Odświeżanie wnętrz w domu czy mieszkaniu nierozłącznie wiąże się z malowaniem ścian i sufitów. Nie ma nic prostszego na szybką odmianę pokoju, niż wybranie innego wiodącego koloru w jego aranżacji. Jak poprawnie korzystać z farb lateksowych i dlaczego warto się na nie decydować? Czy farbę lateksową można rozcieńczyć?
- Farba lateksowa – zalety i zastosowanie
- Czym można rozcieńczać farby lateksowe?
- Dlaczego rozcieńcza się farbę lateksową?
- O czym pamiętać korzystając z farby lateksowej do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń?
Spis treści
Farba lateksowa – zalety i zastosowanie
Farby lateksowe są jednym z najchętniej wybieranych odmian farb przeznaczonych do wykorzystania w pomieszczeniach – na przykład mieszkaniach czy domach. W ich skład, poza pigmentem i bazą, wchodzi także żywica, dzięki której posiadają one swoje wyjątkowe właściwości. Dodatkowo również farbę lateksową można wzbogacić, na przykład poprzez dodatki zapobiegające powstawaniu pleśni i grzybów. Jedną z największych zalet farb lateksowych jest fakt, że można zetrzeć zabrudzenia z powierzchni ściany bez ryzyka, że zejdą one razem z kolorem.
Czym można rozcieńczać farby lateksowe?
Farby akrylowe i emulsyjne zazwyczaj rozcieńcza się przed rozpoczęciem malowania, z wielu powodów. Dzięki temu łatwiej jest pracować z produktem, staje się on bardziej wydajny, a sam wałek nie pozostawia smug podczas pracy. W przypadku farb lateksowych nie ma potrzeby wykonywania tej czynności, ponieważ produkt jest od razu gotowy do użycia. Przed malowaniem powinniśmy po prostu dokładnie wymieszać zawartość puszki. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu uznamy, że farba jest zbyt gęsta, możemy ją rozcieńczyć z wykorzystaniem odpowiedniej substancji – wody pitnej. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej sprawdzić instrukcję rozcieńczania dostarczoną przez producenta farby.
Dlaczego rozcieńcza się farbę lateksową?
Rozcieńczanie farby lateksowej może okazać się koniecznością w przypadku pracy z określonymi materiałami, jak na przykład z włóknem szklanym. Jeżeli na ścianie znajduje się tapeta wykonana z tego tworzywa, rozcieńczenie produktu może okazać się koniecznością. Pamiętajmy, że właściwości farby nie ulegną zmianie po tym zabiegu – musimy jednak zwrócić uwagę, aby nie przesadzić z ilością rozcieńczalnika. Zdecydowanie prościej jest dodawać wodę w niewielkiej ilości do uzyskania pożądanej gęstości, niż później głowić się, co zrobić ze zbyt rozrzedzoną farbą.
O czym pamiętać korzystając z farby lateksowej do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń?
Zanim zaczniemy malować, musimy najpierw przygotować pomieszczenie, które ma zostać poddane odświeżeniu. Wynieśmy wszystkie sprzęty i meble, szczególnie te, które zasłaniają ściany. Następnie wykorzystując taśmę malarską zabezpieczmy te fragmenty, które mają pozostać niezmienione. Jeżeli ściana nie była wcześniej gruntowana, będziesz musiał wykonać ten proces zanim zaczniesz malować. Emulsje lateksowe nie zawierają związków, które mogłyby się ulatniać w czasie pracy, nie musisz więc martwić się o maskę i inne formy ochrony dróg oddechowych. Po zakończonej pracy opuść pomieszczenie i pozwól ścianom wyschnąć we własnym tempie.
Farba lateksowa to chętnie wybierana opcja do malowania wnętrz – ścian i sufitów. Pracując z nią zwykle nie ma potrzeby wykonania niczego więcej ponad dokładne rozmieszanie zawartości puszki, jednak czasem możemy potrzebować nieco farbę rozcieńczyć. W takiej sytuacji róbmy to ostrożnie, najlepiej stosując się do zaleceń i wskazówek producenta.