależy na tym, żeby pod sufitem znalazło się kilka okrągłych okien o różnych wymiarach, inni wybierają modele z ostrymi łukami na górze, a jeszcze inni łączą okna trójkątne z tradycyjnymi drzwiami balkonowymi.

W zasadzie ograniczenie stanowią wyobraźnia, kwestie technologiczne i finansowe. Okna o nietypowych kształtach kosztują zazwyczaj sporo więcej niż standardowe. Nie da się jednak powiedzieć, o ile są droższe, ponieważ ostateczna wycena zależy od kształtu, wielkości i rodzaju okuć, które trzeba zastosować.

Poza tym należy pamiętać, że producent profili PVC do okien będzie potrzebował więcej czasu na realizację zlecenia wtedy, gdy zamówi się owalne okna niż wtedy, gdy kupi się wersje prostokątne czy kwadratowe.

Czy okna o nietypowych kształtach można otwierać?

Wielu klientów zastanawia się nad oknami o niestandardowych kształtach, ale obawia się, że nie będzie można ich otworzyć. Czy rzeczywiście nietypowe profile się nie otwierają? To zależy od ich kształtu i rozmiaru. Zazwyczaj bez większych problemów da się zastosować okucia rozwierno-uchylne w oknach o prostokątnej podstawie i łuku na górze, ale w przypadku modeli trójkątnych przeważnie nie jest to możliwe. Wtedy montuje się okna typu fix, czyli nieotwierane.

A co z oknami okrągłymi? Te o większej średnicy można otwierać do połowy, ale wówczas szyba nie tworzy jednej tafli, na czym zależy części klientów.

Czy nietypowe profile okienne spełniają normy?

Niektórzy obawiają się również, że nietypowe profile okienne nie będą spełniać podstawowych norm termoizolacyjnych. W praktyce każde z produkowanych okien musi gwarantować odpowiedni poziom ochrony przed stratami ciepła, a współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw nie jest niższy niż w przypadku standardowych modeli z tymi samymi typami profili i identycznymi szybami.

Kiedy nietypowy kształt to za mało

Na koniec warto jeszcze dodać, że nietypowe okna mogą mieć nie tylko ciekawe kształty, lecz także kolory. Jeśli do elewacji najbardziej pasowałyby profile w czarnym, matowym kolorze albo wręcz przeciwnie czerwone lub zielone, takie również da się zamówić. Na rynku dostępne są okna z okleinami jednobarwnymi strukturalnymi, metalicznymi – np. srebrne oraz z okleinami drewnopodobnymi.

Na pytania na temat okien w nietypowych kolorach może odpowiedzieć producent profili PVC do drzwi i okien, firma Gealan: https://www.gealan.de/pl/

Podobne artykuły