Wyrównywanie posadzek betonowych

Podziel się:
posadzka betonowa

Przewodnik poziomowania posadzek betonowych i stropów przy użyciu masy szpachlowej do poziomowania posadzek.

Jak zniwelować nierówności podłogi przy użyciu masy do wyrównywania podłóg, aby naprawić nierówną podłogę betonową. Przewodnik do uzyskania poziomu podłogi betonowej do układania dywanów, podłóg laminowanych, płytek podłogowych i innych podłóg. W tym wyrównywanie podłóg w przypadku płytek i winylu, a także podłóg laminowanych i z twardego drewna.

Czy masz nierówne podłogi? Nie martw się wiele betonowych podłóg i jastrychów podłogowych nie są na poziomie 100%, ale jest na to rozwiązanie.

Układanie betonowej płyty podłogowej lub jastrychu podłogowego na dość dużej powierzchni jest dość trudne.

zacieraczka do betonu

Kiedy stosować samopoziomującą masę szpachlową?

Użycie samopoziomującej masy szpachlowej do uzyskania betonowej płyty stropowej zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo jest ona asymetryczna. Można ją stosować tylko wtedy, gdy strop jest poza poziomem o 5 mm lub mniej. Można to sprawdzić w następujący sposób.

Zdejmij wszystkie  dywany, płytki lub inną podłogę. Dokładnie wyszczotkować podłogę usuwając taśmę dywanową, chwytaki do wykładzin, klej do płytek lub gwoździe.

Rzuć kulę lub piłkę golfową w wielu miejscach na podłodze i zobacz, w którą stronę się toczy, aby uzyskać obraz tego, gdzie podłoga jest na najniższym poziomie.

Zobacz także: Rozwiązanie problemów z posadzkami betonowymi i zastąpienie posadzki drewnianej betonem

Użyj długiej poziomicy, aby dokładnie zmierzyć, ile mm lub cm jest różnicy. Przytrzymaj dolny koniec poziomicy, aż bańka znajdzie się pośrodku, a następnie zmierz odstęp między podłogą a podniesionym końcem poziomu.

Jeśli płyta stropowa lub wylewka jest mniejsza niż 5 mm od poziomu, można użyć masy samopoziomującej lub wylewki samopoziomującej.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje masy samopoziomującej. Pierwszy z nich to proszek, który jest dostarczany z płynem lateksowym w oddzielnym pojemniku. Aby przygotować go do użycia, oba rodzaje są mieszane razem w celu utworzenia mieszanki.

Drugim rodzajem związku jest worek z proszkiem, w którym związek lateksowy jest już zawarty. Wystarczy zmieszać go z wodą, aby go użyć.

Ten drugi typ jest o wiele łatwiejszy do wymieszania i pracy. Może być również używany do wyrównywania podłóg, które mają większy odchył, poprzez dodanie trochę ostrego piasku, do mieszanki. Usztywnia to nieco mieszankę i pozwala na stosowanie jej w większych grubościach.

remont podlogi

Czym jest samopoziomująca się masa szpachlowa?

Samoniwelująca masa szpachlowa zazwyczaj zawiera lateks, ponieważ jest on układany w bardzo cienkiej warstwie, a lateks daje mu elastyczność potrzebną do poruszania się bez pęknięć.

Po przygotowaniu, wymieszaniu i wylaniu, masa ta spłaszcza nierówną podłogę i „samopoziomuje się” z powodu siły ciążenia.

Istnieje wiele rodzajów mieszanek, ale wszystkie one zazwyczaj wymagają mieszania w wiadrze przy użyciu mieszadła. Polega to na przymocowaniu specjalnej łopatki do wiertła elektrycznego i dokładnym wymieszaniu jej, aby składniki były równomiernie rozprowadzane przez mieszankę. Można to zobaczyć na poniższym filmie.

Czy mogę używać jastrychu, jeśli mam ogrzewanie podłogowe?

Związki lateksu są teraz bardzo zaawansowane i większość z nich może być stosowana w ogrzewaniu podłogowym, ale proszę sprawdzić instrukcje dołączone do zestawu ogrzewania podłogowego.

Podłogi betonowe, płyty lub jastrychy często wymagają gruntowania przed położeniem jastrychu samopoziomującego lub masy szpachlowej, aby oderwać część porowatości od powierzchni.

Stosowanie mieszanki samopoziomującej do wyrównywania podłoża

Mieszanie masy podłogowej z ostrym piaskiem w celu uzyskania grubszej, mocniejszej mieszanki powyżej 5 mm.

Na potrzeby tego projektu wyobraźmy sobie, że wyrównujemy duże pomieszczenie z dość dużymi spadkami (ponad 5mm), więc, jak wspomnieliśmy powyżej, użyjemy ostrego piasku w mieszaninie, aby nadać mu dodatkową sztywność.

Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?

Aby położyć samoniwelującą się posadzkę jastrychową lub masę szpachlową, należy:

 • Upewnij się, że powierzchnia jest wolna od kurzu, a następnie odkurz pozostałości brudu i kurzu za pomocą odkurzacza. Po oczyszczeniu z kurzu (lub w takim stopniu, w jakim jest to możliwe), powierzchnię należy zagruntować zgodnie z instrukcjami producenta.
 • Używając odpowiedniego wiadra, wymieszać mieszankę z mieszadłem, aż do uzyskania wymaganej konsystencji (ponownie sprawdzić instrukcje producenta). Na tym etapie należy wymieszać tylko taką ilość mieszanki, aby uzyskać wymaganą liczbę linii wylewki, jak pokazano poniżej. Objętość można obliczyć na podstawie długości potrzebnych linii, ich szerokości (4cm) i głębokości.
 • Następnie, zacznij formować linie jastrychu. Będą one musiały być oddalone od siebie o około 1 metr (lub proporcjonalnie rozmieszczone w zależności od wielkości pomieszczenia – w zasadzie należy mieć równą liczbę linii w poprzek pomieszczenia), zaczynając od jednej strony pomieszczenia i pracować w kierunku przeciwległej strony. Za pomocą ołówka można wyznaczyć miejsce, w którym linie jastrychu będą przebiegać po podłodze.
 • Po przygotowaniu mieszanki jastrychowej należy rozłożyć część masy szpachlowej na pasku o szerokości około 4 cm.  Za pomocą kielni wypoziomuj ją na górze i użyj poziomicy, aby upewnić się, że górna część linii jastrychu jest wypoziomowana we wszystkich miejscach.
 • Powtórz powyższe czynności dla pozostałych linii jastrychu. Podczas pracy należy upewnić się, że są one wypoziomowane we wszystkich kierunkach, np. wzdłuż samej linii wylewki, a także wypoziomowane w stosunku do innych linii wylewki znajdujących się obok niej.
 • Jeśli okaże się, że linia nie jest wyrównana, można dodać trochę więcej mieszanki jastrychowej i użyć kielni do wyrównania. Ponownie sprawdź wzdłuż linii, aby upewnić się, że jest równa, a także przeciwko sąsiednim liniom.
 • Uzyskanie martwego płaskiego poziomu w dół długości linii i w poprzek innych linii jest trudnym zadaniem, więc nie spiesz się i zrób to dobrze. Poziom twoich linii jastrychowych ostatecznie określi ogólny poziom podłogi.
 • Pamiętaj również, że jeśli dodasz więcej mieszanki do jednej linii, to może to spowodować, że inne linie nie będą na tym samym poziomie.
 • Gdy wszystkie linie jastrychu są na dole i na poziomie, odetnij boki każdej linii, aby uzyskać ładną, ostrą krawędź.
 • Pozostaw linie wylewki do wyschnięcia na około godzinę, aż staną się wystarczająco twarde, aby lekko przylegały.
 • Z ustawionymi liniami nadszedł czas, aby zacząć wypełniać przestrzenie między liniami. Wymieszaj jeszcze trochę jastrychu i rozpocznij od jednej strony pomieszczenia, wlej go między pierwszy zestaw linek i rozłóż za pomocą pływaka lub kielni. Używając prostej krawędzi, upewnij się, że nie ma żadnych pustych przestrzeni, delikatnie uciskając powierzchnię przy użyciu linii jastrychu jako poziomicy.
 • Po zakończeniu pierwszego badania należy powtarzać, aż wszystkie luki zostaną wypełnione. Ponownie sprawdzaj poziomy w miarę upływu czasu.
 • Jednym z ważnych faktów, na który należy zwrócić uwagę, jest upewnienie się, że pracujesz wokół swojego pokoju w kierunku drzwi. Nie chcesz pracować w całym swoim pokoju, a następnie, gdy dojdziesz do końca zdać sobie sprawę, że jesteś uwięziony w rogu pokoju i musisz chodzić po ładnie wypoziomowanej podłodze, aby się wydostać.

Po rozłożeniu i wypoziomowaniu podłogi zostaw ją na co najmniej 24 godziny, aby wyschła. Przed chodzeniem po niej użyj palca, aby sprawdzić, czy jest solidna.

Mieszanie i nakładanie masy podłogowej dla małych powierzchni i stempli o grubości mniejszej niż 5 mm

Jeśli potrzebujesz tylko wyrównać pomieszczenie lub odcinek podłogi, który wymaga mniej niż 5 mm głębokości wylewki, możesz użyć prostej masy samopoziomującej, bez potrzeby dodawania ostrego piasku do mieszanki.

Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu

Aby wyrównać podłogę przy użyciu mieszanki, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Podobnie jak w przypadku powyższego, usuń wszystkie istniejące wykładziny podłogowe, takie jak dywany, płytki, klej itp….. i usuń kurz i zanieczyszczenia.
 • Oblicz wymaganą objętość mieszanki, mnożąc szerokość i długość pomieszczenia przez wymaganą głębokość wylewki, a następnie wymieszaj wymaganą ilość mieszanki za pomocą mieszadła łopatkowego do określonej przez producenta konsystencji. Po wymieszaniu, wylać mieszaninę na podłogę, rozpoczynając od obszarów, które są najniżej.
 • Używając kielni, zacieraj mieszankę nad obszarem, który ma być wyrównywany, obserwując, gdzie spływa po zboczach i tworzy swój własny poziom w zagłębieniach. Pomimo nazwy mieszanka nie wyrówna się automatycznie, ponieważ istnieje napięcie powierzchniowe, które należy pokonać. Mieszaninę należy popychać pacą po podłodze, aby zniwelować to napięcie i stopniowo mieszanka osiągnie pewien poziom.

W zależności od tego, kto wyprodukował wybrany przez Państwa jastrych, będzie zależało od tego, jak długo trzeba go zostawić do wyschnięcia. Nasza mieszanka twardniała w ciągu 90 minut, ale musi być pozostawiona na co najmniej 8 godzin, zanim cokolwiek będzie można położyć na wierzchu. Zależy to również od temperatury – jeśli jest ciepło, może to potrwać krócej, ale jeśli jest zimno, potrwa dłużej.

Podobne artykuły