Wiele osób marzy o tym by posiadać taras bądź też balkon. Zarówno jedno jak i drugie miejsce, jest przeznaczone przede wszystkim do wypoczynku. Balkony jednak częściej pojawiają się w blokach, natomiast tarasy w domach wolnostojących. Bez wątpienia taras jest czymś, w co warto zainwestować. To niejako przedłużenie domu, które w okresie letnim staje się ulubionym miejscem do spędzania wspólnie czasu.
Spis treści
Taras – dlaczego warto go mieć?
Wiosną oraz latem bardzo lubimy obcować z naturą. Jednak leżenie na trawie czy też spędzanie czasu na hamaku, można nam się szybko znudzić. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że trudno w takich miejscach wypoczywać wspólnie. Na tarasie można natomiast zjeść śniadanie ze swoimi domownikami, ale również zaprosić rodzinę na obiad. Taras jest zazwyczaj duży, wyposażony w solidne meble, stół. Daje zatem dużo więcej możliwości pod względem spędzania czasu. Wygodę tarasu można przyrównać do salonu w domu, jednocześnie jednak taras zachwyca tym, że jest na zewnątrz. Latem natomiast jeśli nie ma takiej konieczności, rzadko kto z nas chce przebywać cały czas we wnętrzu.
Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!
Taras – jak go zbudować samodzielnie?
By zbudować samodzielnie taras, na samym początku trzeba wyposażyć się w niezbędne narzędzia. O jakich mowa? Między innymi o pile elektrycznej, choć można skorzystać również z ręcznej. Ważne jest także posiadanie centymetra, wkrętarki oraz młotka.
Kolejną kwestią jest natomiast wybór desek. Warto już na samym początku zdecydować czy chcemy zainwestować w deski odpowiednio zaimpregnowane i gotowe do położenia, czy też w surowe, do samodzielnego przygotowania. Deski można oczywiście pokryć warstwami zabezpieczającymi w szybki i sprawny sposób, jednak trzeba nieco poczekać na ich wyschnięcie. Wybór zatem będzie przede wszystkim uzależniony od tego, jaką ilością czasu ostatecznie dysponujemy.
By móc zbudować taras, należy oczywiście wylać fundamenty, na których wszystko będzie się opierać. Fundament może być wykonany z betonu, ale sprawdzi się tutaj również inna zaprawa wiążąca. Co kilkadziesiąt centymetrów muszą zostać oczywiście umieszczone wsporniki, oraz równolegle do budynku legary. Mogą one zostać zamocowane między innymi przy pomocy gwoździ.
Zobacz także: Jak usunąć pęknięcia na ścianach?
Najtrudniejszym etapem jest oczywiście układanie desek. Muszą być one bardzo dobrze przymocowane przy pomocy wkrętów, ale również i odpowiednio docięte. Można oczywiście nabyć od razu deski w odpowiednich rozmiarach, jak i zdecydować się na ich cięcie samodzielne. Gdy deski zostaną równo położone, wówczas powinny zostać pokryte warstwą impregnującą. Zapewni im ona trwałość i wysoką odporność.
Taras – koszt samodzielnej budowy
Samodzielne budowanie tarasu kosztuje oczywiście o wiele mniej, niż zlecenie tego zawodowcom. Nie ponosimy bowiem wówczas kosztów związanych z samym wykonaniem usługi. Musimy jednak liczyć się z kosztami związanymi z zakupem sprzętów, gwoździ, wkrętów czy też desek. Im większy jest taras, tym więcej potrzeba również betonu do fundamentów. Koszt całego tarasu jest również uzależniony od tego, jakiego rodzaju deski wybierzemy.