Jak czyścić kryształowe żyrandole?

Podziel się:

Kryształowe żyrandole – dawniej synonim przepychu i bogactwa, dziś zdobią pomieszczenia w niejednym domu. Ich luksusowy wygląd przyciąga wzrok, a blask pryzmatów tworzy spektakularne efekty świetlne na ścianach, nadając im tym samym nowego wydźwięku. Niestety, im bardziej zaniedbany żyrandol, tym będzie dostarczał słabszych doznań wizualnych. Dlaczego więc pozwolić by coś, za co zapłaciliśmy niemałe pieniądze, z biegiem czasu traciło na wartości? W poniższym artykule podpowiadamy, jak czyścić kryształowe żyrandole, by odzyskały swój dawny blask.

Rutynowe czyszczenie kryształowych żyrandoli

Żyrandol kryształowy jest konstrukcją składającą się głównie z metalowych i szklanych elementów. Czyszczenie ich przy użyciu niewłaściwych technik i produktów może doprowadzić do zmatowienia, zabierając im przy tym blask i połysk – czyli największy atut kryształowych żyrandoli. Jak zatem doprowadzić je do porządku, nie uszkadzając przy tym delikatnych części?

Kurz to największy wróg kryształowych żyrandoli. Najczęściej właśnie on jest głównym sprawcą całego zamieszania. Na szczęście, regularne korzystanie ze specjalnej miotełki do kurzu pozwoli w szybki sposób pozbyć się uciążliwego problemu. Taki prosty zabieg z reguły jest wystarczający, by utrzymać całość w czystości na wiele miesięcy. Jeśli jednak stopień zabrudzenia jest już bardziej poważny, a korzystanie z miotełki do kurzu nie przynosi oczekiwanych rezultatów, czas przeprowadzić gruntowne czyszczenie naszego żyrandola.

Żyrandol kryształowy – czyszczenie konstrukcji

Gruntowne czyszczenie naszego kryształowego żyrandola warto rozpocząć od zdjęcia go z sufitu i demontażu żarówek. Oddzielenie od siebie poszczególnych elementów ułatwi cały proces i pozwoli dotrzeć do nawet najtrudniejszych zakamarków. 

Mycie konstrukcji wymaga dobrania odpowiedniego środka do rodzaju metalu, z którego została wykonana. Do elementów chromowanych z reguły wystarczy ciepła woda z mydłem lub delikatnym płynem do mycia naczyń. Roztwór ten sprawdzi się również w przypadku kutego żelaza. By zachować jego perfekcyjny wygląd, warto po skończonym czyszczeniu natrzeć je woskiem pszczelim. Z kolei do mycia mosiądzu wystarczy mieszanina wody z octem.

Czyszczenie metalowej konstrukcji warto zakończyć zabiegiem polerowania. W tym celu można użyć miękkiej szmatki nasączonej niewielką ilością roztworu wody i octu. Polerowanie pozwoli pozbyć się nieestetycznych zacieków, a także zabezpieczy całość przed matowieniem.

Jak wyczyścić kryształy?

Po dokładnym wyczyszczeniu konstrukcji żyrandola, pora przejść do najważniejszego etapu – mycia kryształów. By to zrobić, możemy wykorzystać zimną wodę z dodatkiem łagodnego detergentu, a następnie z pomocą miękkiej szmatki przetrzeć nasze szklane elementy. Drugim, nieco prostszym i szybszym sposobem jest skorzystanie z dedykowanego płynu do czyszczenia kryształów. Wystarczy nim spryskać wybrane elementy, a specjalna formuła preparatu zbierze z nich cały brud i wraz z kapiącym środkiem – zrzuci go na ziemię. Opcja ta nie wymaga dużych nakładów wysiłku, a przynosi niesamowite rezultaty.

Gdy upewnimy się, że wszystkie elementy są suche, możemy ponownie zmontować i powiesić nasz kryształowy żyrandol. Tak wyczyszczony będzie sprawiał wrażenie nowego oraz, co najważniejsze – z dumą zdobił pomieszczenie.

Podobne artykuły