Jak wyciszyć mieszkanie?

Podziel się:
akustyka pomieszczenia

Dźwiękoszczelność – Jak wyciszyć mieszkanie, włączając w to ściany, sufity i podłogi?

Przewodnik po izolacji akustycznej w Twoim domu i różnych dostępnych materiałach dźwiękochłonnych, które pomogą Ci stworzyć dźwiękoszczelną przestrzeń życiową. Ten projekt ma na celu pokazanie, jak wygłuszyć ściany, sufity i podłogi oraz dostarczyć informacji, w jaki sposób wygłuszyć dom, w tym rodzaje materiałów, aby powstrzymać hałaśliwych sąsiadów, którzy wytwarzają hałas zakłócający życie.

Dźwiękoszczelność jest dziedziną dość techniczną i specjalistyczną i nie ma zbyt wielu firm, które są w stanie to zrobić. Poprosiliśmy specjalistów, aby pomóc w przygotowaniu tego projektu dzięki czemu możemy zapewnić, że otrzymasz potrzebne informacje od ekspertów handlowych, którzy faktycznie pracują w branży izolacji akustycznej.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Dlaczego potrzebujemy dźwiękoszczelności: Jak dźwięk przechodzi przez ściany, podłogi i sufity?

Dźwięk jest formą energii. Im więcej energii wytwarzanej w jednym miejscu, tym większy efekt, jaki energia będzie miała w innym, jeśli zostanie tam dopuszczona.

Przykład: Wystrzelić groszek z katapulty = Energia wydalona. Dostaniesz trafiony groszkiem = Energia otrzymana!

Im bardziej elastyczna katapulta jest rozciągnięta, tym większa siła dostarczana do grochu i przez niego, tym bardziej boli, gdy trafia w cel. Groch jest tu jak dźwięk – im więcej hałasu, który powstaje, tym głośniejszy będzie w punkcie, w którym go odbierzesz lub usłyszysz. Do tej pory wszystko jest dość proste.

Jeśli możesz zatrzymać wystrzeliwanie grochu (lub hałas), istnieją trzy sposoby na zatrzymanie go:

  • Załóż coś bardzo grubego lub gęstego, a wtedy groch odbije się. Możesz poczuć wgniecenie tam, gdzie uderzył, ale jego efekt zostanie zredukowany. Dzieje się tak dlatego, że energia wytwarzana przez groszek będzie pochłaniana i szybko odbijana przez gęsty materiał i nie wystąpią żadne wibracje, które pozwoliłyby energii (i bólu) rozprzestrzeniać się w organizmie. To samo dzieje się, jeśli zamkniesz drzwi pomiędzy sobą a dźwiękiem i będzie go blokował, przynajmniej w części.
  • Noś coś bardzo grubego i miękkiego, moc grochu znów zostanie wchłonięta przez miękkość. Możesz nadal odczuwać groch, ale siła zostanie znacznie zmniejszona. To samo dzieje się z dźwiękiem, gdy włożysz głowę pod poduszkę – dźwięk jest stłumiony.

Te same zasady można zastosować do dźwięku. Niestety jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ różne częstotliwości (basy itp.) dźwięku wytwarzają różne energie i wymagają nieco innego podejścia. Jeśli wrócimy do analogii grochu, bardzo ostrego, małego i ostro zakończonego groszku dostarczanego z dużą ilością energii, to może on przebić ochronę, podczas gdy większy, bardziej płaski pocisk by tego nie zrobił. Groch olbrzymi zrobiłby inny rodzaj uszkodzenia, ale potrzebujesz ochrony przed obydwoma. W ten sam sposób należy chronić swój dom zarówno przed dźwiękami o wysokiej jak i niskiej częstotliwości.

Istnieją dwie główne opcje kontroli dźwięku, chociaż są one dostępne w wielu wariantach:

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Pasywna absorpcja dźwięku – izolacja akustyczna

Gdy dźwięk przechodzi przez materiały przeznaczone do pochłaniania dźwięku, takie jak izolacja z wełny mineralnej lub pianki akustycznej, fale dźwiękowe nie mogą przechodzić bezpośrednio przez materiał, ponieważ są one zmuszone do wielokrotnej zmiany kierunku przepływu. Są one znane jako „materiały dźwiękochłonne”. Fale dźwiękowe są zmuszone do pokonywania większych odległości wzdłuż luźnych włókien materiału, wielokrotnie zmieniając kierunki, aby całkowicie przejść przez materiał absorpcyjny. Za każdym razem, gdy fale dźwiękowe zmieniają kierunek, część energii jest pochłaniana i zamieniana na ciepło (bardzo małe ilości). Zmniejsza to ilość energii dźwiękowej i tam ilość dźwięku, który można usłyszeć.

Dźwięk o niskiej częstotliwości (bas) przemieszcza się znacznie dalej niż dźwięk o wysokiej częstotliwości, ponieważ łatwiej jest poruszać się wokół barier, jeśli ma się taką możliwość. Dlatego też można usłyszeć grzmot z daleka. Jeśli mieszkasz gdziekolwiek w pobliżu festiwalu muzycznego, to są to odgłosy basu, które słyszysz przez dłuższy czas, im dalej jesteś. Dzieje się tak dlatego, że amplituda fali dźwiękowej jest większa.

Bariery dźwiękochłonne

Gdy za pochłaniaczem znajduje się powierzchnia odbijająca dźwięk (np. ściana), energia akustyczna, która przechodzi przez pochłaniacz, będzie odbijana z powrotem i ponownie przez pochłaniacz. Pochłaniacze działają najlepiej, gdy za nimi znajduje się jakaś powierzchnia odbijająca dźwięk. W przypadku niektórych dźwięków (o niskiej częstotliwości) idealna jest szczelina powietrzna pomiędzy pochłaniaczem a powierzchnią odbijającą lub ścianą.

Dźwięki o niskiej częstotliwości mają mniej energii niż dźwięki o wysokiej częstotliwości i (chociaż podróżują z tą samą prędkością) nie mogą podróżować tak daleko, przez warstwy absorpcyjne, jak dźwięki o wyższej częstotliwości.

Bariera akustyczna może być wykonana z prawie każdego nieporowatego materiału. Ponieważ dźwięk jest energią, skuteczna bariera musi mieć wystarczającą masę (ciężar i gęstość) i niską częstotliwość rezonansową, aby zatrzymać (lub odbijać) tę energię, a nie tylko wibrować z nią. Wraz ze wzrostem poziomu ciśnienia akustycznego wzrasta również moc akustyczna (amplituda i energia). Wysoki poziom mocy akustycznej wzbudzi każdą napotkaną powierzchnię, powodując drgania powierzchni z jej częstotliwością rezonansową, co nieuchronnie powoduje wstrząsy ścian.

Dźwięk o niskiej częstotliwości zawiera więcej energii, ponieważ większa objętość powietrza jest wypierana w celu wytworzenia długich fal związanych z basami i subbasami. Te dźwięki o niskiej częstotliwości łatwo wzbudzają większość popularnych materiałów budowlanych, takich jak drewno i płyta gipsowo-kartonowa o grubości 12,5 mm.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Odporność na hałas i zanieczyszczenie hałasem dla najemców i wynajmujących

Jeśli jesteś lokatorem w domku jednorodzinnym, domku jednorodzinnym lub mieszkaniu i cierpisz z powodu głośnych sąsiadów, złych odgłosów ruchu drogowego lub innych form zanieczyszczenia hałasem, możesz uzyskać pomoc od Landlordzone.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dźwiękach i dźwiękoszczelności w ogóle, na stronach Wikipedii znajdziesz kilka dobrych informacji.

Rozwiązania wygłuszające w domu

W przypadku retrospektywnego wygłuszania, rozwiązaniem na poziomie ogólnym jest modernizacja płyt akustycznych lub pewnego rodzaju warstw akustycznych w celu wygaszenia, odbicia lub pochłonięcia fal energetycznych. Podzieliliśmy ten problem na trzy główne obszary problemowe izolacji akustycznej i zdefiniowaliśmy metody stosowane w celu rozwiązania konkretnych problemów napotykanych w każdej sytuacji. Dla każdej z tych metod można zastosować membranę akustyczną oraz inne wymienione metody.

Jak wyciszyć ściany? Z pomocą przychozdi mata na ścianę!

Pierwszą zasadą redukcji hałasu podczas przechodzenia przez masywne ściany, które mają już dobrą masę, jest dodanie większej masy. Dźwięku znacznie trudniej jest podróżować przez ciasno upakowany (a więc i cięższy) materiał, a masa po prostu tłumi dźwięk. Idealnie byłoby przykryć solidne ściany blachą ołowianą, ale oprócz tego, że byłoby to niewiarygodnie drogie, dekorowanie byłoby koszmarem!

Dodanie gęstej warstwy do masywnych ścian znacznie zredukuje dźwięk, a na rynku są bardzo dobre, gęste płyty gipsowo-kartonowe i inne płyty akustyczne, które mogą w tym pomóc.

Jak dźwiękoszczelne puste przestrzenie, płyty gipsowo-kartonowe i ściany z płyt gipsowo-kartonowych?

Dźwięk uderza w pustą ścianę lub ścianę ze słupkami, a następnie przechodzi przez górną warstwę (płyta gipsowo-kartonowa) do mocowań, które mocują go do słupków lub pionowego drewna w ścianie. Dźwięk następnie wibruje, przechodząc przez dźwięk na drugą stronę ściany. W idealnym świecie można by zdjąć jedną stronę ściany i dodać akustyczną warstwę wełny mineralnej wewnątrz ściany, aby pochłonąć dźwięk. Kiedy kładziemy płytę gipsowo-kartonową z powrotem byłoby wspaniale oddzielić płyty od ćwieków w jakiś sposób, aby powstrzymać wibracje na płycie docierającej do ćwieków.

Odsprzęganie jest możliwe poprzez dodanie pionowych prętów, zwanych pręcikami sprężystymi, do słupków i mocowanie płyt z powrotem na pręty, a nie bezpośrednio na słupki. To izoluje dźwięk od słupków i obniża wibracje przez ścianę. Te pręty są nazywane elastycznymi kanałami.

Pręty sprężyste to cienkie kanały metalowe, które skutecznie izolują płytę gipsowo-kartonową od konstrukcji szkieletowej, eliminując „bezpośredni kontakt” w celu rozproszenia dźwięku, który normalnie byłby przenoszony przez ramę. System ten jest łatwy w montażu i daje doskonałe rezultaty, szczególnie w przypadku stosowania z sufitami podwieszanymi o dużej masie.

Odsprzęganie lub izolowanie powierzchni ściany od jej słupków może powodować pewne problemy z rezonansem, jednak zastosowanie tej metody jest zawsze ulepszane poprzez zastosowanie absorbera akustycznego umieszczonego wewnątrz pustej przestrzeni w ścianie.

Wszystkie powyższe rozwiązania są dostępne tylko wtedy, gdy z przyjemnością rozerwiesz ścianę i stworzysz wszelkiego rodzaju bałagan. Jednakże obecnie istnieją bardzo cienkie materiały zwane barierami obciążonymi masowo, zazwyczaj wykonane z winylu, które mogą być przymocowane do powierzchni istniejącej ściany studyjnej w celu wygłuszania dźwięku. Istnieją również płyty gipsowo-kartonowe, które mogą być mocowane nad istniejącą ścianą w celu stworzenia dalszych barier dźwiękochłonnych. Najlepiej byłoby, gdyby bariera obciążona masą została umieszczona pomiędzy 2 arkuszami akustycznej płyty gipsowo-kartonowej w celu stworzenia jeszcze skuteczniejszej bariery dźwiękowej.

Dźwiękoszczelne ściany, które są puste, takie jak ściana ze stelażem, mogą być trudne do wykonania, a uzyskanie rozsądnego poziomu izolacji zazwyczaj wymaga zastosowania kilku różnych technik, które są stosowane łącznie.

Płyty gipsowo-kartonowe z rdzeniem o większej gęstości,  są koloru niebieskiego lub żółtego i mają większą gęstość niż zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Mają one albo 12,5 lub 15 mm grubości i są dostępne u większości sprzedawców budowlanych.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Jak wykonać wyciszenie sufitu?

Większość sufitów jest budowana w podobny sposób, a zatem przekazuje dźwięk w podobny sposób, jak ściany z pustaków lub płyt gipsowo-kartonowych. Hałas przechodzący przez sufit jest oczywiście przenoszony z podłogi powyżej (patrz podłogi dźwiękochłonne, poniżej), więc odsprzęganie sufitu jest dobrym sposobem na zatrzymanie docierania dźwięku do pokrycia sufitu. Podczas rozprzęgania i dodawania sprężystych prętów (patrz izolacja akustyczna ścian z płyt gipsowo-kartonowych) dobrze jest zapakować izolację z wełny mineralnej w pustkę. Należy jednak pamiętać o umieszczeniu wszystkich kabli elektrycznych w kanale kablowym, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania się okablowania.

Masowo obciążone bariery i inne maty dźwiękochłonne mogą być również mocowane do sufitu, albo w tej samej operacji co zmiana powierzchni sufitu na płytę gipsowo-kartonową, albo prosto na istniejący sufit. Maty dźwiękochłonne mają zazwyczaj grubość około 2 mm i są wykonane z bardzo gęstych materiałów, które po prostu pochłaniają dźwięk w momencie jego uderzenia.

Jeśli masz dostęp do podłogi powyżej, zobacz sekcję dotyczącą podłóg dźwiękoszczelnych, aby cała konstrukcja sufitu i podłogi była jak najbardziej dźwiękoszczelna.

Wyciszenie podłogi

Głównym powodem, dla którego chcemy wygłuszyć podłogę, jest zatrzymanie hałasu dochodzącego z dołu przez podłogę. Jeśli możliwe jest podniesienie podłogi poprzez usunięcie i przeniesienie desek podłogowych, wówczas dodanie akustycznej wełny mineralnej lub akustycznej wełny mineralnej znacznie pomoże w zatrzymaniu hałasu. Wypełnienie szczelin w deskach podłogowych również pomoże, chociaż jest to o wiele bardziej skuteczne w zatrzymywaniu przeciągów niż dźwięku.

Kompozytowa wełna akustyczna o wysokich parametrach akustycznych zapewnia znacznie lepsze osiągi niż normalne produkty dostępne, ponieważ łączy w sobie absorpcję włókien szklanych z gęstą membraną akustyczną, która blokuje dźwięk.

Akustyczna wełna mineralna jest bardzo przydatna w pochłanianiu dźwięku i redukcji hałasu w ścianach działowych i/lub pomiędzy legarami podłogowymi a sufitami, zwłaszcza sufitami podwieszanymi. Gęstość tego materiału jest na ogół co najmniej trzykrotnie większa niż w przypadku standardowej izolacji strychu, dzięki czemu jest on znacznie bardziej efektywny w pochłanianiu dźwięku.

Zobacz także: Wylewka samopoziomująca – jak ją zrobić samodzielnie? Poradnik

Bardzo szybkie i skuteczne rozwiązanie akustyczne, które w efekcie jest podkładem dywanowym. Jest ono również ekonomiczne, ponieważ może być szybko i łatwo zainstalowane przez każdego domowego improwizatora lub majsterkowicza. Zobacz nasz projekt, jak układać dywany i podkład. Wełna redukuje zarówno hałas uderzeniowy, jak i hałas dochodzący z pomieszczenia poniżej.

Cicha podłoga działa najlepiej z wełną akustyczną w pustce podłogowej, ale jest bardzo skuteczna sama w sobie. Jest to wełna wykonana z gęstej warstwy pianki akustycznej pokrytej bardzo gęstą warstwą bariery obciążeniowej o grubości 2 mm.

Jak wygłuszyć akustycznie warsztat, salę muzyczną lub studio nagraniowe?

Jeśli chcesz zmniejszyć hałas w pomieszczeniu, w którym hałas mógł być bardzo uciążliwy, w tym w hałaśliwych sypialniach dla dzieci, specjalne płyty z pianki akustycznej mogą być przyklejone do wszystkich powierzchni. Te akustyczne płyty piankowe są cięte CNC 25kg / m3 pianki o dużej gęstości, która ma otwartą strukturę komórkową dającą optymalne parametry akustyczne.

Jak zatrzymać przemieszczanie się dźwięku wzdłuż rur, kabli i kanałów grzewczych?

Przegrody mogą być montowane w kanałach wentylacyjnych i kominowych, które nie są już używane. Przegrody lub dyfuzory przepuszczają powietrze, ale odbijają lub rozpraszają hałas.

Zastosowanie izolacji akustycznej rur jest doskonałym sposobem redukcji hałasu, który może przemieszczać się przez długie rury i kanały. Niektóre systemy rur i kanałów mogą być bardzo hałaśliwe, a zastosowanie systemu rozdzielacza z pompą wody lub ścieków, może odbijać się w domu. Nawet niektóre systemy wentylacji i wentylacji mogą być hałaśliwe, podczas spłukiwania.

Przydatne jest również oddzielenie otworów wentylacyjnych i kanałów od powierzchni, do której są podłączone. Podobnie jak wstawianie gęstych podkładek (które mogą być wykonane z gęstej pianki, takiej jak mata do jogi).

Materiały i produkty dźwiękochłonne

Istnieje szereg materiałów nadających się do wygłuszania, wiele z nich, o których już wspomnieliśmy, ale tutaj są najczęściej używane. Istnieją specyficzne cechy charakterystyczne i zastosowania dla tych różnych produktów, które są wyjaśnione bardziej szczegółowo tutaj:

Zobacz także: Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Membrana akustyczna o wysokich parametrach akustycznych

2Kg wysokowydajnej membrany akustycznej, która jest bardziej wydajna niż arkusz ołowiu przy blokowaniu transmisji dźwięku. Oszacowana na 22dB i grubości tylko 1,2 mm, jest łatwa w obsłudze, łatwa do cięcia i łatwa w instalacji.

Wysoce wydajna wełna akustyczna

Wysokiej jakości kołdra akustyczna Zapewnia znacznie lepsze osiągi niż standardowe wypełnienia ubytków, ponieważ łączy w sobie absorpcję włókien szklanych z naszą membraną akustyczną w celu zablokowania dźwięku.

Akustyczna wełna mineralna

Akustyczna wełna mineralna jest przydatna jako materiał dźwiękochłonny do wypełnień, ponieważ redukuje hałas unoszący się w powietrzu, szczególnie za ścianami działowymi, pomiędzy legarami podłogowymi i w sufitach podwieszanych. To właśnie gęstość tego materiału sprawia, że jest on o wiele bardziej efektywny w pochłanianiu dźwięku. Zazwyczaj jest ona co najmniej trzy razy większa niż standardowa izolacja strychu; masa standardowej izolacji strychu z włókna szklanego wynosi zazwyczaj tylko około 20 kg/m3 , podczas gdy akustyczna wełna mineralna mieściłaby się w przedziale 100-140 kg/m3.

Cicha podłoga

Jest to system podkładów dywanowych zaprojektowany w celu poprawy zarówno przenoszenia się hałasu powietrznego, jak i uderzeń przez podłogi. Laminowana kompozycja zapewnia maksymalną wydajność przy minimalnej grubości i łączy w sobie doskonałą izolację akustyczną ze wszystkimi zaletami dobrego podkładu dywanowego. Jest szybki i łatwy w montażu, łatwy do wycięcia i ukształtowania. Grubość całkowita wynosi zaledwie 12 mm, co minimalizuje wzrost poziomu podłogi. Jest to produkt, który można stosunkowo łatwo zamontować samodzielnie.

Zobacz także: Projekt dachu – jak wybrać dach odpowiedni do Twojego domu?

Elastyczna belka

To cienki metalowy kanał zaprojektowany w celu znacznej poprawy izolacji akustycznej ścian i sufitów z płyt gipsowo-kartonowych. Kanał skutecznie izoluje płytę gipsowo-kartonową od elementów rusztu, eliminując „bezpośredni kontakt” w celu rozproszenia dźwięku, który normalnie byłby przenoszony przez ramę. System ten jest łatwy w montażu i daje doskonałe rezultaty, szczególnie w przypadku stosowania z sufitami podwieszanymi o dużej masie.

Maty akustyczne

Maty dźwiękochłonne zostały zaprojektowane tak, aby ograniczyć przenoszenie hałasu przez lekkie konstrukcje podłogowe i ścienne. Grubość tylko 2 mm i znowu lepsza niż ołów przy blokowaniu dźwięku.

Podobne artykuły