Zmiękczanie i demineralizacja wody w instalacji CO w jednym – poznaj rozwiązania Caleffi!

Podziel się:

Odpowiednio przygotowane medium, czyli uzdatniona woda instalacyjna chroni układ przed zjawiskiem korozji i pojawieniem się kamienia kotłowego. W tym celu firma Caleffi stworzyła kompletne urządzenie, przeznaczone do zmiękczenia i demineralizacji wody w instalacji w jednym. Poznaj jego korzyści i zastosowanie w kontekście zmiękczania i demineralizacji wody w instalacji.

Jakie znaczenie ma twarda woda dla instalacji grzewczej?

Nieodpowiednia jakość wody – w tym przypadku jej twardość, przyczynia się do powstania korozji i tworzenia się osadów w instalacjach grzewczych lub chłodniczych. Na konsekwencje tego typu narażone są instalacje sieci wodociągowej, w której występuje duża zawartość minerałów twardych – głównie soli wapniowych i magnezowych – ale również chloru, wodorowęglanów czy siarczanów. Im bardziej wzrasta zawartość tych minerałów, tym woda jest twardsza. Właśnie wtedy mówimy o występowaniu osadów wapiennych w instalacji. Mogą być one mniej lub bardziej spójne, ze względu na twardość wody.

Drugim czynnikiem jest korozja, która wpływa negatywnie na cały system, a nie tylko na jego poszczególne elementy. Pojawienie się tego zjawiska w danym miejscu układu, może świadczyć o poważniejszym problemie, który będzie dotyczył całego systemu. Przyczyn korozji jest wiele, jednak najbardziej sprzyjającą z nich jest obecność osadów na powierzchniach metalowych. Dlatego zjawisko najszybciej postępuje w instalacjach grzewczych, gdzie szybkość reakcji tlenu z metalami jest proporcjonalna do temperatury.

Jak zapewnić ochronę instalacji przed osadami wapiennymi i korozją?

Aby zapobiec powstawaniu osadów wapiennych oraz powstawaniu korozji, należy zadbać o regularne monitorowanie parametrów wody na zasilaniu i odpowiednio ją uzdatniać. Najczęściej wykonywanymi zabiegami w tym celu zmiękczanie wody w instalacji c.o. oraz jej demineralizacja. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zmiękczanie wody

Proces eliminuje zanieczyszczenia oraz rozwiązuje problem odkładających się osadów, jednak nie wpływa na poziom zasolenia oraz nie zapobiega ryzyku korozji. Dlatego zmiękczanie wody w instalacji c.o. wymaga zastosowania określonych dodatków, w celu zneutralizowania agresywności wody i uniknięcia ewentualnej korozji.

Jak przeprowadzić zmiękczanie wody w domu?

  1. Najpierw niezbędne będzie wykonanie pomiaru twardości wody nieuzdatnionej do napełnienia układu.
  2. Następnie konieczne jest przeprowadzenie płukania i napełniania instalacji wodą zmiękczoną.
  3. Nie można zapomnieć o zastosowaniu inhibitora korozji i osadów, które neutralizują wodę.

Po wykonaniu procesu, należy pamiętać o sprawdzaniu pH wody – np. podczas corocznej konserwacji systemu.

Demineralizacja wody

To bardziej efektywny proces od zmiękczania wody – stosowany jedynie w układach grzewczych zamkniętych. Demineralizacji wody w instalacji c.o nie tylko skutecznie eliminuje jej zasolenie, ale wpływa również na przewodność elektryczną, zmniejsza ryzyko korozji i zapobiega tworzeniu się osadów wapiennych.

Jak przeprowadzić proces demineralizacji wody?

Proces ten w zasadzie przebiega tak samo jak w przypadku zmiękczania wody. Jednak na etapie płukania i napełniania instalacji, używamy dwóch typów żywicy – czyli wody zdemineralizowanej. Po 8 – 12 tygodniach pracy instalacji należy skontrolować poziom pH. Jeśli wynik jest niepoprawny, wymagana jest jego regulacja.

Po odpowiednio przeprowadzonej demineralizacji, woda powinna charakteryzować się wysokim stopniem czystości, niską przewodnością elektryczną oraz zrównoważonym pH, które po krótkim czasie stabilizuje się do wartości 7-9.

Seria 580 – urządzenia do uzdatniania wody od firmy Caleffi

Marka Caleffi opracowała innowacyjne oraz kompletne rozwiązanie przeznaczone do zmiękczenia i demineralizacji wody w instalacji. Jest to automatyczna grupa do uzdatniania wody oraz automatyczny zestaw do napełniania z serii 580, które są zgodne z obowiązującymi przepisami regulującymi normy uzdatniania wody. Przyjrzyjmy się bliżej ich charakterystyce i zaletom.

Automatyczna grupa do uzdatniania wody z serii 508 od Caleffi

To system do uzdatniania wody przeznaczony do montowania na rurze, która doprowadza wodę z sieci do zamkniętych obiegów grzewczych i chłodniczych. Został wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia do prawidłowego uzdatniania wody – m.in. w specjalne urządzenia pomiarowe z czujnikiem przewodności oraz regulator obejścia, który umożliwia nam ustawienie odpowiedniej twardości wody podczas procesu zmiękczania. Zestaw składa się również z kulowego zaworu odcinającego po stronie instalacji oraz zaworu odpowietrzającego i spustowego.

Zalety automatycznej grupy do uzdatniania wody:

  • Jedno urządzenie, które spełnia dwie funkcje – zmiękczanie i demineralizację.
  • Kompaktowe wymiary – jego zastosowanie jest szczególnie rekomendowane w instalacjach, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
  • Obejście do regulacji wody po uzdatnianiu.
  • Możliwość zintegrowania urządzenia z zestawem napełniającym posiadającym kompaktowy izolator przepływów zwrotnych zgodnie z normą EN1717.

Połączenie automatycznej grupy do uzdatniania wody z zestawem do napełniania instalacji

W celu osiągnięcia jak najwyższej jakości medium, firma Caleffi w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie rekomenduje wyposażenie automatycznej grupy do uzdatniania wody dodatkowo w automatyczny zestaw do napełniania instalacji, na który składają się:

  • dwa zawory odcinające,
  • filtr siatkowy,
  • izolator przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia typu BA,
  • automatyczną jednostkę napełniają.

Zestaw przeznaczony jest do montowania na rurach doprowadzających wodę, do zamkniętych instalacji grzewczych z sieci, gdzie pełni funkcję stabilizacji ciśnienia w systemie oraz w razie potrzeby – automatycznego uzupełniania wody. Natomiast izolator przepływów zwrotnych powstrzymuje przedostawanie się zanieczyszczonej wody z zamkniętego obiegu grzewczego ponownie do sieci wodociągowej. Reasumując – specjalny łącznik gwarantuje bezpośrednie połączenie z systemem do uzdatniania wody, w ten sposób tworząc jedną linię napełniania.

Aby uchronić ją przed kamieniem kotłowym i korozją, medium w instalacji powinno być jak najwyższej jakości. Obecnie coraz więcej producentów wymaga napełniania układu wodą uzdatnioną – w przeciwnym razie musimy liczyć się z ryzykiem utraty gwarancji. Zastosowanie serii 580 – automatycznej grupy do uzdatniania wody od firmy Caleffi to gwarancja zachowania wydajności i sprawności instalacji przez wszystkie lata jej pracy, co bezpośrednio wpływa na mniejsze zużycie energii przy niewielkim wpływie na środowisko oraz niższe rachunki za ogrzewanie.

Podobne artykuły