Czy można położyć gładź szpachlową na farbę?

Podziel się:
gładź szpachlowa na farbę

Od dawna znany jest fakt, że budowanie od podstaw jest prostsze od renowacji. Dotyczy to również odnawiania ścian, które są pokryte starymi powłokami wykończeniowymi, a nierzadko będącymi w złym stanie technicznym. Czy w takim wypadku nakładanie nowoczesnej gładzi szpachlowej bezpośrednio na farbę na ścianie jest w ogóle możliwe? Owszem, ale w dużej mierze jest to uzależnione od jakości podłoża i na pewno nie można do tego przystąpić z marszu.

Usuwać starą powłokę, czy nakładać gładź szpachlową na farbę?

Wymagające remontu podłoża są w różnym stanie i najczęściej powłoki pokrywające ściany są po prostu usuwane. Chodzi przede wszystkim o tapety oraz farby i z tym pierwszymi nie ma żadnych dylematów. Tapety muszą być zdjęte bezwzględnie i nie ma znaczenia, jak dobrze przylegają do podłoża. Farby natomiast dają możliwość postąpienia z podłożem na dwa sposoby.

Jeżeli stara warstwa farby jest złuszczona, czyli odparzona albo odchodzi płatami, jedynym wyjściem jest jej usunięcie. Jakikolwiek pozostawiony luźny fragment starej powłoki farby na ścianie spowoduje, że nawet najlepsza gładź nie będzie miała przyczepności. W drugim wypadku, gdy owa powłoka malarska dobrze przywiera do podłoża, etap jej usuwania można pominąć. Wbrew pozorom wcale nie jest to przypadek rzadki, ponieważ farby emulsyjne i olejne często dobrze trzymają się podłoża.

Przyczepność farby do podłoża jest przy tym całkiem łatwo sprawdzić. Należy w odległości ok. 4-5 mm od siebie naciąć farbę na krzyż w dwóch miejscach, nakleić na nie taśmę malarską, a następnie szybko ją zerwać. Pozostanie na ścianie starej powłoki, a jej nieobecność na taśmie będzie oznaczać przydatność podłoża z farbą do nakładania nań gładzi szpachlowej.

Jak kłaść gładź na farbę

Przygotowanie podłoża do nakładania gładzi na farbę

Jeżeli jesteśmy pewni, że farba jest dobrze związana z podłożem, można przystąpić do przygotowań przed nałożeniem gładzi. W żadnym wypadku nie da się tego aspektu pominąć.

Najprostszym, dawniej stosowanym sposobem było zeszlifowanie powierzchni, co poprawiało przyczepność gładzi. Obecnie chemia budowlana umożliwia rezygnację z tego uciążliwego i pracochłonnego procesu:

  • podłoże trzeba umyć i koniecznie wodą z mydłem malarskim;
  • do zaklejenia wszelkich ubytków konieczna będzie gotowa masa naprawcza. Przed jej położeniem trzeba usunąć wszelkie luźne okruchy, a masa naprawcza posłuży doskonale do wypełnienia szczelin i pęknięć. Bez użycia masy gładź nie będzie w stanie przykryć niedociągnięć i nierówności.
  • podłoże należy następnie zagruntować – może być w tym celu użyty grunt głęboko penetrujacy albo grunt polimerowy uniwersalny.

Od wykonania ostatniej pracy do rozpoczęcia nakładania gładzi musi upłynąć 24 godziny.

Jak kłaść gładź na farbę?

Jeżeli już przygotowaliśmy podłoże i odczekaliśmy stosowny czas, niczym nie będzie się ono technicznie różnić od podłoża wolnego od farby. Nakładanie gładzi można przy tym przeprowadzić zarówno ręcznie, jak i maszynowo, ale przy zastosowaniu metody maszynowej należy do niej dobrać odpowiedni produkt.

Nakładanie gładzi na ścianę to nie tylko technika, ale również jej własności, które muszą zostać dopasowane do chropowatości ścian, czy stopnia nierówności, aby wiedzieć, jak grubą warstwą masy szpachlowej można operować. Dobrze mogą się tutaj sprawdzać nakładane dwiema lub trema warstwami gotowe gładzie polimerowe.

Konstatując, na farbę gładź szpachlową położyć można i odbędzie się to bez szkody dla trwałości, czy estetyki. Warunkiem jest właściwe przygotowanie podłoża i odpowiedni dobór masy szpachlowej do danej powierzchni.

Podobne artykuły