Top 5 schematów kolorów do małych kuchni

Podziel się:

Szukając farby do kuchni o niewielkim metrażu, na pewno zastanawiasz się, jakie kolory pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Co ciekawe, wcale nie musisz decydować się jedynie na odcienie bieli. Głęboki granat, plażowy żółty, a nawet kolory podstawowe możesz z powodzeniem wykorzystać do personalizacji małych kuchni. Jeśli to możliwe, barwy powinny w takim przypadku wiązać kuchnię z sąsiednimi przestrzeniami, co spowoduje, że niewielkie pomieszczenie wyda się wszystkim o wiele bardziej przestronne. Przygotowaliśmy 5 ciekawych schematów kolorów!

1. Granatowy i jasny biały

Posiadanie małej kuchni wcale nie oznacza, że musisz trzymać się z daleka od ciemnych kolorów. Z powodzeniem możesz je wykorzystać w swoich wnętrzach. Warto jednak odpowiednio zaplanować aranżację z mocniejszymi, nasyconymi barwami. Aby uniknąć wrażenia przytłoczenia w ciasnej przestrzeni, używaj oszczędnie głębokich tonów, takich jak granat i dodaj do wystroju charakterystyczny kontrast – w tym przypadku dużą ilość jasnej bieli. Pierwsza z wymienionych barw świetnie sprawdzi się np. na dolnych szafkach, a biel na ścianach i górnej części zabudowy.

2. Zieleń i ciepła biel

Kolory zaczerpnięte prosto od Matki Natury są zawsze doskonałym wyborem. W małych kuchniach tworzą wyjątkowo orzeźwiające zestawienia. Zacznij od bazy utrzymanej w ciepłej bieli – pomaluj nią ściany, a następnie dodaj głębię pomieszczeniu, stosując intensywnie zielone farby do kuchni np. na szafkach. Całość uzupełnij naturalnym drewnem – utworzy ono piękny akcent kolorystyczny, który zachowuje naturalny charakter. Takie odcienie dodają ciekawego kontrastu, nie sprawiając przy tym, że mała kuchnia wydaje się ciemna.

3. Czerwony i szary

Odcienie czerwieni to dobry wybór do kompaktowych pomieszczeń. Ten żywy kolor pobudza apetyt i dodaje energii do gotowania. W połączeniu z chłodnymi odcieniami szarości i błyszczącymi metalicznymi powierzchniami nada małym kuchniom elegancki, nowoczesny wygląd. Warto przy tym zastosować nieco elementów, odbijających światło – np. oprawy ze stali nierdzewnej.

4. Żółty i biały

Żółte farby do kuchni to od dawna doskonały wybór. Niezależnie od tego, czy barwa ta jest używana na ścianach, czy na szafkach, ocieplający atmosferę odcień sprawdza się doskonale. Oferuje radosne powitanie o poranku i rozświetla wnętrze wieczorami. Żółte ściany świetnie podkreślą białe szafki i odwrotnie – białe ściany będą doskonałym tłem dla żółtej zabudowy. Całość warto uzupełnić czarnymi akcentami, by dodać aranżacji nieco eleganckiego charakteru.

5. Czarny i biały

Kontrastowe połączenie czerni i bieli to ponadczasowe zestawienie kolorów do każdej przestrzeni. Umiejętnie wykorzystane, spełni swoją rolę także w kompaktowej kuchni. Ściany w kolorze jasnej lub złamanej bieli optycznie powiększą wnętrze, jednocześnie podkreślając szafki pomalowane na czarno. Dla odważnych dobrym wyborem może być również podłoga w szachownicę. Czarno-białe akcenty kuchenne służą jako uniwersalne tło, na którym pięknie prezentują się naczynia, armatura i akcesoria w niemal każdym kolorze.

Podobne artykuły