Farba do grzejników – sprawdź, co wybrać do malowania kaloryfera

Podziel się:
farba do grzejników

Odnowienie grzejnika to czynność, którą bez problemu można wykonać samodzielnie. Jeśli więc znudził Ci się wygląd starego grzejnika lub chcesz go przemalować na potrzeby nowej aranżacji, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego, jaką farbę do grzejników wybrać i na co zwracać uwagę przy malowaniu.

Malowanie starego grzejnika – co będziemy potrzebować?

Grzejnik to urządzenie, które nie tylko spełnia swoją funkcję użytkową (ogrzewa pomieszczenie), ale także estetyczną. Powinien się więc wpasowywać w wystrój wnętrza i schludnie prezentować. Jednak po latach użytkowania każdy sprzęt może się zużyć – podobnie jest w przypadku grzejników. Do renowacji potrzebna będzie przede wszystkim farba – chociaż to nie wszystko. Przydadzą się również folia i taśma malarska do zabezpieczenia otoczenia, papier ścierny, wałek i pędzel oraz szczotka.

Czym kierować się przy wyborze farby do malowania kaloryfera?

Przy wyborze farby do malowania kaloryfera warto zwracać uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim powinna być to farba przeznaczona specjalnie do grzejników. Jej specyfika gwarantuje odporność na wysokie temperatury, dzięki czemu podczas sezonu grzewczego farba nie będzie żółknąć albo odpryskiwać. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko standardowe farby, ale także emalie lub farby akrylowe. W ich przypadku niekiedy może być konieczne nałożenie podkładu na grzejnik.

Możesz zdecydować się także na jedną z dwóch różnych form farby: w puszcze lub w sprayu. Szczegółowe wskazówki zostaną przedstawione w dalszej części artykułu. Niemniej najbardziej istotnym aspektem, na który należy zwracać uwagę, jest rodzaj grzejnika, który będzie malowany.

Zobacz także: Jak chronić się przed letnimi upałami?

Rodzaj grzejnika a dobór odpowiedniej farby

Wybór farby powinien być przede wszystkim uzależniony od rodzaju posiadanego grzejnika, ponieważ farba do grzejników aluminiowych może różnić się nieco od farby do grzejników stalowych. Z założenia do grzejników warto wykorzystać farbę do metalu (taką, która jest odporna na wysokie temperatury), ponieważ tworzona jest na bazie wody i oleju, dzięki czemu lepiej przywiera na powierzchni. Sprawdzą się również farby do drewna lub farby chlorokauczukowe czy ftalowe. 

Jeśli jednak posiada się w domu jeden typ grzejnika, warto postawić na farbę dedykowaną specjalnie dla niego. Wspomniane już wcześniej emalie lub farby akrylowe sprawdzą się również jako farby do malowania grzejników żeliwnych. Z kolei farba do malowania grzejników aluminiowych różni się od pozostałych tym, że nie musi specjalnie zabezpieczać przed korozją. Inaczej jest w przypadku grzejników stalowych, przy których ewidentnie należy zwracać uwagę, czy są antykorozyjne i zabezpieczają przed zabrudzeniami. Warto również mieć na uwadze, że farba do metalu nie zawsze sprawdzi się do malowania powierzchni miedziowych. W przypadku miedzi o wiele lepiej zda egzamin farba akrylowa do grzejników.

Farba w sprayu czy w puszce?

Do malowania można użyć standardowej farby w puszcze lub farby w sprayu do grzejników. Jeśli zdecydujesz się na farbę w puszcze, potrzebne Ci będą dwa rozmiary pędzli: mniejszy do zakamarków i większy do dużych powierzchni. Malowanie powinno być wykonywane równomiernymi ruchami. Zamiast dużego pędzla można użyć również mniejszego wałka.

Z kolei malowanie farbą do grzejników w sprayu wymaga pewnego doświadczenia w tego typu przyrządach, bowiem istnieje ryzyko, że wystąpią nieestetyczne zacieki. Taki sposób jest jednak znacznie szybszy, jednak wymaga wprawy. Aby zrobić to prawidłowo, należy najpierw nałożyć na stary grzejnik podkład pod farbę, a następnie przejdź do malowania. W tym celu ustaw farbę w sprayu pionowo w odległości 15-20 cm od grzejnika i rozpyl farbę równomiernie na całej powierzchni.

Jak przygotować grzejnik do malowania?

Skoro wiesz już, jaką farbę do grzejników wybrać, warto dowiedzieć się, jak przygotować urządzenie do malowania. Najlepiej zabrać się do tego w kilku prostych krokach:

  1. Zabezpieczenie grzejnika – pierwszym krokiem jest zabezpieczenie ścian wokół grzejnika taśmą malarską oraz rozłożenie folii malarskiej na podłodze pod nim.
  2. Opcjonalnym krokiem jest całkowity demontaż urządzenia. Takie działanie jest jednak skomplikowane i może wymagać pomocy fachowca. Jeśli jednak wykonujesz to samodzielnie, zacznij od odłączenia dopływu wody oraz odpowietrzenia grzejnika. Przy zdejmowaniu warto mimo wszystko mieć przygotowane wiaderko lub ścierki na wypadek wylania wody.
  3. Oczyszczenie grzejnika z zanieczyszczeń, kurzu itp. – proces ten zależy od rodzaju posiadanego grzejnika. W przypadku tych żeliwnych, pierwszym krokiem jest starcie starych, łuszczących się powłok przy pomocy papieru ściernego lub metalowej szczotki, a następnie (już przy pomocy szczotki do kaloryfera) oczyszczenie wszystkich zakamarków z kurzu i pyłów. Jeśli zaś chodzi o grzejniki stalowe o gładkiej powierzchni, pierwszym krokiem jest delikatne starcie wierzchniej warstwy papierem ściernym, a potem odpylenie grzejnika.
  4. Dodatkowym krokiem jest również odtłuszczanie, czyli usunięcie z powierzchni grzejnika wszelkich tłustych zabrudzeń i umycie czystą wodą.
  5. Nakładanie podkładu – ten krok zależy od czego, czy podczas oczyszczania grzejnika nie odsłoniliśmy metalu. W takim przypadku konieczne będzie nałożenie podkładu antykorozyjnego.

Teraz możesz już złapać za pędzel lub wałek i zabrać się do przemalowywania grzejnika. Pamiętaj, aby zaczynać od trudnodostępnych miejsc przy pomocy niewielkiego pędzelka, a następnie przechodzić do większych powierzchni. Po malowaniu zostawia się grzejnik na 24 godziny przed ponownym uruchomieniem.

Kiedy najlepiej brać się za renowację grzejnika?

Najlepszy moment na malowanie grzejnika to okres poza sezonem grzewczym, a więc na wiosnę czy lato. Powodem jest konieczność przemalowywania zimnego urządzenia (lub w temperaturze pokojowej). Oczywiście można dokonać renowacji także jesienią czy zimą, jednak będzie to wymagało uprzedniego przygotowania. Należy wyłączyć dopływ ciepła do grzejnika i odczekać, aż się zupełnie „wystudzi”. Po pomalowaniu warto nagrzewać urządzenie stopniowo, ponieważ wysoki skok temperatury sprawi, że farba do malowania grzejników zacznie odpryskiwać.

Wiesz już czym kierować się przy wyborze farby, jaką farbę do grzejników żeliwnych wybrać, a jaką do aluminiowych. Warto trzymać się wskazówek dotyczących malowania grzejników i odpowiednio zabezpieczyć przestrzeń wokół. Jednak jest to zadanie, którego z pewnością można się samemu podjąć.

Podobne artykuły