Żeby przeprowadzić prace budowlane albo remontowe zazwyczaj potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Mowa zarówno o elektronarzędziach, jak i o ciężkich maszynach, bez których wykonanie części robót byłoby niemożliwe. Jednak nie każda firma działająca w branży budowlanej chce kupować maszyny do swojej floty. Część decyduje się na wynajem krótko- lub długoterminowy. Dlaczego?
Jeśli prowadzi się firmę budowlaną lub remontową części sprzętów używa się na co dzień, a części tylko od czasu do czasu. Żeby nie martwić się tym, gdzie przechować ten wykorzystywany rzadziej, można go wynajmować. Wbrew pozorom nie jest trudno znaleźć w swojej okolicy przedsiębiorstwo, które oferuje wynajem maszyn, bo tego typu usługi stają się coraz popularniejsze.
Spis treści
Co można wypożyczyć?
Obecnie można wypożyczyć m.in. duże narzędzia ręczne, w tym stoły do montażu zbrojenia czy maszyny do cięcia blachy, narzędzia spalinowe, w tym zagęszczarki do gruntu i duże agregaty prądotwórcze, elektronarzędzia np. szlifierki kątowe, betoniarki czy pilarki stołowe, sprzęt hydrauliczny – zgrzewarki i zaciskarki do rur, sprzęt pomiarowy i kontrolny, w tym dalmierze czy niwelatory laserowe, a także ciężki sprzęt budowlany np. koparko-ładowarki, frezarki do nawierzchni czy równiarki.
Na ile wypożycza się sprzęt budowlany?
Niektóre sprzęty wynajmowane są wyłącznie na dłuższy okres – powyżej roku, a niektóre także na krótszy – np. na miesiąc, tydzień albo na dobę. Bywa, że w umowie właściciel zastrzega, ile godzin może pracować maszyna w ciągu dnia i za każdą kolejną godzinę nalicza dodatkową opłatę. Zazwyczaj jednak rozliczenie jest na doby, czasem z wyłączeniem niedzieli i świąt, a im dłuższy okres, tym niższa cena jednostkowa.
Wynajem sprzętu budowlanego – zalety
Mimo wszystko właściciele firm budowlanych zastanawiają się, czy wynajem sprzętu budowlanego ma sens. To zależy. Jeśli potrzebujesz maszyny na konkretny czas i nie chcesz się martwić o koszty jej napraw, przechowywania czy konserwacji, bo wiesz, że po tym okresie będzie stała i czekała na kolejne zlecenie, wypożyczenie się opłaca. Wówczas to właściciel sprzętu ponosi wszystkie wydatki związane z maszyną i to on musi zadbać o dostarczenie jej na plac budowy, a później o zabranie do własnego garażu. W takich sytuacjach wynajem jest tańszy niż zakup.
Druga kwestia to dostępność. Wypożyczalnie przeważnie starają się, żeby mieć w ofercie wiele różnych, często najnowocześniejszych modeli. Jeśli chce się zyskać dostęp do najlepszych rozwiązań albo potrzebuje się maszyn o różnych parametrach, np. wysokości roboczej, wynajem będzie lepszym rozwiązaniem.
Podobnie jest wtedy, gdy działa się na terenie całego kraju. Wożenie niektórych urządzeń kilkaset kilometrów dalej po to, żeby użyć ich przez tydzień i ponownie organizować ich transport, zazwyczaj jest nieopłacalne. Wówczas wypożyczenie sprzętu na miejscu zdecydowanie bardziej się opłaca.
Gdzie można wynająć sprzęt budowlany? M.in. w firmie Radpol: https://rad-pol.pl/wynajem-sprzetu
A co z wadami?
A czy wynajem ma jakieś wady? Tak naprawdę wadą może być jedna z zalet – dostępność. W sezonie budowlanym znalezienie odpowiedniej maszyny na wynajem czasami okazuje się wyzwaniem, bo zapotrzebowanie na tego rodzaju sprzęt jest po prostu bardzo duże.
Druga i ostatnia kwestia to koszty. Jeśli maszyna będzie użytkowana codziennie przez kilka lat warto przeliczyć, co się bardziej opłaca, zanim podejmie się ostateczną decyzję.