Projekt dachu – jak wybrać dach odpowiedni do Twojego domu?

Podziel się:

Dach to znacznie więcej niż tylko dekoracja budynku. Dach zapewnia ochronę przed żywiołami i opadami atmosferycznymi, pomaga odprowadzać wodę z konstrukcji i zapewnia izolację, która pomaga utrzymać ciepło lub chłód wewnątrz budynku, w zależności od pory roku. Istnieje kilka rodzajów dachów, ale najlepszy dla Twoich potrzeb będzie zależał od struktury, klimatu oraz ilości i rodzaju opadów, które otrzymasz. Niezależnie od rodzaju dachu, który chcesz zbudować, bezpieczeństwo powinno być zawsze priorytetem, ponieważ prace dekarskie mogą być niebezpieczne, a sprzęt jesienny powinien być zawsze używany.

1. Różne konstrukcje dachowe

Istnieją setki typów dachów, które nadają się do różnych celów i pozwalają na zastosowanie różnych materiałów. Dwie główne kategorie dachów są płaskie i spadziste, a jedną z głównych rzeczy, które określą faktyczny styl dachu, którego potrzebujesz, jest kształt budynku. Znacznie trudniej będzie na przykład zbudować okrągły dach na kwadratowym budynku, więc kształt konstrukcji będzie dla Ciebie wskazówką. Niektóre z najczęściej spotykanych stylów dachów to:

Dach dwuspadowy: wygląda jak odwrócony V i jest najprostszym i najbardziej popularnym stylem dachu. Istnieje również kilka wariantów dachu dwuspadowego zaprojektowanych dla budynków, które nie są prostokątami, w tym dach skrzynki solnej, który nadaje się do łączenia ścian o różnych wysokościach.

Zobacz także: Blachodachówka czy dachówka? Które pokrycie dachu lepiej się sprawdzi?

Dachy płaskie: te dachy są przeważnie płaskie, ale zazwyczaj mają trochę nachylenia. Jako takie, pozwalają one na tworzenie ogrodów na wolnym powietrzu lub przestrzeni życiowej na górze.

Dachy biodrowe i piramidalne: jak sama nazwa wskazuje, dach piramidalny jest dachem w kształcie piramidy i jest przeznaczony dla kwadratowego budynku. Dach biodrowy ma ten sam podstawowy kształt, ale jest wydłużony i zaprojektowany dla budynku prostokątnego. Dach biodrowy jest również bardzo popularny.

Dach jambrelowy: jest on również znany jako dach stodoły, ponieważ ten styl jest często stosowany w stodołach. Ten styl dachu maksymalizuje ilość przestrzeni użytkowej na poddaszu lub na ostatnim piętrze.

Dach jednospadowy: jest to dach płaski o większym nachyleniu, najczęściej spotykany w szopach, werandach i domach.

2. Weź pod uwagę warunki klimatyczne jakie będą oddziaływać na dach

Różne rodzaje dachów są bardziej odpowiednie dla określonych warunków klimatycznych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć kilka z tych rzeczy przed podjęciem decyzji o tym, jaki rodzaj dachu należy zbudować. Należy zastanowić się nie tylko nad tym, jak gorąco lub jak zimno jest, ale także nad tym, ile opadów atmosferycznych się otrzymuje.

Dachy dwuspadowe nie są odpowiednie dla obszarów o silnym wietrze, podczas gdy dach biodrowy jest znacznie mocniejszy przy silnym wietrze.

Dachy płaskie są praktyczne w gorącym, suchym klimacie, ale nie w miejscach, gdzie występują duże ilości opadów.

Istnieje wiele rodzajów dachów dwuspadowych, które są bardziej odpowiednie dla klimatów, w których występują większe opady. Ilość śniegu i deszczu, jaką otrzymasz, pomoże Ci określić rzeczywiste nachylenie dachu.

W klimacie umiarkowanym, w którym występują wszystkie cztery pory roku i śnieg, dachy o najprostszym nachyleniu są najlepsze, ponieważ jest mniej miejsc, w których liście i igły mogą się zakleszczyć, a śnieg i deszcz łatwo spływają.

3. Wybierz materiały

Istnieje wiele rodzajów dachów, a każdy dach może być wykonany na różne sposoby z różnych materiałów. Jednak niektóre style są bardziej sprzyjające dla niektórych materiałów, podczas gdy inne nie pozwalają na użycie określonych materiałów.

W przypadku dachów dwuspadowych kratownica (szkielet) może być wykonana z drewna lub metalu, a na zewnątrz może być pokryta gontem drewnianym lub asfaltowym, dachówką glinianą lub betonową, lub blachodachówką. Rodzaj kratownicy, którą budujecie, będzie odpowiedni dla różnych ciężarów, co może pomóc w określeniu stosowanych materiałów zewnętrznych.

Zobacz także: Ocieplenie strychu – praktyczne porady i instrukcja krok po kroku

W przypadku dachów płaskich można stosować asfalt, metal, włókno szklane lub poliwinyl jako materiał zewnętrzny, ale gonty nie będą działać.

Gonty asfaltowe odporne na działanie glonów nadają się do stosowania w wilgotnych klimatach, natomiast płytki gliniane są popularne w klimatach suchych. Obszary, na których występują duże opady śniegu, muszą mieć mocne dachy zbudowane z trwałych materiałów, a gonty metalowe lub asfaltowe są najczęściej stosowanymi materiałami zewnętrznymi.

4. Rozważ lokalizację

Budowanie dachu pod starym drzewem może nie być idealnym rozwiązaniem, jeśli jakieś ciężkie gałęzie mogą na nim spaść. Kolejną rzeczą do rozważenia jest drenaż, ponieważ dachy powinny być wyposażone w sposób odprowadzania opadów atmosferycznych, a spływ nie powinien przebiegać bezpośrednio na podwórko lub podwórko sąsiada. Jeśli mieszkasz w dzielnicy, w której domy są budowane blisko siebie, być może będziesz musiał zbudować dach z mniejszym okapem niż w przeciwnym razie.

Podobne artykuły