Fotowoltaika z pompą ciepła

Podziel się:
fotowoltaika i pompa ciepła

Inwestycja w fotowoltaikę z pompą ciepła jest nie tylko skuteczna, ale również ekologiczna. Pozwala znacznie obniżyć koszty dotyczące miesięcznych opłat za energię.

Jakie urządzenia mogą być zasilane z instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika zbudowana jest przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych oraz inwertera zwanego falownikiem.

Za pomocą instalacji fotowoltaicznej gospodarstwa domowe są w stanie produkować darmowy prąd bezpośrednio ze słońca. Taka energia tak samo jak prąd z sieci ma możliwość dostarczania jej do wszystkich urządzeń stosowanych w danym gospodarstwie. Prąd z instalacji fotowoltaicznej jest taki sam jak prąd sieciowy. Im więcej energii wytarzanej przez instalację będzie zużywała dana osoba, tym duże zalety ekonomiczne przyniesie inwestycja w fotowoltaikę.

Podejmując decyzję na montaż paneli fotowoltaicznych, użytkownik ma również możliwość zaplanowania w mieszkaniu montażu sprzętów, których wcześniej z obawy na duże koszty prądu nie posiadał. Takie urządzenia to na przykład systemy klimatyzacji, oczyszczania powietrza lub też urządzenia zdalnego sterowania domem (smart home).

Fotowoltaika z użyciem pompy ciepła

Kiedy dana osoba ma zamiar przeprowadzić gruntowny remont mieszkania, powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę instalacje tak zwanego niskotemperaturowego źródła ogrzewania, którym jest pompa ciepła. Jest ona nowoczesnym, a także przyjaznym środowisku urządzeniem. Pobiera ciepło bezpośrednio z otoczenia, którym jest grunt, powietrze albo też woda. Tak wygenerowane ciepło jest potem przekazywane do instalacji centralnego ogrzewania albo też ciepłej wody użytkowej.

Instalacja pompy wiąże się z wysokimi kosztami za urządzenie i montaż. Jednak w porównaniu z pozostałymi źródłami grzewczymi, pompy ciepła pozwalają uzyskać najniższe koszty eksploatacyjne. Tego rodzaju sprzęt jest komfortowy w codziennym używaniu. Jego obsługa polega na ustawieniu regulatora, a także dostosowaniu pracy sprzętu do potrzeb użytkowników.

pompa ciepła i fotowoltaika

Pompy ciepła to także urządzenia wielofunkcyjne, które umożliwiają oprócz ogrzewania powierzchni także przygotowanie ciepłej wody oraz chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Pompy ciepła są coraz częściej stosowane zamiast tradycyjnego ogrzewania.

W związku z tym iż pompy ciepła wymagają energii elektrycznej, montaż tego rodzaju urządzenia z fotowoltaiką jest idealnym rozwiązaniem. W ten sposób obniża się koszty ogrzewania domu, wykorzystując prąd produkowany przez instalację.

Fotowoltaika a ogrzewanie

Fotowoltaika z pompą ciepła umożliwia wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej.

Prąd, który jest produkowany za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest tanim źródeł energii. Dlatego też wiele osób inwestując w urządzenia fotowoltaiki decyduje się również na pompy ciepła.

Pompy ciepła to forma elektrycznego ogrzewania. Dużą zaletą ogrzewania elektrycznego jest przede wszystkim fakt, że nie wymaga ono budowy kompleksowej instalacji grzewczej. W związku z tym każdy budynek, można ogrzać z wykorzystaniem tego typu sprzętu albo też kotła elektrycznego. Idealnym rozwiązaniem jest tutaj właśnie połączenie systemu z fotowoltaiką. W przypadku bardzo energochłonnych mieszkaniach, ogrzewanie elektryczne albo też pompa ciepła z fotowoltaiką będzie wymagać dużej mocy. 

Aby pokryć energię potrzeba instalacji fotowoltaicznej o dużej mocy. To wymaga także znacznej przestrzeni na dachu, gruncie. To także znaczne koszty inwestycyjne. W związku z tym w budynkach niedocieplonych, gdzie jest potrzebne duże zużyciu energii, pompy ciepła albo ogrzewanie elektryczne są rzadko spotykane.

Podobne artykuły