Wiaty fotowoltaiczne i carporty – czym są?

Podziel się:

Panele fotowoltaiczne wcale nie muszą znajdować się na dachu budynku czy na gruncie. Dobrymi alternatywami dla tych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić miejsce, są carporty i wiaty fotowoltaiczne. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się te rozwiązania i jakie są ich zalety.

Co to jest carport fotowoltaiczny i wiata fotowoltaiczna?

Wiaty fotowoltaiczne i carporty to konstrukcje naziemne, które różnią się między sobą tylko rozmiarami. Carporty są po prostu mniejsze i przeznaczone dla osób prywatnych, ponieważ mogą osłonić do dwóch samochodów osobowych. Wiaty są z kolei większe i mogą osłaniać nawet kilkanaście stanowisk, przez co przeznaczone są dla firm i gospodarstw rolnych. Od klasycznych, popularnych na rynku wiat samochodowych różnią się pokryciem dachu. Zamiast blachy lub poliwęglanu, pokrywają je panele fotowoltaiczne.

Konstrukcja podtrzymująca panele wykonana jest z odpowiednio zabezpieczonego aluminium lub ocynkowanej i malowanej proszkowo stali, co zapewnia jej dużą trwałość. Podobnie wygląda sytuacja z panelami. Wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne montowane na wiatach oraz na carportach zostały przebadane pod kątem odporności na korozję.

Zastosowanie i zalety carportów oraz wiat

Pomimo różnic, zarówno wiata z paneli fotowoltaicznych, jak i carport, pełnią tę samą funkcję – osłaniają pojazdy przed różnymi czynnikami atmosferycznymi. W słoneczne dni chronią samochody przed nagrzaniem się od słońca, a w deszczowe lub śnieżne dni przed opadami. Można je także rozbudować o dodatkowe elementy, które pozwolą zabezpieczyć pojazdy także przed wiatrem i niesionymi z nim zanieczyszczeniami.

Jeżeli interesuje Cię montaż paneli fotowoltaicznych, warto rozważyć carport. Nie tylko będzie produkować prąd ze słońca, ale dodatkowo pozwoli osłonić Twój samochód przed słońcem w upalny dzień czy śniegiem w zimie. Ponadto, gdy wyposażysz go w stację ładowania, możesz ładować pod nim również inne pojazdy elektryczne – nie tylko auto, ale także skuter, rowery czy coraz bardziej popularne hulajnogi. Jeśli masz już garaż, rozważ montaż carportu w postaci zadaszenia tarasu. Możesz również zbudować z niego estetyczną altanę ogrodową. Wówczas, gdy zamontujesz w nim gniazda sieciowe, oświetlenie czy nawet ogrzewanie, będziesz mógł z całą rodziną miło spędzać czas w chłodniejsze dni.

Wiaty pod panele fotowoltaiczne przeznaczone dla biznesu zawsze są dostosowywane do potrzeb zamawiającego, ponieważ ich wielkość zależy od wielkości pojazdów. One również mogą zostać wyposażone w ładowarki do pojazdów, a także w oświetlenie LED czy gniazda sieciowe. Jeżeli jednak potrzebujesz wiaty do osłonięcia miejsc składowania materiałów budowlanych czy strefy przeładunkowej, wiata z paneli fotowoltaicznych również sprawdzi się w tej roli.

Warto również wiedzieć, że podobnie jak na zakup paneli fotowoltaicznych, także na wiaty i carporty można uzyskać dofinansowanie z aktualnych programów rządowych czy wziąć preferencyjny kredyt na ich zakup. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na inwestycję w fotowoltaikę, będziesz rozliczać się w nowym systemie net-billingu.

Wiesz już, czym są carporty i wiaty, ale zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź programy dofinansowań. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą z firmy zajmującej się sprzedażą i montażem tego rodzaju konstrukcji. Taka osoba pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu lub biznesu.

Podobne artykuły