Jak technologia wpływa na współczesne projekty domów?

Podziel się:

Technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że wznoszone domy są coraz bardziej funkcjonalne, energooszczędne i ekologiczne. Udział takich innowacyjnych rozwiązań jest istotny już na etapie projektowania budynku. W procesie tym wykorzystać można wiele zaawansowanych narzędzi, które w ostateczności przynoszą znaczne korzyści inwestorom.

Modelowanie informacji o budynku

Jedną z nowości stosowanych w budownictwie jest tzw. modelowanie informacji o budynku, czyli BIM – Building Information Modeling. Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego, za pomocą którego tworzone są projekty domów. W praktyce znacząco usprawniają i przyspieszają cały ten proces, ze względu na dostępność wielu przydatnych funkcji oraz rozbudowane środowisko pracy. Projekt domu w BIM można opracować w modelu trójwymiarowym, uzupełnianym następnie szeregiem informacji o najważniejszych danych i parametrach technicznych budynku. Dawniej wszystkie te wytyczne umieszczano w oddzielnych dokumentach, jednak nowoczesny system pozwala na zgromadzenie ich w jednym miejscu.

Łatwa modyfikacja projektu

Dostęp do kluczowych danych jest możliwy dla wszystkich osób zaangażowanych w projekty domów jednorodzinnych, włącznie z architektami, konstruktorami, geodetami czy instalatorami. Takie rozwiązanie pozwala na opracowanie budynku idealnie spełniającego potrzeby inwestora, a także wymagania techniczne działki. Kwestia ta pozostaje nie bez znaczenia, gdy planowany jest chociażby projekt domu na wąską działkę. Dane zgromadzone w jednym miejscu ułatwiają prowadzenie analiz, np. kosztów budowy czy poziomu zużycia energii. Nowoczesne oprogramowanie pozwala też na testowanie różnych wariantów planowanego domu, np. poprzez użycie innych źródeł ogrzewania czy materiałów budowlanych. Kwestia ta ma znaczenie zarówno dla budżetu inwestycji, jak i walorów użytkowych budynku.

Integracja inteligentnych rozwiązań

W budownictwie coraz częściej sięga się po rozwiązania inteligentne, czyli różne urządzenia automatyzujące szereg działań i czynności wykonywanych do tej pory manualnie. Obecnie gotowe projekty domów bardzo często opracowywane są z myślą o szybkiej i łatwej integracji systemu zarządzania budynkiem i jego poszczególnymi instalacjami, w tym oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, alarmem, roletami czy nawet fotowoltaiką. Do ich obsługi posłużyć może zarówno główny panel umieszczany na ścianie wewnątrz budynku, jak i dedykowana aplikacja w smartfonie. Użytkownik może łatwo ustawić preferowaną temperaturę pomieszczeń, a nawet zdalnie zgasić lub zapalić w nich oświetlenie. System zarządzania pozwala współpracuje z licznymi czujnikami, dzięki czemu pozwala np. na automatyczne opuszczenie rolet w południe czy domknięcie wszystkich okien w czasie deszczu. Interesujące projekty domu parterowego czy piętrowego oferuje New-House, a wiele z nich da się łatwo zaadaptować pod kątem integracji różnych rozwiązań inteligentnych. Z aktualnymi propozycjami można zapoznać się na stronie. 

Ekonomiczne zarządzanie energią

Nowoczesne technologie przyczyniają się też do poprawy ekonomiczności i ekologiczności systemów ogrzewania, które mogą być uwzględniane jeszcze w fazie koncepcyjnej powstawania budynku. Inwestorzy coraz częściej decydują się na projekt domu pasywnego, a więc przyjaznego dla środowiska, wydajnego energetycznie oraz generującego ograniczone koszty eksploatacyjne. Wiele takich budynków zasilanych jest odnawialnymi źródłami energii, przez co dość popularny staje się montaż kolektorów słonecznych. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okazuje się projekt domu z płaskim dachem, który umożliwia mocowanie paneli na konstrukcji wsporczej lub poziomu. Kolektory dysponują specjalnymi absorberami, dzięki czemu zamieniają promieniowanie słoneczne w ciepło. Po dotarciu do rur wypełnionych cieczą i zasobnika, energia może być wykorzystania do podgrzewania wody użytkowej czy też właśnie zasilania systemu ogrzewania. Z taką instalacją dobrze poradzi sobie również projekt domu z dachem dwuspadowym, który z powodzeniem zapewnia efektywną pracę kolektorów.

Podobne artykuły