Co to jest szambo ekologiczne? Jak często trzeba je opróżniać?

Podziel się:
szambo ekologiczne

Budując dom, jednym z kluczowych elementów jest system odprowadzania ścieków. Jeżeli możemy się podłączyć do gminnej kanalizacji, to problemu nie ma. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Najczęściej spotykane rozwiązanie to szambo. Tradycyjne szambo odchodzi już do lamusa i zastępowane jest szambem ekologicznym, które jest neutralne dla środowiska. Jeżeli planujesz montaż szamba ekologicznego, to w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Szambo ekologiczne – co to jest?

Szambem ekologicznym określa się pewien rodzaj oczyszczalni ścieków. Szambo to ma wbudowany system drenaży, które rozsączają wodę. Szambo zbudowane jest z osadnika (zbiornik do wstępnego oczyszczania ścieków) oraz wspomnianego wcześniej systemu drenów do rozsączania. System ten pozwala na równomierne rozprowadzenie ścieków w gruncie działki.

Miano ekologicznego zawdzięcza całkowicie szczelnemu zbiornikowi, z którego nic nie przedostaje się do gruntu. Szambo ekologiczne jest zbiornikiem bezodpływowym, dlatego należy zadbać o regularne jego opróżnianie za pomocą wozu asenizacyjnego. Szambo ekologiczne jest doskonałym rozwiązaniem na odprowadzanie ścieków z domu jeżeli nie możemy podłączyć się do kanalizacji.

Czy warto się zdecydować na szambo ekologiczne?

Podstawową zaletą szamba ekologicznego jest jego szczelność i odporność na czynniki zewnętrzne, co gwarantuje, że ścieki nie zanieczyszczają naszej gleby. Szambo ekologiczne będzie idealnym rozwiązaniem w gospodarstwach jak domki letniskowe czy ogródki działkowe, gdzie produkowane jest stosunkowo niewiele zanieczyszczeń. Wiele osób montuje szambo ekologiczne w okresie przejściowym gdy oczekuje podłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Szambo ekologiczne cena z montażem?

Najmniejsze szamba ekologiczne mają pojemność do 5 m3. Szambo tej wielkości nadaje się do podłączenia do domku letniskowego i innych budynków używanych okresowo. Cena zakupu mieście się w przedziale od 2200 zł do 5000 zł. Zbiorniki o pojemności do 10 m3 to wydatek minimum 3000 zł. 

Szambo o pojemności 10 m3 sprawdzi się w przypadku niewielkich gospodarstw domowych. Dla kilkuosobowej rodziny najlepiej sprawdzi się szambo o pojemności minimum 12 m3. Cena takiego szamba to minimum 5000 zł. To ile kosztuje szambo ekologiczne, głównie zależy od jego wielkości.

Kupując szambo, należy uzgodnić sprawę montażu. W niektórych przypadkach trzeba będzie jeszcze dopłacić za montaż szamba. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu i ustalić tę sprawę ze sprzedawcą.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne będzie najlepszym rozwiązaniem w takich gospodarstwach, gdzie dopływ ścieków odbywa się okresowo jak na przykład domki letniskowe lub domki na ogródkach działkowych. Szambo ekologiczne będzie również dobrym rozwiązaniem jeżeli na działce nie można znaleźć miejsca na ustawienie osadników oraz pola infiltracyjnego, które są elementem oczyszczalni przydomowej.

W osadniku glinianym zachodzą procesy oczyszczania beztlenowego, a następnie ścieki przechodzą przez specjalny filtr. Następnie trafiają do drenażu. Dzięki oczyszczaniu tlenowemu i beztlenowemu ścieki przerobione zostają na wodę, która za pomocą systemu drenażu trafia do wód gruntowych. Woda po takim procesie oczyszczania jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Przydomowa oczyszczalnie ścieków nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacji oraz nie zanieczyszcza środowiska.

Obsługa szamba ekologicznego nie jest skomplikowana, ale wymaga ponoszenia pewnych dodatkowych kosztów związanych z jego użytkowaniem. Należy regularnie co dwa tygodnie wrzucać specjalne tabletki z bakteriami. Regularnie należy również opróżniać osadnik i wymieniać filtr. Szambo ekologiczne dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy nie można odprowadzić do gleby przefiltrowanych ścieków.

Małe szambo ekologiczne na działkę

Do bardzo wielu działek nie dociera sieć kanalizacyjna. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zakup szamba ekologicznego. Decydując się na jego montaż, należy pamiętać, że jego lokalizacja jest ściśle określona w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. 

Wybierając szambo ekologiczne, należy pamiętać, że im większe wybierzemy szambo, tym rzadziej będzie konieczność zamawiania wozu asenizacyjnego do wywozu zanieczyszczeń, co przekłada się na konkretne oszczędności. Dlatego nie warto sugerować się jedynie początkową ceną szamba.

Warto zadzwonić do kilku lokalnych firm i zapytać jakiej maksymalnej pojemności mają wozy asenizacyjne. Może się okazać, że nikt nie będzie w stanie jednorazowo opróżnić zbyt dużego szamba. Szambo do 10 m3   to mniej formalności, wystarczy jedynie zgłoszenie.

Szambo ekologiczne pozwolenie na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym Szambo do 10 m3 nie wymaga konieczności składania dokumentów i uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku takiego szamba wystarczy zgłoszenie. Również w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje lokalizację szamba, nie ma konieczności starać się o pozwolenie na budowę. Jak widać, w wielu wypadkach wystarczy tylko zgłoszenie.

Szambo ekologiczne jak często opróżniać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, dokładnego wzoru nie znajdziemy. Głównymi czynnikami wpływającymi na to jak często należy opróżniać ekologiczne szambo, jest jego pojemność, czy jest podłączony system oczyszczalni oraz oczywiście od ilości mieszkańców w gospodarstwie domowym.

Oczyszczalnie z technologią osadu czynnego wymagają częstszego opróżniania niż te, które wykorzystują złoża biologiczne. Zdecydowana większość przydomowych oczyszczalni posiada osadnik wstępny, który również wymaga regularnego czyszczenia. Oczywiście ilość generowanych ścieków bytowych przez gospodarstwo ma również bardzo duży wpływ na częstotliwość opróżniania szamba.

Jeżeli nie masz dostępu do kanalizacji, to zdecydowanie warto rozważyć szambo ekologiczne. Rozwiązanie jest ekologiczne i ekonomiczne.

Podobne artykuły