Jak podzielić pokój dziecka na strefy?

Podziel się:

Podczas urządzania lub remontu mieszkania warto zastanowić się nad taką aranżacją pokoju dziecięcego, która bierze pod uwagę zastosowanie trzech stref. Taki pomysł z pewnością ułatwi życie wam i waszym dzieciom!

Czym są strefy w pokoju dziecięcym?

Podział pokoju dziecięcego na strefy zakłada utworzenie w nim przestrzeni przeznaczonych na naukę, sen i zabawę. Wydaje się niemożliwe w małym pokoiku, ale nic bardziej mylnego! Wszystko jest kwestią odpowiedniego rozplanowania i kreatywności. Do realizacji takiego przedsięwzięcia przydadzą się pudła na zabawki, wygodne pufy i poduszki, mała lampka nocna emitująca delikatne światło i oczywiście wygodne biurko i krzesło dla ucznia. W ofercie sklepów meblowych są dostępne biurka i łóżka, które rosną wraz z dzieckiem, dzięki czemu nie będzie trzeba ich co kilka lat wymieniać.

Dlaczego warto stosować zasadę 3 stref?

Pewnie zadajecie sobie pytanie „Jak stworzyć takie strefy w małym pokoju? To niemożliwe!”. Wszystko jest możliwe! Oczywiście dużo więcej możliwości daje nam duży pokój dziecięcy, ale i w niewielkim pokoiku możemy utworzyć strefy. Taki podział ma wiele zalet:

Zobacz także: Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?

Ułatwia dbanie o porządek

Dla dziecka cały jego pokój jest jedną wielką strefą zabawy, w której cały czas panuje bałagan. Gdy wydzielimy w pokoju miejsce na zabawę, to nie dość, że zmniejszy się przestrzeń na nieporządek, to łatwiej będzie nam i dziecku ją sprzątać. Pomoże ustawienie półek z przezroczystymi pojemnikami na zabawki, tak aby dziecko wiedziało gdzie są jego rzeczy i mogło samo po sobie sprzątać. Aby ułatwić mu zadanie, możemy nakleić na pudełka naklejki przedstawiające jego zawartość, np. klocki, lalki, pluszaki itd.

Zapewnia lepszy sen

Strefa snu pozwala się dziecku łatwiej wyciszyć i zasnąć po emocjonującym dniu. Dobrze jest zastosować w tej strefie ciemne barwy, które działają odprężająco.

Pomaga się skupić na nauce

Nic nie motywuje małego ucznia do pracy bardziej, niż duże, posprzątane biurko. Gdy wydzielimy osobną strefę tylko do nauki, to dziecko już siadając przy biurku będzie bardziej skupione i gotowe do odrabiania lekcji. Dbajmy o porządek w tym miejscu, tak aby nic nie rozpraszało naszego malucha. Najlepiej ustawić biurko pod oknem, tak aby było doświetlone naturalnym światłem.

Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu

Podział pokoju dziecięcego – trzy strefy aktywności

Poniżej przedstawiamy propozycje aranżacji poszczególnych stref:

Strefa nauki i zabawy

To miejsce powinno być najlepiej oświetlone w całym pokoju, żeby maluch mógł do woli rysować, malować i odrabiać lekcje przy dobrym świetle. Przyda się też dużo miejsca do swobodnego skakania, tańczenia i innych dziecięcych aktywności. Warto postawić w tej strefie szafy i półki na zabawki oraz dużą pufę, na której będzie mógł usiąść nasz milusiński i jego przyjaciele.

Strefa snu

Łóżko powinno znajdować się możliwie daleko od okna i drzwi. Zwłaszcza w starszych budynkach okna mogą nie być do końca szczelne i dziecko będzie spało w przeciągu, natomiast spanie blisko drzwi odbiera potrzebną dzieciom intymność. Najlepiej tak ustawić łóżko, by przynajmniej od dwóch stron było osłonięte ścianą – od strony głowy i z boku.

Podobne artykuły