Balustrada – czym jest oraz jakie są jej rodzaje?

Podziel się:

Etap wykończenia domu jest dla inwestorów niezwykle ważnym wydarzeniem, wymagającym podjęcia wielu decyzji. Projekt budynku mieszkalnego przestaje być wtedy pomocny, a konieczność zakupu wyposażenia zależy wyłącznie od gustu. Ciekawym zagadnieniem okazuje się być balustrada. Może występować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jest elementem, który zgodnie z prawem musi znaleźć się w domu posiadającym balkony lub klatki schodowe. Oprócz tego, można je zaobserwować również na obszarach użytku publicznego, jak chociażby chodniki czy ścieżki rowerowe.

Czym jest balustrada?

Balustrada jest elementem konstrukcyjnym, zapewniającym bezpieczeństwo osób przebywających na konkretnej powierzchni. W zależności od regionu i stopnia formalności wymowy, można spotkać się również z pojęciem „barierki” bądź „poręczy”. Wszystkie te formy są poprawne i najczęściej używa się ich zamiennie. Balustrady montuje się przeważnie na balkonach i tarasach, jednak ich obecność jest istotna także na klatkach schodowych.

Standardowo taki element składa się z słupków nazywanych inaczej tralkami oraz poręczy. Jednak przy obecnej ilości typów, ciężko dokładnie zdefiniować konstrukcję takiej balustrady. Niemniej jednak, najważniejszą rolę pełnią poręcze, za które każdy w dowolnym momencie może się złapać. Takie rozwiązanie jest niezbędne na wszystkich klatkach schodowych i balkonach. Chroni przed upadkiem z wysokości oraz przez poślizgnięciem się na śliskiej nawierzchni.

Rodzaje balustrad – jakie wyróżniamy?

Balustrady rozróżnia się głównie względem materiału, z którego są wykonane. Istnieje ogrom metod dotyczących ich produkcji, a wybór zależy przede wszystkim od preferencji inwestora.

  • Balustrady betonowe – często występujące w blokach mieszkalnych, choć niejednokrotnie można dostrzec je nawet w nowoczesnych domach. W tym drugim przypadku, posiadają zazwyczaj eleganckie kształty przypominające klasyczną stylistykę.
  • Balustrady szklane – balustrada szklana samonośna jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych na rynku. Połączenie hartowanego szkła i metalu wprowadza niesamowity klimat zarówno w domach, jak i nowoczesnych blokach. Ścianki ze szkła mogą występować w wielu postaciach, jak chociażby mlecznej czy matowej.
  • Balustrady kute – ten typ balustrad jest bardzo często stosowany na balkonach, a rzadziej na klatkach schodowych. Całość wykonuje się z żeliwnych elementów, które względem zamierzonego kształtu, poddaje się procesowi gięcia.
  • Balustrady drewniane – w większości przypadków przeznaczone na wewnętrzne klatki schodowe. Mogą być proste bądź posiadać skomplikowane kształty. Mówiąc natomiast o ich obecności na balkonach, jest to spotykane w przypadku domków góralskich.

Czy posiadanie balustrad jest obowiązkowe?

Zasady dotyczące montowania balustrad są wymienione w Rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, a także szerzej opisane w prawie budowlanym. Obecność balustrady jest obowiązkowa przy schodach, których łączna wysokość sięga minimum 0,5 metra. Wysokość takiego elementu liczy zazwyczaj w granicach od 0,9 do 1,1 metra.

Podobne artykuły