Dachówki wielkoformatowe – czy warto się na nie zdecydować?

Podziel się:
Dachówki wielkoformatowe

Obserwując współczesne trendy budowlane, zauważyć można coraz większe zainteresowanie dachówkami wielkoformatowymi, które nie dość, że pięknie się prezentują, to dodatkowo pozwalają na znaczne oszczędności. Co jeszcze warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Podpowiadamy!

Dachówki wielkoformatowe i ich charakterystyka

Dachówki wielkoformatowe mogą być zarówno ceramiczne, jak i betonowe. Co ważne, dostępne są w ogromnej liczbie różnorodnych kolorów czy też powłok, zupełnie tak samo, jak w przypadku dachówek o mniejszych formatach. Największe formaty znaleźć można w kolekcjach dachówek ceramicznych: pojedynczy element może mieć bowiem długość ponad 50 cm oraz szerokość nawet 33 cm. Najbardziej popularnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o dachówki wielkoformatowe, jest długość ok. 47 cm, przy szerokości oscylującej wokół 30 cm. Dachówki betonowe, choć równie popularne są jednak mniejsze i wyróżniają się formatem bardziej zbliżonym do kwadratu niż do prostokąta. Tego typu dachówki są jednak tańsze od ceramicznych.

Do głównych zalet dachówek wielkoformatowych zalicza się:

  • szybki montaż, co przekłada się na niższe koszty robocizny,
  • niewielką ilość odpadów powstających podczas ich montażu,
  • możliwość uzyskania bardzo szczelnych pokryć (mniejsza ilość połączeń pomiędzy elementami).

Niski koszt pokrycia dachowego

Choć cena pojedynczej dachówki wielkoformatowej może wydawać się wysoka: cena niektórych modeli przekracza nawet 7 – 8 zł, to jeżeli przeliczymy to sobie na koszt pokrycia 1m2 dachu, okaże się, że będzie on znacznie niższy niż w przypadku zakupu dachówki o standardowych wymiarach. Mówiąc o niższych kosztach, nie można także zapominać o mniejszej liczbie odpasów, co również przyczynia się do tego, że rozwiązanie to jest korzystne z punktu widzenia ekonomicznego.

Płaskie dachówki wielkoformatowe

Duże połacie dachowe, a dachówki wielkoformatowe

Dachówki wielkoformatowe to idealne rozwiązanie dla dachów składających się z dużych, prostych połaci (mówimy tutaj np. o dachu jedno- lub dwuspadowym). W przypadku tego rozwiązania bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na połaciach dachowych nie powinno być wiele tzw. elementów dodatkowych np. wywiewek czy kominów. Jeżeli nasz dach zawiera sporo tego typu „dodatków”, lepszym rozwiązaniem będą dachówki o standardowych wymiarach.

UWAGA!

W przypadku układania dachówek wielkoformatowych bardzo ważne jest, aby zachowywać symetrię, ponieważ każde odchylenie od normy, którą jest linia siatki, spowoduje powstanie negatywnego efektu, który z łatwością będzie się dało zauważyć.

Zobacz także: Czy drewno konstrukcyjne C24 to odpowiedni wybór do konstrukcji więźby dachowej?

Płaskie dachówki wielkoformatowe w nowoczesnym budownictwie

Dachówki wielkoformatowe bardzo dobrze prezentują się w szczególności w przypadku nowoczesnych budynków. W tym miejscu warto wspomnieć o płaskich dachówkach, które doskonale pasują do prostych, surowych brył budynków. Inwestorzy, którzy szukają inspiracji, powinni koniecznie zwrócić uwagę na tę właśnie propozycję.

Dachówki płaskie dostępne są w różnych kolorach oraz rodzajach wykończenia, jednak najbardziej popularne są oczywiście te w odcieniach szarości. Powierzchnia takich dachówek może być matowa lub błyszcząca, dzięki czemu istnieje możliwość dobrania odpowiedniego rozwiązania, w zależności od stylistyki, w jakiej chcemy, aby nasz budynek był utrzymany.

UWAGA!

Decydując się na dachówki wielkoformatowe, musimy pamiętać o tym, że jest to pokrycie ciężkie (zupełnie tak samo, jak w przypadku zwykłych dachówek), co musi zostać uwzględnione w projekcie samego domu oraz więźby.

Dachówki, a w szczególności dachówki wielkoformatowe to z pewnością bardzo ciekawe rozwiązanie — jeżeli naszym celem jest wybudowanie nowoczesnego domu z prostym dachem, tego typu pokrycie dachowe z pewnością warto wziąć pod uwagę.

Podobne artykuły