Dlaczego nie naprawia się sprężyn gazowych?

Podziel się:

Zanik mocy w sprężynie gazowej wynika z uszkodzonego uszczelnienia. Niestety, nie ma opcji wymiany tego uszczelnienia, dlatego konieczne jest zastosowanie nowego siłownika gazowego w danej aplikacji, maszynie czy układzie. Wnętrze sprężyny gazowej zawiera azot pod dużym ciśnieniem, więc absolutnie nie próbuj samodzielnie napełniać tej sprężyny – może to prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji!

Czy zatem jest możliwość naprawy sprężyny gazowej? Niestety, nie. Konstrukcja sprężyny gazowej jest zagniatana, co sprawia, że nie można jej rozebrać ani naprawić.


Ponieważ w siłownikach gazowych występują nie duże pokłady oleju, kluczowe jest, by były one magazynowane jak i instalowane tłoczyskiem zwróconym ku dołowi pod kątem co najmniej 15%. Dzięki temu zapewniamy ciągłe smarowanie uszczelnienia tłoka. Gdyby teleskopy gazowe były inaczej ustawione, uszczelnień mogłoby zabraknąć oleju, co prowadziłoby do ich wysuszenia. W ruchu takie wysuszone uszczelnień mogłoby ulec pęknięciu czy uszkodzeniu wspomnianego komponentu. Poprawne zamontowanie sprężyny gazowej również gwarantuje efektywne tłumienie w fazie końcowej wysuwu tłoczyska.

Teleskop gazowy powinien być zamocowany tak, by jego pełny luźny ruch osiowy był ukierunkowany wzdłużnie. Należy unikać nakładania na niego jakichkolwiek sił bocznych podczas montażu. W miarę możliwości, nie zaleca się eksploatowania sprężyny na krańcowych wartościach jej specyfikacji dla konkretnego modelu.

Należy chronić tłoczysko przed wszelkimi uderzeniami czy wstrząsami oraz zabezpieczyć je przed czynnikami powodującymi korozję. W sytuacjach, gdy sprężyna ma być instalowana w miejscach o wysokim stopniu zapylenia, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie tłoczyska przed zanieczyszczeniami. W tym celu można użyć zgarniacza na tłoczysko ST WP, który skutecznie uniemożliwia dostęp brudu do tulei prowadzącej. Jest to opcja dostępna głównie dla sprężyn z gwintowanymi zakończeniami.

Osobom zainteresowanym doborem nowych sprężyn gazowych, polecamy szybki instruktaż wideo, który pomaga w szybki sposób dobrać właściwy siłownik pod kątem swoich wymagań – dostępny poniżej:

Dobór siłownika gazowego to nie wszystko – musimy również określić jego mocowanie, dlatego polecamy również tą dawkę informacji w pigułce, dostępną poniżej:

Gdzie wykorzystujemy siłowniki gazowe w praktyce?

Sprężyny gazowe wykorzystywane są w szerokim spektrum zastosowań, zarówno w branży automotive, przemyśle, warunkach domowych, sprzętach różnego typu. Siłowniki gazowe to przede wszystkim proste, ale bardzo ważne elementy wykonawcze, które zapewniają prawidłowe działanie wielu rzeczy. Procesy związane zwykle w otwarciem, podtrzymaniem, dociśnięciem czy zablokowaniem innych elementów w danej aplikacji. Wspomniane produkty znajdziemy jako siłowniki do okien dachowych, uchylnych, klap oddymiających, bagażników samochodowych, drzwi, mebli, łóżek oraz wielu innych mniej i bardziej popularnych sprzętach.

Podobne artykuły