Wybór działki budowlanej — co należy sprawdzić przed zakupem?

Podziel się:
działka budowlana

Wybór działki budowlanej jest jednym z pierwszych i zarazem najważniejszych etapów budowy domu. To decyzja wymagająca ostrożności. Przed podpisaniem umowy, konieczne jest sprawdzenie kilku istotnych informacji. Dotyczą one kwestii technicznych, ale także prawnych. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu działki budowlanej? Odpowiedź poznasz w naszym artykule.

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie. Aby przebiegało bez utrudnień, należy dokładnie sprawdzić cechy budynku realizowanego na konkretnej działce. Można je uzyskać z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Jakie dokumenty należy sprawdzić przez zakupem działki budowlanej?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy interesująca nas działka pozwala na budowę domu jednorodzinnego. Decyduje o tym zapis we wspomnianym już MPZP. To dokument określający rodzaj i powierzchnię dopuszczalnej zabudowy, wymiary budynków, ich formę oraz usytuowanie na działce. Do ustalenia stanu prawnego nieruchomości gruntowej konieczny jest wypis z rejestru gruntów oraz mapa, która określa szczegółową powierzchnię działki, klasę gruntu oraz numer księgi wieczystej.

Dlaczego konieczne jest sprawdzenie zapisów w księdze wieczystej?

Każda osoba znająca numer księgi wieczystej może ją przeglądać w celu weryfikacji stanu prawnego nieruchomości gruntowej. Jest to regulowane Ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Zawarte w niej informacje są wyjątkowo istotne podczas wyboru działki budowlanej. Potwierdzają zgodność danych właściciela działki z danymi osoby, która ją sprzedaje, mówią o ewentualnej hipotece lub służebności drogi koniecznej, czyli prawie do przechodzenia lub przejeżdżania przez grunt. Są to bardzo ważne informacje, których sprawdzenia nie można pominąć przed zakupem działki budowlanej.

Wybór działki budowlanej — aspekty techniczne

Działka przeznaczona pod budowę domu powinna charakteryzować się regularnym kształtem, płaską powierzchnią, odpowiednią wielkością oraz dostępnością drogi dojazdowej. Istotne jest także położenie w zasięgu wszystkich potrzebnych sieci — prądu, wody, kanalizacji i gazu. Podczas wyboru działki budowlanej należy również zwrócić uwagę na zasięg komunikacji oraz odległość od budynków, takich jak szkoła czy sklepy spożywcze.

Odpowiedni wybór działki budowlanej jest kluczowy. Pomoże on uniknąć dodatkowych kosztów związanych z budową domu. Mogą być one związane z nierównym gruntem, niewymiarową powierzchnią lub kwestiami formalnymi. Ponadto dzięki właściwej decyzji dotyczącej zakupu działki budowlanej, zyskuje się znacznie większą swobodę w wyborze wymarzonego projektu.

Podobne artykuły